Często zdarza się, że pomimo stosowania wzorowej pielęgnacji, włosy uparcie pozostają w kiepskiej kondycji. Zazwyczaj jest to sygnał, że przyczyna problemu leży w diecie.
W przypadku takich kłopotów, jak wypadanie włosów, witaminy są Twoim największym sprzymierzeńcem. Po które z nich powinnaś sięgnąć i w jakich produktach spożywczych możesz ich szukać? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę – podpowiemy Ci, które witaminy na włosy dają najlepsze rezultaty.
Witaminy na wypadanie włosów, na wzmocnienie i porost
Aby zdrowo rosnąć, Twoje włosy potrzebują witamin z grupy B oraz witamin A, E, H, D i C. Jeśli zastanawiasz się, jaka witamina na włosy jest Ci potrzebna, podpowiadamy – wszystkie z wymienionych. Każda z nich pełni inną funkcję i każda jest niezbędna do tego, by Twoje włosy były zdrowe. Pamiętaj, że zwiększając ich ilość w diecie, zauważysz poprawę nie tylko w stanie fryzury – to również doskonałe witaminy dla skóry.
Jakie witaminy na wypadanie włosów? Witamina A
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Prawdopodobnie witaminy A. Retinol (czyli witamina A) na włosy działa dwojako: umożliwia prawidłowy metabolizm cebulek włosowych oraz metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry głowy. To właśnie retinol odpowiada za to, że kosmyki są silne i gęste.
Jeżeli w Twojej diecie znajduje się niewiele produktów bogatych w witaminę A, możesz zaobserwować u siebie objawy jej niedoboru. Zalicza się do nich przede wszystkim: suche, łamliwe, wypadające włosy. Witaminy w takim wypadku powinny jak najszybciej znaleźć się w Twojej diecie – jeżeli stan niedoboru będzie się przedłużał, Twoje włosy mogą zupełnie przestać rosnąć i wypadać całymi garściami!
Witaminę A (i przy okazji inne witaminy dla włosów) możesz znaleźć w różnych produktach, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, między innymi w:
- wątróbce i tłustych mięsach,
- jajach,
- pełnotłustym mleku,
- serze,
- maśle,
- pomidorach,
- papryce,
- marchwi,
- niemalże wszystkich zielonych warzywach liściastych.
Aby szybko uzupełnić niedobory, możesz również sięgnąć po suplementy diety, w tym po gotowe witaminy na wzmocnienie włosów. Jeżeli obserwujesz wypadanie włosów u dzieci – witaminy, które możesz podać najmłodszym, powinnaś zawsze skonsultować z lekarzem.
Witaminy na wypadające włosy dla mężczyzn
Witamina D działa na włosy mężczyzn podobnie jak witamina A na włosy kobiet. Jeżeli problemem mężczyzny jest wypadanie włosów, brak witaminy D może być tego przyczyną. Aby uzupełnić jej niedobory, warto do diety włączyć nabiał i dbać o codzienny, co najmniej piętnastominutowy kontakt ze słońcem.
Jak przygotować odżywkę do włosów na bazie piwa? Dowiesz się tego z naszego filmu
Witaminy na porost włosów – witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B uczestniczą bezpośrednio w procesach rozwoju cebulek i wzrostu włosów, chronią kosmyki przed różnymi chorobami i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dobroczynnie wpływają na porost włosów, poprawiają pigmentację, przeciwdziałają wypadaniu włosów i łupieżowi.
- Witamina B1 – znajdziesz ją w piersi kurczaka oraz w ziarnach słonecznika.
- Witamina B2 – znajduje się głównie w brokułach i nabiale.
- Witamina B3 – (inaczej zwana niacyną lub witaminą PP) należy szukać jej w orzechach i ziarnach zbóż.
- Witamina B5 – szukaj jej w brokułach i pieczarkach.
- Witamina B6 – znajdziesz ją w bananach, sardynkach i wątróbce.
- Witamina B12 – najwięcej jej występuje w czerwonym mięsie i wątróbce. Wypadanie włosów z powodu niedoboru b12 to częsty problem wegetarian i wegan.
Witamina E na włosy – sposób na blask
Wiesz już, jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy. Natomiast jeśli Twoim kosmykom brakuje blasku, sięgnij po witaminę E. Poprawia ona krążenie krwi w skórze (w tym skórze głowy) i pozwala na lepsze jej dotlenienie. Aby cieszyć się lśniącą fryzurą, włącz do swojej diety więcej migdałów, oleju sojowego i zbóż. Możesz również zdecydować się na suplementację – dla podwójnego efektu sięgnij po preparaty typu witamina AiE na włosy.
Zobacz także:
Hiperwitaminoza: objawy i przyczyny nadmiaru witamin A, D, E, C, K i z grupy B
Witamina C – na włosy osłabione
Witamina, którą znajdziesz głównie w cytrusach i papryce, również wpływa na kondycję włosów! Jak? Uczestnicząc w produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowych włosów i skóry.
Witamina H – na włosy z tendencją do łysienia
Biotyna, czyli witamina H zapobiega łysieniu i siwieniu, docenią ją więc również panowie. Gdzie jej szukać? Przede wszystkim w szpinaku, orzechach i sardynkach.
Jak widzisz, zależność witaminy – włosy jest bardzo duża. Pamiętaj jednak, aby witaminy w postaci suplementów stosować z umiarem (a najlepiej konsultować ich zażywanie z lekarzem). Hiperwitaminoza może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia.