Włosy rosną z prędkością od 1 do 1,5 centymetra na miesiąc, czyli około 12 do 18 centymetrów rocznie. Zapuszczanie włosów jest żmudne i wymaga cierpliwości, ale można ten proces przyspieszyć. Stosowanie wspomagaczy na porost włosów wewnętrznie i zewnętrznie powinno przynieść oczekiwane efekty szybciej.
Sposoby na porost włosów: maseczki, odżywki i wcierki
Środek na porost włosów można kupić w aptece, ale można też wykonać go samodzielnie w domu. W aptekach, drogeriach i sklepach z profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi dostępne są m.in. regenerujące i odżywcze szampony, odżywki i maseczki, ich skuteczność opiera się przeważnie na ograniczeniu łamliwości włosów i stymulacji wzrostu nowych włosów. Szampon na szybszy porost włosów może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od zasady jego działania. Podobne kwoty należy uiścić za odżywki i maseczki.
Produkty do wykonania maseczki albo wcierki na porost włosów w domu kosztują najwyżej kilkanaście złotych i również można skorzystać z nich wielokrotnie.
Wcierki na porost włosów mogą być wykonane z olejków z dodatkiem ziół. Wystarczy połączyć olejek lawendowy z olejkiem z dzikiej róży, olejkiem jojoba i tymiankowym, a następnie mieszankę nanieść na skórę głowy i dobrze, ale delikatnie wmasować. Po 10 minutach włosy spłukuje się i myje delikatnym szamponem. Masaż głowy na porost włosów dodatkowo działa stymulująco, dlatego warto na niego poświęcić kilka minut przy wcieraniu i później przy myciu włosów.
Nafta kosmetyczna na porost włosów może być stosowana nie na skórę głowy, ale na same włosy. Należy wetrzeć niewielką ilość nafty we włosy i spłukać po około 15 minutach, a następnie umyć włosy delikatnym szamponem.
Inne domowe sposoby na porost włosów to:
- zioła – płukanka z pokrzywy, szałwii, cebuli i skrzyp polny odżywiają włosy i zmniejszają ich wypadanie, a także stymulują ich wzrost, podobnie działają rozmaryn, szałwia, kminek, hibiskus i czosnek,
- siemię lniane jako maseczka na porost włosów – 1 łyżkę ziaren lnu należy gotować przez kwadrans w 1 szklance wody, ostudzić, przecedzić, a następnie powstały kisiel nanieść na włosy; maskę zmywa się po około pół godziny,
- olej lniany, oliwa z oliwek, olej kokosowy – wybrany olej wciera się we włosy i spłukuje po 15 lub 20 minutach, następnie należy umyć głowę,
- piwo – 1 szklankę jasnego piwa w temperaturze pokojowej należy połączyć z 1 szklanką przegotowanej, ostudzonej wody i tak przyrządzoną miksturą wypłukać umyte włosy,
- ocet jabłkowy – płukankę z octu robi się z ¼ szklanki octu i ¾ szklanki wody.
Olejek rycynowy na porost włosów nakłada się na umyte i osuszone ręcznikiem włosy na 30 minut. W tym czasie najlepiej na głowę nałożyć czepek foliowy i owinąć ją ręcznikiem. Po upływie pół godziny włosy ponownie się myje i suszy jak zwykle. Na porost włosów wystarczy stosować taką kurację raz na 2 tygodnie.
Szybki porost włosów a ich łamliwość, stylizacja i gorące narzędzia
Jak przyspieszyć porost włosów? Dbając o to, by nie wypadały, nie łamały się i były w dobrej kondycji. Łamliwość włosów sprawia, że stają się one o wiele krótsze i wyglądają na zniszczone. Porost włosów jest szybszy, jeśli oprócz stosowania specjalnych kosmetyków i naturalnych sposobów nie suszy się włosów suszarką ani nie stylizuje ich przy użyciu gorących narzędzi. Częste i niewłaściwe prostowanie i kręcenie włosów sprawia, że ich struktura się osłabia, są wtedy bardziej podatne na wypadanie.
Zobacz także: Odżywka na porost włosów, regenerująca, nawilżająca, do włosów kręconych – jaką odżywkę wybrać?
Podczas zapuszczania włosów i stymulacji wzrostu nowych nie należy używać kosmetyków do stylizacji typu lakiery, pianki czy odżywki z alkoholem w składzie.
Do spania włosy najlepiej związać lub zapleść w warkocz, by nie wycierały się i nie uszkadzały o poduszkę. Ryzyko uszkodzenia włosów podczas snu zmniejsza pościel ze śliskiej tkaniny, np. modnej ostatnio satyny bawełnianej.
Dieta na porost włosów: białka, witaminy i minerały, suplementacja
Szybki porost włosów można zapewnić sobie także dzięki włączeniu do diety produktów bogatych w białko oraz witaminy i minerały. Białko m.in. przyspiesza regenerację komórek i tworzenie nowych na miejsce tych „zużytych”, dlatego warto dostarczać sobie białka na co dzień. Bogatym źródłem są m.in. mięso i rośliny strączkowe. Witaminy z grupy B, a szczególnie witamina B7, czyli biotyna, przyspieszają porost włosów, poprawiają też stan skóry oraz paznokci. Biotyna występuje m.in. w orzechach, soi, żółtkach jaj, podrobach i drożdżach. Pozytywnie na włosy działa również witamina E. Witaminy na porost włosów można suplementować, wówczas wzrost włosów będzie szybszy, a ich kondycja – lepsza.
Zobacz także: Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Dieta na porost włosów powinna być bogata także w żelazo. Można znaleźć je w mięsie, podrobach, roślinach strączkowych i świeżych warzywach. Żelazo suplementować można po wykonaniu badań krwi na zawartość tego pierwiastka w organizmie, ponieważ szkodliwy może być jego niedobór, jak i nadmiar.
Szybszy porost włosów można osiągnąć dzięki nawadnianiu organizmu. Picie minimum 2 litrów płynów dziennie pozytywnie wpływa nie tylko na włosy, ale na cały organizm, m.in. przyspieszając usuwanie toksyn.