Rok zapuszczania włosów powinien dać efekty w postaci dodatkowych kilkunastu centymetrów, przeważnie od 12 do 18 lat włosy rosną z prędkością od 1 do 1,5 centymetra w ciągu miesiąca. Wspomagane kosmetykami i dietą zapuszczanie włosów powinno być szybkie i dawać efekt zdrowych, lśniących włosów na całej długości.
Zobacz także:
Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc lekami i domowymi sposobami?
Jak szybko zapuścić włosy? Maski, wcierki, pielęgnacja, podcinanie i dieta na włosy
Jak zapuścić szybko długie włosy? Najlepiej wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminy z grupy B, żelazo i białko. Te substancje sprawiają, że włosy będą rosły szybciej i będą zdrowsze. Witaminy z grupy B warto suplementować. Można wypróbować też preparaty ze skrzypem polnym, które mogą pozytywnie wpływać na porost włosów.
Końcówki podczas zapuszczania włosów warto obcinać nie częściej niż co 6 do 8 tygodni. W trakcie zapuszczania włosów lepiej zrezygnować też z farbowania, ponieważ może je ono osłabiać i wydłużyć czas uzyskania wymarzonej długości.
Zapuszczanie włosów powinno przebiegać bez stosowania gorących narzędzi do stylizacji, jak suszarka, prostownica czy lokówka. Regularne prostowanie lub kręcenie włosów przesusza je i wpływa na wzrost łamliwości. Lepiej też zrezygnować z kosmetyków do stylizacji. Lakiery, mgiełki i pianki z alkoholem przesuszają włosy, usztywniają je i mogą doprowadzić do łamania i wypadania.
Sposobem na to, jak szybko i skutecznie zapuścić długie włosy, jest stosowanie szamponów i odżywek dobrze oczyszczających skórę głowy i włosy, ale nie wysuszających czy przetłuszczających. Sprawdzą się w szczególności szampony i odżywki naturalne, warto wybrać się też na zakupy do sklepu lub hurtowni z profesjonalnymi kosmetykami do włosów. Właściwości regeneracyjne i ochronne produktów profesjonalnych są o wiele większe niż w przypadku szamponów i odżywek czy masek drogeryjnych.
Odżywki i maski mogą przyspieszać zapuszczanie włosów, ponieważ zapobiegają ich łamliwości i dodają włosom sprężystości, dzięki czemu włosy są mniej podatne na urazy.
Aby szybko zapuścić włosy, należy unikać spania z rozpuszczonymi włosami, ponieważ w trakcie nocy wycierają się one o poduszkę i w ten sposób łamią i osłabiają. Najlepiej spać z włosami zaplecionymi w warkocz lub związanymi w koczek.
Skóra głowy odgrywa dużą rolę w zapuszczaniu włosów – zdrowy skalp sprawia, że włosy rosną szybciej. Dlatego ważny jest masaż głowy podczas mycia włosów, delikatny i trwający kilka minut. W ten sposób zwiększa się ukrwienie tego obszaru – dzięki temu cebulki są lepiej odżywione. Pobudza to wzrost włosów.
Domowe sposoby na to, jak szybko zapuścić włosy, opierają się na stosowaniu naturalnych składników odżywczych i nawilżających w formie maseczek i płukanek. Wzrost włosów stymulować mogą:
- olej kokosowy,
- sok z cebuli,
- płukanka z octu jabłkowego i wody,
- białka jaja kurzego,
- olejek rozmarynowy,
- olejek jojoba,
- olej lniany,
- oliwa z oliwek
- olejek rycynowy.
Zapuszczanie włosów jest łatwiejsze, gdy stosuje się odpowiednie szczotki i grzebienie, które nie ciągną i nie wyrywają włosów. Lepiej nie czesać włosów na mokro, chyba że przy użyciu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotki zaprojektowanej specjalnie do tej czynności.
Jak poprawić porost włosów? Dowiesz się tego z naszego filmu
Etapy zapuszczania włosów – jak przetrwać? Fryzury przejściowe dla kobiet
Pierwsze efekty zapuszczania włosów powinny być widoczne po kilku miesiącach, ale aby różnica była widoczna gołym okiem, trzeba poczekać przynajmniej rok. Zapuszczanie włosów z krótkich jest szczególnie uciążliwe w momencie, gdy są one na tyle długie, że odstają i mogą źle się układać, ale na tyle krótkie, że ich związanie nie jest jeszcze możliwe. Kolejne etapy zapuszczania włosów w takim przypadku można przetrwać bez frustracji dzięki wsuwkom, płaskim spinkom i opaskom na włosy, szczególnie jeśli zapuszcza się też grzywkę.
Zapuszczanie włosów średnich jest prostsze pod względem doboru fryzury. Jeśli zna się dobrego fryzjera, który rozumie zapuszczanie włosów i potrafi wykonać ładne strzyżenie bez dużego uszczerbku dla ich długości, warto korzystać z jego usług. W przeciwnym razie zostaje wykonywanie fryzur, które nie eksponują różnic w długości poszczególnych pasm. Fryzury przejściowe przy zapuszczaniu włosów to np. kucyk, kok (także ten niedbały), a także różne rodzaje warkocza.
Zapuszczanie włosów męskich i fryzury przejściowe
Zapuszczanie włosów u mężczyzn również dzieli się na etapy pod względem fryzury. Na pierwszym etapie najlepiej zapuszczać samą górę włosów i utrzymać krótkie boki. W ten sposób fryzura pozostaje schludna, a włosy mogą swobodnie rosnąć na czubku głowy. Na drugim etapie można zacząć cieniować boki i stopniować ich długość, dłuższa grzywka, np. w artystycznym nieładzie, gra w takim przypadku główną rolę we fryzurze. Kolejny etap zapuszczania włosów u faceta to zapuszczenie boków na tyle, by można je było zaczesać do tyłu. W tym czasie można stosować na co dzień gumę do włosów lub odrobinę żelu czy lakieru, by ujarzmić odstające na bokach kosmyki. Gdy włosy są na tyle długie, że można je zaczesać do tyłu, układanie fryzury sprawia mniej kłopotu.