Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest nieodwracalną neurodegeneracją komórek mózgu. Choroba swoją nazwę zawdzięcza niemieckiemu neuropatologowi, Aloisowi Alzheimerowi. Po raz pierwszy przypadek schorzenia opisał on w 1906 r.

Należy wiedzieć, czym jest choroba Alzhiemera - to rodzaj demencji, występuje u 50-60 procent wszystkich pacjentów z demencją. Jednak Alzheimer jest chorobą nieuleczalną i stale postępującą, która odbiera komfort życia pacjentowi. Inne rodzaje demencji można wyleczyć lub zapobiegać ich pogłębianiu się. Cechą charakterystyczną choroby Alzheimera jest to, że nasz mózg nie może nauczyć się nowego, czyli tego, co dzieje się w naszym życiu na bieżąco. Jednak mózg działa bardzo sprawnie, jeśli chodzi o wydarzenia z przeszłości, nawet dzieciństwa pacjenta. 

Pacjenci z demencją wymagają stałej opieki. W zależności od zaawansowania demencji będzie to różna pomoc ze strony opiekuna, jednak należy przygotować się do całkowitego zajmowania się pacjentem, kiedy choroba wejdzie w zaawansowane stadium. Jak pomagać osobom chorym? Możecie zamówić poradnik, z którego dowiecie się więcej!

Wielu opiekunów zadaje sobie także pytanie, czy osoba chora ma świadomość swojej choroby. To zależy od stanu, w jakim pacjent się znajduje. Niestety w zaawansowanym stadium choroby pacjent nie ma świadomości - nie poznaje otoczenia, bliskich, ale ożywia się np. przy znanej muzyce. Do chorych z demencją należy mówić bardzo spokojnym głosem. Należy także pamiętać, aby odwracać ich uwagę od wydarzeń, które od dawna już nie istnieją - np. jeśli chory chce wyjść do pracy, mimo że nie pracuje od lat, to należy zająć go czymś innym, a nie udowadniać, że jest chory.

Rozwiń całość

Najnowsze