Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie zioła na stawy warto stosować? Domowe sposoby na ból kości i stawów
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie zioła na stawy warto stosować? Domowe sposoby na ból kości i stawów

Mężczyzna przycina zioła w ogrodzie.

Fot. Hero Images / Getty Images

Zioła na stawy można nabyć w sklepach zielarskich i aptekach. Sprawdzają się przy bólach pourazowych, stanach zapalnych i zwyrodnieniowych, a także nerwobólach, schorzeniach kręgosłupa i bólach mięśni. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe na stawy wykazują zwłaszcza mięta pieprzowa i arnika górska.

Dolegliwości ze strony stawów stanowią bardzo częsty problem zdrowotny. Społeczeństwu dokuczają zwłaszcza zmiany zapalne i zwyrodnieniowe stawów. Zioła na stawy to dobre uzupełnienie innych form leczenia tego typu chorób. W sprzedaży znajduje się szeroka oferta ziołowych kuracji, które przybierają formę olejków, maści, kremów, nalewek czy naparów.

Zioła na bóle stawów i kości

Dobroczynne działanie na stawy i kości wykazują liczne zioła. Wśród nich na uwagę zasługują zwłaszcza:

  • dziurawiec – łagodzi nerwobóle,
  • anyż – zmniejsza sztywność stawów oraz redukuje ból i obrzęki,
  • boswellia (określana też jako kadzidłowiec, wskazana przy rwie kulszowej) – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
  • hakorośl (znana też jako czarci lub diabelski pazur) – polecana przy reumatoidalnym zapaleniu stawów,
  • kozieradka, arnika górska i goździki.

Ponadto wskazane jest stosowanie eukaliptusa, kurkumy, czosnku, pokrzywy zwyczajnej, wiązówki błotnej, gorczycy białej, wierzby białej, lawendy, cynamonu, lukrecji, rozmarynu, majeranku i mięty pieprzowej. Jednakże mimo szerokiego pozytywnego działania ziół ich zażywanie powinno być skonsultowane z lekarzem.

Mieszanka ziołowa na zapalenie stawów

Przy nerwobólach oraz bólach stawowych i mięśniowych poleca się napar z mięty pieprzowej. Łyżkę suszonych liści należy zalać szklanką wrzątku, po czym odstawić na kwadrans pod przykryciem. Po przecedzeniu napar pije się 3 razy dziennie, po szklance, po jedzeniu. Poleca się także napar z kory wierzby. Około 5 g wysuszonej i rozdrobnionej kory zalewa się 100 ml wrzącej wody, odstawia na 20 minut i przecedza. Przy ostrych bólach powinno się spożywać 2,5–4,5 szklanki na cały dzień. Na dolegliwości stawowe wskazany jest napar z kwiatów wiązówki błotnej. Około 30 g wysuszonych i rozdrobnionych kwiatów zalewa się 400 ml wrzącej wody, odstawia na kwadrans i przecedza. Napar spożywa się po 1/2 szklanki, 3 razy dziennie.

Mieszanka ziołowa polecana na zapalenie stawów zawiera po 50 g następujących składników: ziele skrzypu polnego, ziele fiołka trójbarwnego, ziele nawłoci, ziele krwawnika, kwiat bzu czarnego, kora wierzby, liść pokrzywy, liść melisy i liść porzeczki czarnej. Wszystkie zioła należy dokładnie zmieszać. Następnie 1 łyżkę stołową ziół na stawy zalewa się 1 szklanką wrzącej wody, przykrywa na 3 godziny, przecedza i lekko podgrzewa przed spożyciem. Napar powinno się pić 3 razy dziennie, po szklance, najlepiej 20 minut przed posiłkiem.

Przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o ziołach? Przekonajcie się sami:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Zioła na mięśnie, kości, stawy

Na obolałe stawy można przykładać świeże liście brzozowe. Przy bólach kostnych i stawowych wciera się w skórę nalewkę z kwiatów dziewanny. Przygotowuje się ją przez zalanie 100 g świeżych kwiatów dziewanny 0,5 1 spirytusu. Butelkę mocno potrząsa się przez kilka sekund i odstawia na 14 dni. Bóle stawowe i korzonkowe łagodzi się przez wcieranie w skórę nalewki z ziela dziurawca zwyczajnego. Około 100 g suszonego surowca zalewa się 0,5 1 spirytusu i odstawia w ciemne miejsce na 8–40 dni. Na bóle kostne i stawowe można też wcierać w skórę olejek tatarakowy.

Leczenie ziołami przy zapaleniu stawów obejmuje kąpiel w szałwii. Należy 100 g liści szałwii parzyć przez 20 minut w 1 1 wody. Następnie napar odcedza się i wlewa do wanny napełnionej do połowy letnią wodą. Kąpiel powinna trwać około 25 minut. Łagodzi nerwobóle oraz bóle mięśniowe, kostne i stawowe. Do leczniczej kąpieli można też dodać kilka kropel olejku rozmarynowego, cedrowego, miętowego czy nalewki z arniki.

Ziołowe okłady na ból stawów

Zioła na bóle stawów, którym nie towarzyszą ostre stany zapalne, można łagodzić okładami gorczycowymi. Należy 2 garście ziaren podgrzać na patelni. Następnie przekłada się je na gazę, zawija i przykłada na bolące miejsce. Zaleca się też przykładanie gotowych poduszek gorczycowych (woreczek wypełniony nasionami) do miejsc z bólami reumatycznymi i bolących stawów.

Kolejnym ziołem na bolące stawy jest podbiał, z którego przygotowuje się wywar. Trzeba 3 łyżeczki ziela zalać 2 szklankami wody. Miksturę wstawia się na mały ogień, doprowadza do wrzenia i gotuje jeszcze przez 5 minut. Następnie w wywarze moczy się gazę, przykłada do chorego stawu i owija folią. Okład powinno się trzymać przez 2–3 godziny.

Okłady na chore stawy można przygotować z kwiatów arniki. Około 2 g surowca zalewa się 100 ml wrzątku i odstawia na 10–15 minut, a następnie przecedza. W ostudzonym naparze zanurza się lnianą ściereczkę i przykłada na bolące miejsca. Okłady pozostawia się na około 2 godziny.

Jakie zioła były stosowane w staropolskiej medycynie? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Imbir i lukrecja – zioła przeciwzapalne na stawy

Imbir to często wykorzystywane zioło przeciwzapalne na stawy. Nie tylko łagodzi stan zapalny, ale także zwalcza ból i zmniejsza opuchliznę. Miejsce chorego stawu można masować z użyciem gotowego olejku imbirowego lub obłożyć plastrami świeżego imbiru. Warto spożywać też codziennie dużą ilość imbirowej herbaty.

Cynamon to antyoksydant redukujący ból, obrzęk, zaczerwienienie i sztywność stawów. Z połowy łyżeczki sproszkowanego cynamonu, 1 łyżki miodu i 1 szklanki ciepłej wody przygotowuje się napój do picia, który spożywa się po szklance, raz dziennie na pusty żołądek.

Kolejnym ziołem na stany zapalne stawów jest lukrecja, która zmniejsza szkodliwe działanie wolnych rodników. Można z niej przygotować napar. Należy łyżeczkę suszonego korzenia lukrecji zalać szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 10 minut i odcedzić. Tak przygotowany napar powinno się pić 1–2 razy dziennie, po szklance. Lukrecja jest przeciwwskazana dla diabetyków, osób z nadciśnieniem tętniczym krwi oraz chorobami serca i nerek.

Bibliografia:

1. Skarżyński A., Zioła czynią cuda, Warszawa, Comes, 1994.

2. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

3. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
156
16
Polecamy
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Ty też możesz być "wiedźmą".
Potrzebujesz tylko ziół
Ty też możesz być "wiedźmą". Potrzebujesz tylko ziół Dzień Dobry TVN
Zioła na układ pokarmowy wspomagające trawienie, przemianę materii i łagodzące wzdęcia
Zioła na układ pokarmowy wspomagające trawienie, przemianę materii i łagodzące wzdęcia TVN zdrowie
Jakie zioła na ból gardła wybrać, aby skutecznie poradzić sobie z dokuczającymi objawami?
Jakie zioła na ból gardła wybrać, aby skutecznie poradzić sobie z dokuczającymi objawami? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie