Polub nas na Facebooku
Czytasz: Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny

NAN

Fot: fotolia.com

Białe upławy w ciąży to normalny stan fizjologiczny. Ciemna, krwista, brązowa lub zielonkawa wydzielina z pochwy, o nieprzyjemnym zapachu może świadczyć o infekcji bakteryjnej, zwłaszcza gdy towarzyszy jej pieczenie i swędzenie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem.

Wszelkiego rodzaju infekcje intymne, o których mogą świadczyć ciemne upławy w ciąży, należy leczyć w porozumieniu z lekarzem. Domowe kuracje lub stosowanie samodzielnie wybranych medykamentów może poważnie uszkodzić delikatną mikroflorę pochwy.

Białej upławy w ciąży

Białe, wodniste upławy w czasie ciąży wynikają ze zmian hormonalnych, jakie zaszły w ciele kobiety. Bezzapachowa wydzielina z pochwy nie jest powodem do niepokoju, jeżeli jednak przybiera ona zielony, żółty lub bardzo ciemny kolor i towarzyszy jej swędzenie lub pieczenie, może świadczyć o infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, co należy natychmiast skonsultować z lekarzem.

Przyczyny infekcji pochwy w ciąży

Przyczyną infekcji pochwy w ciąży są często zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Wilgotne i ciepłe środowisko to idealne miejsce dla rozwoju bakterii. W ciele kobiety żyje ich wiele gatunków. Jednym z nich są pałeczki kwasu mlekowego, dzięki którym w pochwie utrzymuje się kwaśny odczyn pH, co chroni przed rozmnażaniem się chorobotwórczych bakterii. W wyniku działania ciążowych hormonów pH rośnie, a charakter wydzieliny zmienia się z kwaśnego w zasadowy. Takie środowisko sprzyja rozwojowi patogennych bakterii.

Upławy w pierwszych tygodniach ciąży

Upławy we wczesnym stadium ciąży mają z reguły śnieżnobiałą, lekko przezroczystą, a czasami delikatnie żółtawą barwę. Wydzielina jest raczej wodnista i bezzapachowa. U kobiet ciężarnych w macicy pojawia się czop śluzowy, którego celem jest ochrona płodu przed infekcjami. Wydzielina z pochwy może wtedy przybierać bardziej białą barwę.

Zielone i brązowe upławy w ciąży

Brązowe i zielone upławy w ciąży, które dodatkowo nieprzyjemnie pachną i mają grudkowatą konsystencję, mogą świadczyć o poważnych infekcjach, jak: grzybica pochwy, waginoza bakteryjna czy rzęsistkowica. Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów kobiet powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa w celu podjęcia leczenia.

Plamienie z dróg rodnych w ciąży

Upławy na początku ciąży, w postaci krwistej wydzieliny, mogą świadczyć o deficycie hormonów tarczycy bądź nieprawidłowym umiejscowieniu się zarodka w macicy. Krwawienie z dróg rodnych po 24. tygodniu ciąży może być oznaką krwotoku przedporodowego. Jest on następstwem przedwczesnego odklejania się łożyska. Krew z dolnych dróg rodnych może również świadczyć o: żylakach sromu, nadżerce szyjki macicy, zapaleniu pochwy lub nowotworze.

Ropne upławy z pochwy

Ropne upławy z kanału szyjki macicy, którym towarzyszy gorączka, wysypka, zapalenie gardła lub ogólne złe samopoczucie, mogą świadczyć o rzeżączce. Chorobę, przenoszoną drogą płciową, wywołuje dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Schorzenie o wysokiej zaraźliwości prowadzi do zapalenia szyjki macicy, co jest szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży. Nieodpowiednio leczona rzeżączka jest czynnikiem ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, niepłodności, zapalenia serca lub opon mózgowo-rdzeniowych czy rozregulowania cyklu miesiączkowego w późniejszym czasie.

U kobiet w ciąży zakażenie rzeżączką jest zagrożeniem dla zdrowia zarówno przyszłej matki, jak i dziecka. Choroba zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, przedwczesnego porodu, opóźnienia wzrostu płodu czy poporodowego zapalenia błony śluzowej narządów rozrodczych. Niebezpieczną sytuacją dla płodu jest poród naturalny, w czasie, którego dziecko jest bezpośrednio narażone dla kontakt z zakażonym miejscem w narządach rodnych. Jest to przyczyną zapalenia spojówek u noworodka, czego efektem może być trwałe uszkodzenie wzroku. Zdarza się, że kontakt płodu z zakażonym materiałem wywołuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także widoczne zmiany na skórze dziecka. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian u malucha, bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

Upławy a ciąża

Infekcje pochwy mogą być bezpiecznie leczone nawet w początkowej fazie ciąży. Niepodjęcie leczenia lub zwlekanie z nim może doprowadzić do poważnych komplikacji, które zagrażają nie tylko matce, ale i dziecku. Najczęstsze powikłania, jakie mogą pojawić się na skutek, grzybiczego lub bakteryjnego zakażenia narządów rozrodczych, to:

  • przedwczesny poród,
  • utrata ciąży, czyli poronienie,
  • niska masa urodzeniowa noworodka,
  • nawracające zakażenia układu moczowego,
  • występowanie płynu owodniowego, na skutek przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego,
  • zapalenie macicy po urodzeniu dziecka,
  • szwy bardziej podatne na rozejście się po nacięciu krocza,
  • zapalenie przydatków, czyli narządów miednicy mniejszej.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?