Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?

NAN

Fot: Oliver Wilde / stock.adobe.com

Kozieradka posiada saponiny steroidowe, które hamują wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów. Jest więc pożądanym ziołem w diecie osób z podwyższonym cholesterolem. Można ją dodawać do potraw.

Kozieradka, oprócz tego, że pomaga w walce z cholesterolem, łagodzi objawy choroby wrzodowej i pozwala na obniżenie poziomu cukru we krwi. W kosmetyce stosowana jest w kuracji na wypadające włosy, a w kuchni powszechnie używa się jej jako aromatycznej przyprawy o leczniczych właściwościach.

Kozieradka - właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Lecznicze właściwości kozieradki, zwanej inaczej koniczyną grecką, greckim siankiem lub bożą trawką, zostały docenione wieki temu przez medycynę azjatycką.

Współcześnie potwierdza się, że jest pomocna nie tylko w leczeniu, ale także w kosmetyce i w kulturystyce (ze względu na działanie wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej i podwyższenie stężenia testosteronu).

Na filmie poniżej zobaczycie, co można zrobić z kozieradki:

Zobacz film: Kozieradka – właściwości i zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Nasiona kozieradki pozytywnie wpływają na układ pokarmowy:

  • są stosowane pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej przez obecność frakcji polisacharydowej,
  • poprawiają trawienie (nasiona zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i śliny, mają działanie łagodzące),
  • niwelują zaparcia (pobudzają perystaltykę jelit przez wysoką zawartość błonnika),
  • chronią wątrobę na równi z powszechnie stosowaną w leczeniu wątroby sylimaryną,
  • wspierają leczenie chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego,
  • mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu hemoroidów,
  • zawarta w nasionach diosgenina jest substancją hamującą wzrost i powodującą obumieranie komórek nowotworu jelita grubego.

Kozieradka ma ponadto działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wyciąg z rośliny radzi sobie m.in. z bakteriami: gronkowca złocistego, E. coli, pałeczkami zapalenia płuc, pałeczkami ropy błękitnej czy Salmonelli.

Kozieradka na włosy - antidotum na ich wypadanie

Kozieradka stosowana jest przez wiele osób w celu poprawy kondycji włosów. Nie tylko zapobiega wypadaniu, ale też stymuluje wzrost nowych kosmyków. Można stosować ją w formie suplementu diety bądź przyprawy albo pod postacią maseczki do włosów, którą wykonuje się, mieląc nasiona zioła i mieszając je np. z olejem kokosowym lub innym tłuszczem, który nie traci właściwości podczas obróbki termicznej - całość należy podgrzać. 

Otrzymany specyfik wciera się w skórę głowy i pozostawia nawet na trzy godziny, aby substancje o działaniu odżywczym wniknęły we włosy (najlepiej owinąć dodatkowo głowę folią spożywczą). Kozieradka ma specyficzny, raczej nieprzyjemny zapach. Dodanie oleju kokosowego do mikstury nieco go neutralizuje. Poza działaniem odżywczym i regenerującym cebulki włosów kozieradka zmniejsza też wydzielanie łoju i ogranicza powstawanie łupieżu, łagodząc podrażnienia skóry głowy.

Kozieradka na powiększenie biustu

Kozieradka zawiera fitoestrogeny, które działają podobnie jak naturalne żeńskie hormony mające bezpośredni wpływ na wygląd i kondycję biustu. Wspomagają one pracę układu hormonalnego i stymulują rozwój gruczołów sutkowych. Kozieradka polecana jest szczególnie kobietom w ciąży. Nie należy jej łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi. Jej działanie odkryto już w starożytności, używając kozieradki jako elementu diety kobiet należących do haremu, aby te nabrały pełniejszych kobiecych kształtów.

Kozieradkę na biust można stosować jako suplement diety lub w formie samodzielnie sporządzonego naparu z dodatkiem innych ziół o pozytywnym działaniu na piersi: kminku, lukrecji, kopru włoskiego i anyżu. Należy go pić dwa razy dziennie, ale trzeba pamiętać, że u każdej kobiety może wywołać różne efekty w innym czasie.

Kozieradka na twarz

Kozieradka jest powszechnie używana w kosmetyce jako składnik preparatów dedykowanych dla cery łojotokowej i trądzikowej. Wykazuje też działanie wygładzające zmarszczki. Można ją stosować do mycia twarzy w formie roztworu zagotowanej wody z dodatkiem jej nasion oraz w formie maseczki na twarz i całe ciało. Okłady z kozieradki, poza działaniem pielęgnacyjnym i wygładzającym, łagodzą stany zapalne skóry.

Kozieradka - skutki uboczne

Jak każde zioło, kozieradka może wywołać alergię (należy do rodziny bobowatych, czyli tej samej, co orzeszki ziemne czy ciecierzyca, dlatego nie powinno dziwić, że u niektórych osób może wywołać reakcję uczuleniową), a stosowana w nadmiarze wywołuje kilka skutków ubocznych. Nie poleca się jej w diecie kobiet karmiących z uwagi na jej przeczyszczające działanie - biegunka może przenieść się z matki na dziecko. Możliwymi efektami niepożądanymi są także hipoglikemia i skurcze macicy u kobiet w ciąży

Naparów z kozieradki nie powinno się podawać dzieciom, ponieważ odnotowano przypadki utraty przytomności po wypiciu znacznych ilości płynu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zioło stosować w formie przyprawy do potraw. Kozieradka może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, a jej zapach przedostaje się do moczu i potu.

Jakie powinniśmy wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
633
61
Komentarze (1)
irena Janik
Poniewaz bardzo długo uzywałam nasion kozieradki /obecnie mam przerwe/
ale dziś przeczytałam,że nie można łączyć nasiona kozieradki z lekami
przeciwzakrzepowymi,które zażywam.Czy powinnam mieć jakieś objawy ?
Osobiście nie zauważyłam,a chcę nadal kontynoować.Robiłam mieszankę
z siemienia lnianego,ostropest plamisti i kozieradka /po małej łyżeczce/
i zo zalawałam gorącą wodą i wypijałam szklankę.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?