Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść końska – skład, zastosowanie i przeciwwskazania. Rozgrzewająca i chłodząca maść końska
menu
Polub nas na Facebooku

Maść końska – skład, zastosowanie i przeciwwskazania. Rozgrzewająca i chłodząca maść końska

NAN

Fot.: Photographee.eu / stock.adobe.com

Maść końska zawiera dużą ilość ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych. Działa korzystnie na bóle stawów i mięśni. Wspomaga krążenie, rozszerzając naczynia krwionośne. Ma też właściwości przeciwbólowe. Istnieją dwa rodzaje maści: chłodząca i rozgrzewająca.

Maść końska to preparat znany od wielu lat. Początkowo był używany u koni, które cierpiały na schorzenia narządów ruchu. Z uwagi na coraz większą ilość problemów w obrębie układu ruchu, kości i stawów u ludzi, zaczęto ją stosować także u nich.

Maść końska – skład i zastosowanie

Maść końska składa się z wielu rodzajów ziół oraz olejków eterycznych. Naturalne ekstrakty pochodzą m.in. z kasztanowca końskiego, żywokostu, arniki górskiej, jałowca, eukaliptusa czy rozmarynu. Kasztanowiec działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, a także zmniejsza obrzęki. Można go stosować przy odmrożeniach i oparzeniach. Pobudza też układ krążenia. Rumianek pospolity ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Poprawia krążenie krwi, chroniąc jednocześnie naczynia krwionośne. Krwawnik pospolity łagodzi obrzęki i działa przeciwbólowo. Może być stosowany przy otarciach, wypryskach, a także przy zapaleniu stawów. Rozmaryn odkaża, łagodząc ból. Eukaliptus zmniejsza dolegliwości związane z reumatyzmem oraz rozluźnia mięśnie. Jest stosowany przy odleżynach przebiegających z infekcjami bakteryjnymi. Arnika górska koi i ma właściwości przeciwzapalne. Niweluje obrzęki, a jej działanie rozluźniające może być wykorzystywane m.in. przy masażach. Kozłek lekarski pomaga przy skurczach mięśni i napięciach, a chmiel koi tępy ból i działa przeciwzapalnie. Mięta ma działanie odprężające oraz chłodzące i kojące. Dodatkowo odkaża. Miłorząb japoński zmniejsza lepkość krwi, udrażniając naczynia krwionośne. Natomiast kamfora działa znieczulająco, powodując uczucie chłodu. Dociera do głębokich warstw skóry. 

W składzie maści końskiej znajdują się też borówka, nagietek lekarski, sosna i jałowiec pospolite, a także wrzos i kosodrzewina. Jest przeznaczona dla osób, których dotyczą bóle ścięgien i mięśni. Pomagają także tym, u których dolegliwości wystąpiły na skutek intensywnych ćwiczeń fizycznych jak i grypy. Działa na dolegliwości związane z gośćcem, artretyzmem i zapaleniem korzonków. Preparat jest skuteczny przy nadwyrężeniach, zwichnięcia, obrzękach oraz stłuczeniach. Można go stosować w przypadku stanów zapalnych torebki stawowej, stawów i przyczepów ścięgien. Zwalcza też ból karku, kręgosłupa i nerwu kulszowego. Wspiera regenerację układu ruchu. Używają go osoby mające problemy z ciężkimi i zmęczonymi nogami. Może rozgrzewać skórę, a przy zmieszaniu z balsamem zwalcza objawy cellulitu. Ujędrnia skórę, rozszerzając naczynia włosowate. Pomaga też przy bólach głowy i katarze. Maść końska doskonale działa na włosy: stosuje się ją na skórę głowy po rozcieńczeniu z wodą. Wspaniale odżywia cebulki i pobudza porost włosów. Wyróżnia się dwa rodzaje maści końskiej: chłodząca i rozgrzewającą.

Maść końska chłodząca

Chłodząca maść końska powinna być stosowana w przypadku obrzęków, stanów zapalnych oraz stłuczeń. Zmniejszają ból po intensywnym wysiłku fizycznym, rozluźniając napięte mięśnie, odprężając i łagodząc dolegliwości. Ziołowe ekstrakty wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają ukrwienie oraz poprawiają odporność organizmu. Ten preparat chłodzący może być stosowany u osób, które skarżą się na uczucie ciężkich nóg.

Maść końska rozgrzewająca

Maść końska rozgrzewająca jest używana jako środek zapobiegawczy przed wysiłkiem fizycznym. Rozgrzewa mięśnie i przygotowuje je do pracy. Zmniejsza ryzyko powstania zakwasów. Stosuje się ją także w przypadku silnych bólów karku, nerwu kulszowego i kręgosłupa, związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi. Można ją nakładać na zmarznięte dłonie i stopy. Działanie rozgrzewającej maści końskiej polega na rozszerzeniu ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu zawarte w niej składniki roślinne mogą przeniknąć wgłąb skóry, zwiększając jej ukrwienie. Daje to działanie przeciwbólowe i zmniejsza napięcie w mięśniach.

Maść końska – przeciwwskazania

Maść końska rozszerza naczynia krwionośne, dlatego nie powinny jej używać osoby mające żylaki, niedrożne żyły bądź skłonności do pajączków. Przed pierwszym użyciem preparatu najlepiej sprawdzić jego działanie na niewielkiej powierzchni skóry. Ze względu na dużą ilość olejków eterycznych i alkohol mogą wywołać bowiem podrażnienia i reakcje alergiczne. U osób ze szczególnie wrażliwą skórą może dojść nawet do jej oparzenia. Jeśli test nie spowoduje nadwrażliwości, można użyć maści. Warto jednak pamiętać o tym, że z powodu bogatego składu nie należy jej stosować w zbyt dużych ilościach. Preparat działa już po nałożeniu na skórę niewielkiej ilości. Nie wolno pokryć nim więcej niż 30% ciała. 

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
176
10
Polecamy
Maść końska – na włosy, ból i przeziębienie.
Chłodząca czy rozgrzewająca?
Maść końska – na włosy, ból i przeziębienie. Chłodząca czy rozgrzewająca? TVN zdrowie
Maść końska – na co pomaga, gdzie kupić i jak stosować
Maść końska – na co pomaga, gdzie kupić i jak stosować Dzień Dobry TVN
Olejki eteryczne i ich właściwości.
Zastosowanie do kąpieli i sauny
Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny Dzień Dobry TVN
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?