Na zapalenie płuc, anginę, a nawet na zwykłe przeziębienie wielu lekarzy pierwszego kontaktu i pediatrów wypisuje antybiotyki. Antybiotykoterapia nie jest jednak skuteczna w przypadku każdego schorzenia.
Czym jest antybiotyk?
Pojęcie antybiotyku oznacza substancję chemiczną zdolną do niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. Istnieją również naturalne antybiotyki, wytwarzane przez drobnoustroje. Efektem działania antybiotyku powinno być zniszczenie chorobotwórczych bakterii, ale jednocześnie unicestwia on korzystną dla zdrowia człowieka mikroflorę, dlatego zaleca się przyjmowanie antybiotyku w parze z osłoną w postaci leków probiotycznych.
Zasady przyjmowania antybiotyków
Czy znasz zasady przyjmowania antybiotyków? Wiesz, jak działa antybiotyk i jak długo go przyjmować? Zaleca się zażywanie antybiotyków wyłącznie z zalecenia lekarza, na godzinę przed jedzeniem, albo dwie godziny po nim. Nie można rozgryzać tabletki, ponieważ do żołądka trafi mniejsza dawka leku. Antybiotyk w organizmie człowieka działa bakteriobójczo, bakteriostatycznie lub może wykazywać oba te działania. Przyjmuje się go zwykle raz na 6-8 godzin albo 1-2 razy na dobę.
Błędy w antybiotykoterapii
Błędem popełnianym przez wielu pacjentów jest przerwanie antybiotykoterapii tuż po ustąpieniu objawów choroby. Leczenie musi trwać dokładnie tyle, ile zalecił lekarz. Lek trzeba przyjmować do końca, ponieważ część pozostałych przy życiu bakterii może zacząć się znowu rozmnażać i powodować nawroty choroby.