Polub nas na Facebooku
Czytasz: Boswellia serrata - działanie lecznicze, dawkowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania 
menu
Polub nas na Facebooku

Boswellia serrata - działanie lecznicze, dawkowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania 

Boswellia serrata - właściwości i działanie.

Fot. vainillaychile / Getty Images

Boswellia serrata, nazywana inaczej kadzidłowcem, wykorzystywana jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób nowotworowych i depresji. Znajduje również zastosowanie w kosmetyce, gdyż zwiększa elastyczność skóry i redukuje produkcję sebum. 

Boswellia serrata jest egzotycznym drzewem pochodzącym z Indii. Posiada silne właściwości przeciwzapalne wykorzystywane w medycynie naturalnej już od kilkuset lat. Boswellia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, m.in. astmy i chorób reumatycznych.

Boswellia serrata - co to jest?

Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec, jest drzewem średniej wielkości występującym w Indiach i północno-wschodnich rejonach Afryki oraz na Półwyspie Arabskim. Roślina ta wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Kadzidłowiec jest również ceniony za swoje bogate walory zapachowe. Z kory boswelii pozyskiwana jest żywica nazywana inaczej olibanum, która po oczyszczeniu używana jest jako surowiec leczniczy. W jej składzie występują związki o właściwościach przeciwzapalnych i antynowotworowych.

Boswellia serrata - właściwości zdrowotne i lecznicze

Właściwości kadzidłowca wykorzystywane są w terapii wspomagającej leczenie wielu chorób. Boswellia serrata działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wyciąg pozyskiwany z boswelli przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu ma zastosowanie w profilaktyce i leczeniu miażdżycy oraz innych chorób sercowo-naczyniowych. Boswellia serrata ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby i układu ruchu. Kadzidłowiec może być stosowany przy chorobach oddechowych, gdyż zwalcza stan zapalny oraz zmniejsza obrzęk zatok i oskrzeli. Dodatkowo wykazuje właściwości antyalergiczne, dlatego jest zalecany osobom cierpiącym na astmę. 

Boswellia serrata jest pomocna w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego czy owrzodzeń jelita grubego. Działa przeciwbiegunkowo i chroni błonę śluzową jelita przed uszkodzeniami. Kadzidłowiec ceniony jest również za swoje działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Olejek z kadzidłowca znajduje zastosowanie we wspomagającym leczeniu infekcji skóry i paznokci. Boswellia serrata przy długotrwałym stosowaniu działa antydepresyjnie i przeciwlękowo. Ma również pozytywny wpływ na orientację przestrzenną i usprawnia zdolności poznawcze, czyli pamięć, koncentrację i uwagę. Związki zawarte w korzeniu kadzidłowca regulują poziom cukru we krwi, co odgrywa szczególnie ważną rolę dla diabetyków.

Zobaczcie koniecznie, przy jakich dolegliwościach można stosować zioła? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Boswellia serrata - działanie antynowotworowe

Boswellia serrata posiada właściwości antynowotworowe, gdyż przyspiesza apoptozę, czyli obumieranie komórek rakowych. Kadzidłowiec jest szczególnie skuteczny w stosunku do raka jelita grubego, guzów mózgu i białaczki. Hamuje również wzrost guzów nowotworowych w obrębie prostaty i piersi. Ponadto ekstrakt z kadzidłowca wykorzystywany jest w leczeniu obrzęków mózgu, które występują przy glejakach i przerzutach nowotworowych.

Boswellia serrata - zastosowanie w kosmetyce

Boswellia serrata w kosmetyce znajduje zastosowanie jako składnik kremów i balsamów, gdyż działa uelastyczniająco na skórę. Zmniejsza produkcję sebum, koi podrażnienia i redukuje zaczerwienienia skóry. Jest również pomocna w leczeniu zmian łuszczycowych i łagodzeniu zmarszczek. Żywica pozyskiwana z kadzidłowca chroni przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Boswellia na stawy - czy jest skuteczna?

Ekstrakt z żywicy kadzidłowca jest skutecznym środkiem na stany zapalne stawów i kości, dzięki zawartości kwasów bosweliowych. Przyczynia się do zmniejszania dolegliwości bólowych towarzyszących reumatoidalnemu zapaleniu stawów oraz poprawia ruchomość stawów, redukuje obrzęk i zapobiega utracie tkanki chrzęstnej wskutek choroby. Boswellia serrata ma właściwości wzmacniające kości. Ponadto wspomaga odbudowę kości i przyspiesza proces gojenia się urazów.

Boswellia serrata - dawkowanie i przeciwwskazania

Boswellia serrata jest dostępna w postaci kapsułek, tabletek i proszku. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz internetowych. Zalecaną dawką kadzidłowca jest 300-400 mg trzy razy dziennie. Boswellia serrata, mimo licznych właściwości o korzystnym wpływie na organizm nie może być stosowana przez każdego. Preparaty z kadzidłowcem przeciwwskazane są kobietom ciężarnym, gdyż mogą prowadzić do nasilenia przepływu krwi w macicy. Boswellia serrata niewskazana jest również kobietom z obfitymi lub nieregularnymi krwawieniami miesięcznymi oraz osobom ze schorzeniami nerek i płuc.

Boswellia serrata - jakie mogą być skutki uboczne?

Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania preparatów z kadzidłowcem są zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci bólów brzucha, nudności i biegunki. Kosmetyki z dodatkiem boswelli mogą powodować reakcję alergiczną w postaci wysypki. Przy przyjmowaniu kadzidłowca zgodnie z zaleceniami nie stwierdzono szkodliwości dla wątroby. W rzadkich przypadkach boswellia serrata może wchodzić w niepożądane reakcje z niektórymi lekami jak np. z ibuprofenem i aspiryną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
365
7
Polecamy
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Grzyby reishi - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i sposób dawkowania.
Gdzie kupić chińskie grzyby reishi?
Grzyby reishi - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i sposób dawkowania. Gdzie kupić chińskie grzyby reishi? TVN zdrowie
Olejek cedrowy - zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.
Właściwości olejku cedrowego 
Olejek cedrowy - zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Właściwości olejku cedrowego  TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?