Polub nas na Facebooku
Czytasz: Porost włosów: szampony, odżywki, maseczki i domowe sposoby na szybki porost włosów
menu
Polub nas na Facebooku

Porost włosów: szampony, odżywki, maseczki i domowe sposoby na szybki porost włosów

Kobieta suszy włosy dwiema suszarkami

Fot: Knut Wiarda / stock.adobe.com

Jak przyspieszyć porost włosów? Ograniczając ich wypadanie i łamliwość, a także stosując produkty pobudzające ich wzrost. Szybki porost włosów zapewnia regularne stosowanie specjalnych szamponów, odżywek i maseczek lub domowych sposobów opierających się na olejkach i ziołach.

Włosy rosną z prędkością od 1 do 1,5 centymetra na miesiąc, czyli około 12 do 18 centymetrów rocznie. Zapuszczanie włosów jest żmudne i wymaga cierpliwości, ale można ten proces przyspieszyć. Stosowanie wspomagaczy na porost włosów wewnętrznie i zewnętrznie powinno przynieść oczekiwane efekty szybciej.

Sposoby na porost włosów: maseczki, odżywki i wcierki

Środek na porost włosów można kupić w aptece, ale można też wykonać go samodzielnie w domu. W aptekach, drogeriach i sklepach z profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi dostępne są m.in. regenerujące i odżywcze szampony, odżywki i maseczki, ich skuteczność opiera się przeważnie na ograniczeniu łamliwości włosów i stymulacji wzrostu nowych włosów. Szampon na szybszy porost włosów może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od zasady jego działania. Podobne kwoty należy uiścić za odżywki i maseczki.

Produkty do wykonania maseczki albo wcierki na porost włosów w domu kosztują najwyżej kilkanaście złotych i również można skorzystać z nich wielokrotnie.

Wcierki na porost włosów mogą być wykonane z olejków z dodatkiem ziół. Wystarczy połączyć olejek lawendowy z olejkiem z dzikiej róży, olejkiem jojoba i tymiankowym, a następnie mieszankę nanieść na skórę głowy i dobrze, ale delikatnie wmasować. Po 10 minutach włosy spłukuje się i myje delikatnym szamponem. Masaż głowy na porost włosów dodatkowo działa stymulująco, dlatego warto na niego poświęcić kilka minut przy wcieraniu i później przy myciu włosów.

Nafta kosmetyczna na porost włosów może być stosowana nie na skórę głowy, ale na same włosy. Należy wetrzeć niewielką ilość nafty we włosy i spłukać po około 15 minutach, a następnie umyć włosy delikatnym szamponem.

Inne domowe sposoby na porost włosów to:

  • zioła – płukanka z pokrzywy, szałwii, cebuli i skrzyp polny odżywiają włosy i zmniejszają ich wypadanie, a także stymulują ich wzrost, podobnie działają rozmaryn, szałwia, kminek, hibiskus i czosnek,
  • siemię lniane jako maseczka na porost włosów – 1 łyżkę ziaren lnu należy gotować przez kwadrans w 1 szklance wody, ostudzić, przecedzić, a następnie powstały kisiel nanieść na włosy; maskę zmywa się po około pół godziny,
  • olej lniany, oliwa z oliwek, olej kokosowy – wybrany olej wciera się we włosy i spłukuje po 15 lub 20 minutach, następnie należy umyć głowę,
  • piwo – 1 szklankę jasnego piwa w temperaturze pokojowej należy połączyć z 1 szklanką przegotowanej, ostudzonej wody i tak przyrządzoną miksturą wypłukać umyte włosy,
  • ocet jabłkowy – płukankę z octu robi się z ¼ szklanki octu i ¾ szklanki wody.

Olejek rycynowy na porost włosów nakłada się na umyte i osuszone ręcznikiem włosy na 30 minut. W tym czasie najlepiej na głowę nałożyć czepek foliowy i owinąć ją ręcznikiem. Po upływie pół godziny włosy ponownie się myje i suszy jak zwykle. Na porost włosów wystarczy stosować taką kurację raz na 2 tygodnie.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co jem

Szybki porost włosów a ich łamliwość, stylizacja i gorące narzędzia

Jak przyspieszyć porost włosów? Dbając o to, by nie wypadały, nie łamały się i były w dobrej kondycji. Łamliwość włosów sprawia, że stają się one o wiele krótsze i wyglądają na zniszczone. Porost włosów jest szybszy, jeśli oprócz stosowania specjalnych kosmetyków i naturalnych sposobów nie suszy się włosów suszarką ani nie stylizuje ich przy użyciu gorących narzędzi. Częste i niewłaściwe prostowanie i kręcenie włosów sprawia, że ich struktura się osłabia, są wtedy bardziej podatne na wypadanie.

Zobacz także: Odżywka na porost włosów, regenerująca, nawilżająca, do włosów kręconych – jaką odżywkę wybrać?

Podczas zapuszczania włosów i stymulacji wzrostu nowych nie należy używać kosmetyków do stylizacji typu lakiery, pianki czy odżywki z alkoholem w składzie.

Do spania włosy najlepiej związać lub zapleść w warkocz, by nie wycierały się i nie uszkadzały o poduszkę. Ryzyko uszkodzenia włosów podczas snu zmniejsza pościel ze śliskiej tkaniny, np. modnej ostatnio satyny bawełnianej.

Dieta na porost włosów: białka, witaminy i minerały, suplementacja

Szybki porost włosów można zapewnić sobie także dzięki włączeniu do diety produktów bogatych w białko oraz witaminy i minerały. Białko m.in. przyspiesza regenerację komórek i tworzenie nowych na miejsce tych „zużytych”, dlatego warto dostarczać sobie białka na co dzień. Bogatym źródłem są m.in. mięso i rośliny strączkowe. Witaminy z grupy B, a szczególnie witamina B7, czyli biotyna, przyspieszają porost włosów, poprawiają też stan skóry oraz paznokci. Biotyna występuje m.in. w orzechach, soi, żółtkach jaj, podrobach i drożdżach. Pozytywnie na włosy działa również witamina E. Witaminy na porost włosów można suplementować, wówczas wzrost włosów będzie szybszy, a ich kondycja – lepsza.

Zobacz także: Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury

Dieta na porost włosów powinna być bogata także w żelazo. Można znaleźć je w mięsie, podrobach, roślinach strączkowych i świeżych warzywach. Żelazo suplementować można po wykonaniu badań krwi na zawartość tego pierwiastka w organizmie, ponieważ szkodliwy może być jego niedobór, jak i nadmiar.

Szybszy porost włosów można osiągnąć dzięki nawadnianiu organizmu. Picie minimum 2 litrów płynów dziennie pozytywnie wpływa nie tylko na włosy, ale na cały organizm, m.in. przyspieszając usuwanie toksyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
206
45
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?