Wstawienie endoprotezy stawu biodrowego to operacja refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak często czas oczekiwania jest bardzo długi. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wykonanie zabiegu w prywatnych klinikach.
Co to jest endoproteza stawu biodrowego?
Endoprotezoplastyka (alloplastyka) stawu biodrowego to operacja polegająca na zastąpieniu uszkodzonych części stawu biodrowego przez sztuczne materiały. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym i trwa około 2 godzin. Polega na usunięciu wszystkich zniszczonych części, a następnie wszczepieniu sztucznego stawu. Umożliwia on odzyskanie utraconej sprawności ruchowej i powrót do normalnego życia osobom, którym zwyrodnienia lub urazy to uniemożliwiały. Po przeprowadzonej operacji konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz poddanie się rehabilitacji.
Jeżeli operacja przebiegła bez powikłań, do domu można wrócić czasem już po 3 dniach, choć może trwać to dłużej, zależnie od stanu operowanego. Pod kontrolą lekarza pozostaje się jednak co najmniej przez 3 miesiące. Ponadto na 10 dni po zabiegu trzeba pojawić się w szpitalu na zdjęcie szwów.
Zobaczcie także, jak wygląda wszczepienie endoprotezy stawu barkowego:
Endoproteza stawu biodrowego – wskazania do wykonania zabiegu
Wskazaniami do wykonania zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego są stany, w których przestaje on pełnić swoją funkcję, jak na przykład:
- zwyrodnienie stawów biodrowych,
- zniszczenie stawu zesztywniającego zapalenia stawów,
- zniszczenie stawu w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów,
- skomplikowane złamanie końcowej części kości udowej,
- martwica kości udowej,
- nowotwory w obrębie stawu biodrowego lub kości udowej,
- niektóre zmiany wrodzone lub rozwojowe.
Endoproteza stawu biodrowego – przeciwwskazania
Mimo dużej wartości tego zabiegu, nie wszyscy mogą go z niego skorzystać. Przeciwwskazaniami do operacji wymiany stawu biodrowego są między innymi:
- ostre infekcje,
- znaczna otyłość,
- choroba zakrzepowa,
- rozległe żylaki,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zły stan ogólny.
Endoproteza stawu biodrowego – rodzaje
Możliwe jest wymienienie całego stawu biodrowego lub tylko jego części – wówczas mówi się o kapoplastyce. Również wszczepiane endoprotezy stawu biodrowego mogą być różnego rodzaju. Różnią się one między innymi rozmiarem, kształtem i materiałem, z którego są wykonane. Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaka endoproteza stawu biodrowego jest najlepsza, ponieważ w znacznej mierze zależy to od czynników indywidualnych. Decyzję o jej wyborze podejmuje lekarz ortopeda.
Zobacz także: Co to jest endoproteza stawu kolanowego? Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu?
Jakie powikłania może dać endoproteza stawu biodrowego?
Wszczepienie endoprotezy stawy biodrowego może dawać powikłania. Do najczęstszych występujących w krótkim czasie po zabiegu należą:
- infekcje stawu,
- krwawienia,
- choroba zakrzepowa,
- nierówność kończyn,
- uszkodzenia i porażenia nerwów.
Do niektórych powikłań może dojść także w późniejszym okresie. Są to:
- obluzowanie implantu,
- zużycie się części panewki,
- pęknięcie lub złamanie kości udowej lub dna panewki,
- przewlekłe dolegliwości bólowe,
- zwichnięcie endoprotezy,
- zwapnienia w okolicach stawów,
- reakcje uczuleniowe na materiał użyty do wykonania endoprotezy,
- pęknięcie głowy endoprotezy.
Endoproteza stawu biodrowego – rehabilitacja i ćwiczenia
Po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji już następnego dnia. Ponadto ważnym elementem jest przestrzeganie zaleceń odnośnie wykonywanych ruchów i przyjmowanych pozycji przez kolejne parę miesięcy. Jeszcze w szpitalu osoba po operacji uczy się między innymi, jak wchodzić po schodach, siedzieć i leżeć. Należy przede wszystkim unikać gwałtownych ruchów rotacyjnych, krzyżowania nóg czy schylania się, ponieważ grozi to zwichnięciem endoprotezy.
W celu odzyskania sprawności po wszczepieniu endoprotezy biodra należy dbać o aktywność fizyczną. Zalecane są przede wszystkim częste spacery po płaskim terenie, pływanie (po wygojeniu rany) oraz ćwiczenia wykonywane w odciążeniu.
Endoproteza stawu biodrowego – czas oczekiwania i koszty
Endoproteza stawu biodrowego, zarówno całościowa, połowiczna, jak i kapoplastyka, są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili czas oczekiwania na operację w większości szpitali wynosi powyżej roku, a nawet do 8 lat. Choć sytuacja to może ulec zmianie przy wprowadzeniu odpowiednich przepisów, wiele osób decyduje się na wykonanie zabiegu w prywatnych klinikach. To, ile kosztuje endoproteza stawu biodrowego, zależy od miejsca, w którym jest wykonywana i rodzaju wybranego sztucznego stawu. Ceny wahają się od 13 do 30 tysięcy złotych, a do tego konieczna jest jeszcze rehabilitacja.
Co musicie wiedzieć zanim pójdziecie na L4? Dowiecie się tego z filmu:
Bibliografia:
http://fizjoplaner.pl/endoproteza-stawu-biodrowego.html