Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hipertermia – czym grozi przegrzanie organizmu?
menu
Polub nas na Facebooku

Hipertermia – czym grozi przegrzanie organizmu?

NAN

Fot: puhhha / fotolia.com

Hipertermia to przegrzanie organizmu, które może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi (słońce, gorąca kąpiel), ale może też do niej dojść na skutek czynników wewnętrznych, czyli zaburzeń w oddawaniu ciepła i jego nadprodukcji przez upośledzenie ośrodka termoregulacji.

Hipertermia jest stanem przegrzania organizmu i w skrajnych przypadkach grozi uszkodzeniem mózgu i śmiercią. Dotyka zwłaszcza osób z mniej sprawnym układem termoregulacji, czyli dzieci i osób w podeszłym wieku. Na skutek kumulacji ciepła zmniejszają się możliwości organizmu do naturalnego ochładzania.

Hipertermia złośliwa

Do hipertermii może dojść nie tylko w upalne dni lub podczas długotrwałej gorączki. Jej szczególnie niebezpieczna postać zwana hipertermią złośliwą często rozwija się w szpitalu. Powodują ją zaburzenia metabolizmu wapnia (C++) w mięśniach na skutek podawanych leków np. wziewnych anestetyków fluorowych, dożylnych iniekcji lekami zwiotczającymi czy opioidów. W rozwoju hipertermii złośliwej znaczną rolę odgrywają też właściwości osobnicze organizmu, a czynnikiem predysponującym jest nadmierny stres.

Zobacz także: Udar słoneczny grozi zgonem: objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc

Głównym objawem jest usztywnienie mięśni żwacza, karku i innych mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku rozwoju choroby następuje nagły wzrost temperatury, która może osiągnąć wartości przybliżone do 40°C.

Leczenie może odbywać się tylko w warunkach szpitalnych. Wymaga podania sterydów, wlewów z glukozy wysokoprocentowej, chłodzenia, tlenoterapii i podania leku o nazwie dantrolen (lek rozkurczający mięśnie).

Hipertermia – objawy

W warunkach pozaszpitalnych hipertermia najczęściej następuje na skutek przegrzania powodowanego przez czynniki zewnętrzne (temperatura otoczenia, przebywanie na słońcu, sauna, gorące kąpiele) lub zaburzoną termoregulację np. w wyniku przyjmowania leków (leki moczopędne, antydepresanty, leki rozszerzające naczynia czy antyhistaminowe) i niektórych chorób (cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby serca). Nie ma tak gwałtownego przebiegu jak hipertermia złośliwa, ale wymaga natychmiastowej reakcji. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć, w kolejności występowania:

  • osłabienie,
  • ból i zawroty głowy,
  • nudności,
  • zaburzenia widzenia (tzw. mroczki przed oczami),
  • zaburzenia świadomości (utrata poczucia czasu i miejsca),
  • widoczny obrzęk stóp i okolicy kostek,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • zaburzenia oddychania,
  • utrata przytomności.

Hipertermia – leczenie

W leczeniu hipertermii najważniejsza jest szybka reakcja na występujące objawy. Osoba dotknięta jej ciężką odmianą nie jest w stanie sama sobie pomóc. Poszkodowanemu bezwzględnie należy udzielić pierwszej pomocy, aby zapobiec wystąpieniu udaru cieplnego, który może być stanem zagrażającym życiu.

Przegrzana osoba powinna przede wszystkim znaleźć się w chłodniejszym i zacienionym miejscu z dopływem świeżego powietrza. Jeśli jest przytomna, wskazana jest pozycja siedząca. W celu ochłodzenia organizmu stosujemy chłodne okłady – najpierw na głowę, a potem na resztę ciała. Unikamy przykładania kostek lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ możemy spowodować odmrożenia. Lód zawsze należy zabezpieczyć zawijając go w ręcznik bądź inny dostępny na miejscu materiał. Jeżeli poszkodowany jest stabilny, samodzielnie siedzi i jest przytomny, można mu zacząć podawać wodę (najlepiej niegazowaną) – zawsze zaczynamy od niewielkich ilości.

W przypadku utraty przytomności niezbędne jest ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej (bocznej) i wezwanie pogotowia. W leczeniu szpitalnym stosuje się płukanie zimnymi płynami żołądka i pęcherza przy podawaniu chłodnych wlewów dożylnych.

Hipertermia w leczeniu nowotworów złośliwych

Hipertermia ogólnoustrojowa (całego ciała) lub miejscowa jest metodą stosowaną w leczeniu nowotworów złośliwych i polega na wywołaniu kontrolowanego przegrzania (38,5°C – hipertermia łagodna, 38,5°C do 40,5°C – hipertermia umiarkowana, około 42°C – hipertermia ekstremalna) w celu zniszczenia komórek nowotworowych. Wysoka temperatura ma zakłócić przemianę materii komórki chorobowo zmienionej, co w efekcie ma prowadzić do jej autodestrukcji. Stanowi terapię celowaną (samodzielną) lub wspomagającą chemio- i radioterapię.

Podgrzania ciała dokonuje się za pomocą specjalnego aparatu, który emituje odpowiednie promieniowanie. Jest to terapia bezbolesna, która nie wymaga znieczulenia (za wyjątkiem hipertermii ekstremalnej, która przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym). Jej dodatkowymi zaletami jest brak powikłań i skutków ubocznych oraz dość wysoka skuteczność. Stosowana jest najczęściej w przypadku nowotworów pierwotnych, nawrotów, przerzutów, chorób reumatologicznych, nadciśnienia tętniczego i nasilonych bólów nowotworowych.

Zobacz film: Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
1
Polecamy
Udar słoneczny.
Jak rozpoznać jego objawy?
Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym?
Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym? Dzień Dobry TVN
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Udar cieplny – objawy, pierwsza pomoc i leczenie
Udar cieplny – objawy, pierwsza pomoc i leczenie TVN zdrowie
Udar słoneczny grozi zgonem:
objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc
Udar słoneczny grozi zgonem: objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc TVN zdrowie
Komentarze (1)
Agata
Hipertermia onkologiczna stosowana jest w Polsce w ośrodku Biała Onkologia w Gdańsku.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?