Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nystatyna w ciąży – czy jest bezpieczna? Kiedy się ją stosuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Nystatyna w ciąży – czy jest bezpieczna? Kiedy się ją stosuje?

lek

Fot. Dokmaihaeng / Getty Images

Nystatyna w ciąży może być stosowana dopochwowo. Działa miejscowo, jednak nie przeprowadzono dotąd szczegółowych badań dotyczących jej zastosowania w ciąży. To lekarz decyduje o tym, czy powinno się ją podać.

Bardzo duży odsetek ciężarnych ulega bezobjawowej kolonizacji grzybem Candida. Wyróżnia się wiele leków do stosowania w formie kremu czy globulek dopochwowych w sytuacji stwierdzenia zakażenia grzybicą pochwy, zawierających w swoim składzie nystatynę lub inną substancję czynną.

Kiedy konieczne bywa zastosowanie nystatyny w ciąży?

W ciąży grzybica pochwy jest bardzo częstym problemem. Ze względu na zmiany hormonalne dochodzi do zmian odczynu pH w pochwie z kwaśnego na zasadowe. Tym samym naturalna bariera ochronna ulega osłabieniu, a w zasadowym pH pochwy grzyby mają rewelacyjne środowisko do rozwoju. Objawami wskazującymi na rozwój grzybicy pochwybiaławe upławy oraz swędzenie sromu. Wydzielina pochwowa przypomina wyglądem i konsystencją ser twarogowy, a w przeciwieństwie do zakażenia bakteryjnego (waginozy bakteryjnej) nie daje nieprzyjemnego, intensywnego zapachu. Wargi sromowe często są podrażnione, zaczerwienione i obrzęknięte, towarzyszy temu suchość pochwy. Te ostatnie nasilają się szczególnie podczas stosunku seksualnego i bezpośrednio po nim.

Zakażeniom grzybiczym pochwy sprzyjają nie tylko ciąża, ale również antybiotyki, niewłaściwa higiena bądź złe środki do higieny intymnej, cukrzyca w ciąży. Są również kobiety, które po prostu są podatne na infekcje grzybicze pochwy. W związku z tym w stanach osłabienia odporności, w ciąży czy po antybiotykoterapii mają częsty problem z tym schorzeniem. Zakażeniom grzybiczym pochwy sprzyjają oczywiście również kontakty seksualne, czy nieodpowiedni materiał bielizny. Po pojawieniu się grzybicy konieczne jest wdrożenie leczenia, jednak o rodzaju terapii, jej formie i długości decyduje lekarz. Nie zawsze w ciąży stosowana jest nystatyna. Jednak jest to jedna z opcji terapeutycznych.

Nystatyna – charakterystyka

Nystatyna to antybiotyk. Działa poprzez wiązanie się z błoną komórkową grzyba, zwiększenie jej przepuszczalności dla niektórych substancji, a tym samym zaburzenia metaboliczne komórki grzyba i jej śmierć. Jest to lek, który można stosować doustnie w stanach grzybicy jamy ustnej, ale również dopochwowo w grzybicy pochwy i sromu. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego, przez skórę i błony śluzowe, działa wyłącznie miejscowo. Jej grzybobójcze i grzybostatyczne działanie wykazano względem Cryptococcus neoformans, Histoplasma capsulatum, Candida, Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis, Aspergillus fumigatus.

Może wywołać działania niepożądane w postaci podrażnienia błon śluzowych. Nystatyna dopochwowo podawana jest raz dziennie, czasem nawet przez 14 dni. Czas terapii może być krótszy, jeśli lekarz zaleci inaczej.

Nystatyna w ciąży – czy jest bezpieczna

Nie zawsze w zakażeniu grzybiczym pochwy lekarz zleca nystatynę. Czasem jest to klotrimazol, należący do kategorii B leków stosowanych w czasie ciąży. Nystatyna natomiast należy do kategorii C. Grupa B leków to taka, w której leki nie wykazały szkodliwego działania na płód w badaniach bądź wykazały takowe działanie u zwierząt, jednak wyniki te nie zostały potwierdzone u kobiet. Kategoria C obejmuje leki, które powinno się stosować wyłącznie w sytuacji wyższej konieczności, ze względu na możliwe działanie na dziecko. Negatywny wpływ nie został jednak wykazany i potwierdzony w badaniach. Wiele kobiet w ciąży boi się zaaplikować przepisaną przez lekarza nystatynę. Jednak nystatyna ma działanie wyłącznie miejscowe. Obawy przed jej stosowaniem wynikają wyłącznie z braku wystarczających badań, natomiast jest ona przepisywana i stosowana i nie obserwuje się negatywnego wpływu tego leku na rozwój dziecka. Zdecydowanie gorzej rokuje zaniedbana infekcja, która może skutkować powikłaniami okołoporodowymi. Spełniony jest wobec tego warunek aplikacji leków z kategorii C, czyli korzyść z ich zastosowania przewyższa ryzyko.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
4
Polecamy
Ciąża a przeziębienie.
Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?
Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach? Dzień Dobry TVN
Co na przeziębienie w ciąży?
Poznaj wszystkie niezbędne informacje na temat przyjmowania leków w ciąży
Co na przeziębienie w ciąży? Poznaj wszystkie niezbędne informacje na temat przyjmowania leków w ciąży Dzień Dobry TVN
Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie
Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie TVN zdrowie
Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku
Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby