Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cynamon cejloński: czym się różni od innych gatunków cynamonu?
menu
Polub nas na Facebooku

Cynamon cejloński: czym się różni od innych gatunków cynamonu?

cynamon

Fot.: Grafvision / stock.adobe.com

Cynamon cejloński uznawany jest za najlepszy gatunek cynamonu na świecie. Często zdarza się jednak, że bywa podrabiany, a na nasze stoły trafia chiński cynamon kasja, który ma zdecydowanie gorszy smak i właściwości prozdrowotne. Cynamon cejloński wyróżnia słodkawo-korzenny smak.

Cynamon cejloński jest przyprawą podawaną w formie zwiniętych rurek – laseczek cynamonu lub utartego proszku. Pochodzi od cynamonowca cejlońskiego, który występuje w krajach o tropikalnych klimacie: Indiach, Sri Lance oraz Birmie, choć jego introdukowane plantacje można znaleźć w niektórych państwach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej.

Jak powstaje cynamon cejloński?

Cynamon cejloński jest korą cynamonowca cejlońskiego, drzewa zaliczanego do rodziny wawrzynowatych. Od tysięcy lat jest cenioną rośliną przyprawową. Korę cynamonowca pozyskuje się od 2 do 3 razy w roku, w czasie pory deszczowej. Aby wonna i smakowita przyprawa mogła trafić na stoły w niemal każdym zakątku świata, uprzednio pracownicy plantacji muszą ściąć pędy drzew, a także okorować świeżo ścięte gałęzie. Kora cynamonowca cejlońskiego poddawana jest krótkiej fermentacji, kiedy to oczyszcza się ją z zewnętrznej korowiny oraz wewnętrznych pozostałości po łyku. Następnie kroi się ją w podłużne paski, które przez dłuższy czas suszy się na słońcu. To właśnie na tym etapie przyprawa nabiera charakterystycznego żółtobrązowego koloru i zwija się, tworząc rurki. Dopiero tak przygotowany surowiec pochodzący z cynamonowca cejlońskiego można nazywać cynamonem cejlońskim.

Zobacz film: Cynamon - co o nim wiesz? Źródło: Dzień dobry TVN

Chiński cynamon kasja a cynamon cejloński – różnice

Jak informują eksperci, na świecie występuje ponad 250 gatunków cynamonowca, dlatego ten najbardziej ceniony i pożądany – cynamonowiec cejloński, bywa bardzo często podrabiany. Światowym producentem cynamonu na świecie są Chiny, Indonezja oraz Sri Lanka, gdzie wytwarza się blisko 90% światowej produkcji tej przyprawy. Na terenie Chin najczęściej występuje odmiana kasja (z łac. Cinnamomum cassia), który jest często określany mianem cynamonu wonnego. Z kolei największym producentem cynamonu cejlońskiego (z łac. Cinnamomum zeylanicum), nazywanego często także cynamonem właściwym, jest Indonezja.

Eksperci podpowiadają, jak odróżnić cynamon cejloński od cynamonu kasja. Jedna z różnic tkwi w wyglądzie laski cynamonu, czyli zwiniętej w rurkę kory cynamonowca. Chiński cynamon kasja, który jest o wiele mniej ceniony, zawsze naturalnie skręca się w pojedynczą, gładką laskę. Cynamon cejloński natomiast zwija się po obu stronach kory, przez co tworzy charakterystyczną „dwururkę”. W odróżnieniu od laseczek chińskiego cynamonu wonnego cynamon cejloński ma zazwyczaj chropowatą, niejednolitą teksturę. Przekrojem przypomina cygaro i można odnieść wrażenie, że pojedyncza laska cynamonu cejlońskiego jest złożona z cienkich listków.

Spora różnica tkwi również w kolorze zmielonej kory, czyli najczęstszej postaci tej przyprawy w polskiej kuchni. Cynamon kasja ma ciemniejszy kolor niż cynamon cejloński, niekiedy jest rdzawy, ceglasty lub czerwony. Z kolei sproszkowany cynamon cejloński ma jasną, żółtobrązową barwę. Zdaniem wielu osób, cynamon kasja jest piekący oraz cierpki i ma nieprzyjemny posmak, natomiast cynamon cejloński jest ceniony za lekko piekący, ale delikatny smak, jednocześnie nieco słodki, korzenny, z lekką cytrynową nutą. W przypadku mielenia lasek cynamonu chińska odmiana kasja jest dość ciężka w obróbce ze względu na twarde i grube laski. Kora cynamonu cejlońskiego jest o wiele bardziej delikatna i krucha, dlatego proces mielenia trwa stosunkowo krótko i jest prosty.

Właściwości cynamonu cejlońskiego

Cynamon był stosowany w tradycyjnej chińskiej medycynie od tysięcy lat. Ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jak informują lekarze, ekstrakt z cynamonu cejlońskiego ma bardzo silne działanie bakteriobójcze wobec bakterii E. coli oraz salmonelli. Ponadto stosowanie cynamonu cejlońskiego hamuje wzrost pleśni i drożdżaków, które bardzo często atakują ludzi (szczególnie uporczywego grzyba z gatunku Candida). Cynamon cejloński ma także właściwości przeciwzapalne i jest cenionym afrodyzjakiem.

Cynamon cejloński znalazł zastosowanie w preparatach wspomagających odchudzanie. Jego spożywanie przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia proces trawienia. Regularne spożywanie cynamonu w niewielkich dawkach może przyczynić się do oczyszczenia organizmu i utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dowiedziono, że cynamon obniża poziom cholesterolu we krwi, a także przyczynia się do metabolizmu glukozy oraz insuliny, przez co pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Stosowanie cynamonu jest pomocne w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się organizmu. Zażywanie cynamonu w stanach migreny może znacząco obniżyć dolegliwości bólowe. Odmiana cejlońska przyprawy wspomaga krzepnięcie krwi, obniża ryzyko chorób serca, a także jest wykorzystywana w leczeniu chorób Alzheimera oraz Parkinsona. Ponadto uważa się, że cynamon cejloński ma właściwości antynowotworowe.

Zobacz film: Jak wybrać najlepszy cynamon? Źródło: Dzień dobry TVN, X-Bank Gallery

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
537
14
Polecamy
Jakie właściwości ma cynamon?
Jak go stosować?
Jakie właściwości ma cynamon? Jak go stosować? TVN zdrowie
Kardamon – właściwości i zastosowanie przyprawy
Kardamon – właściwości i zastosowanie przyprawy Dzień Dobry TVN
Właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne cynamonu cejlońskiego.
Czy każdy może go stosować?
Właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne cynamonu cejlońskiego. Czy każdy może go stosować? Dzień Dobry TVN
Co to jest kasja?
Działanie kasji na organizm człowieka oraz inne jej zastosowania
Co to jest kasja? Działanie kasji na organizm człowieka oraz inne jej zastosowania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty