Nawracająca grzybica pochwy, oprócz tego, że wywołuje silny dyskomfort, jest też bardzo niebezpieczna, bo może doprowadzić do bezpłodności. Grzyby w trakcie stosunku płciowego przenoszą się na męskie narządy płciowe, dlatego leczenie powinno objąć oboje partnerów. Tabletki na grzybicę pochwy, maści czy globulki? – o tym powinien decydować lekarz.
Grzybica pochwy – jak wygląda?
Grzybica pochwy, inaczej kandydoza lub drożdżyca, to choroba zakaźna wywoływana przez namnażanie się drożdżaków Canida albicans, prowadzące do zachwiania naturalnej równowagi we florze bakteryjnej błon śluzowych narządów rodnych. Objawy grzybicy pochwy różnią się w zależności od postaci i stopnia zaawansowania choroby. W wyniku infekcji dochodzi zwykle do silnego zaczerwienienia narządów płciowych, mogą też pojawić się białe, serowate upławy o charakterystycznym zapachu. Chorobie towarzyszą też często suchość pochwy, obrzmienie, pieczenie i świąd. Nieleczona grzybica pochwy może rozprzestrzeniać się na inne narządy, a niedoleczona przechodzi w postać utajoną i ma tendencję do nawracania.
Jak rozpoznać i jak leczyć grzybicę pochwy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie
Przyczyny grzybicy pochwy
Infekcja grzybicza pochwy może wystąpić u kobiety w każdym wieku (znane są też przypadki grzybicy pochwy u dzieci). Rozwojowi choroby sprzyja spadek odporności, który skutkuje słabym nawilżeniem śluzówki okolic intymnych. Pojawienie się grzybicy ma zazwyczaj związek z przyjmowaniem silnych leków, np. antybiotyków lub antykoncepcji hormonalnej, nieostrożnym korzystaniem z publicznych toalet, kąpielami w jacuzzi czy basenach, stosowaniem drażniących kosmetyków albo nieutrzymywaniem higieny osobistej.
Jak leczyć grzybicę pochwy?
Leczenie grzybicy pochwy powinno się odbywać pod kierunkiem lekarza, ponieważ istnieje wiele gatunków Candida, a niektóre z nich są odporne na środki farmakologiczne dostępne bez recepty. Ginekolog po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki dobiera odpowiednie preparaty o działaniu grzybobójczym i łagodzącym stan zapalny w formie tabletek, globulek dopochwowych albo maści do stosowania miejscowego. Leki powinien przyjmować także partner seksualny kobiety zarażonej grzybicą pochwy, by ustrzec się przed infekcją (grzybicą penisa) i zapobiec ponownemu zarażeniu partnerki. Najlepiej jest w trakcie leczenia – przez tydzień lub dwa – wstrzymać się od współżycia.
Grzybicze zapalenie pochwy – leki bez recepty
Leki na grzybicę pochwy bez recepty, które działają na pospolite typy grzybów, zwykle mają w składzie klotrimazol bądź nystatynę (jednym z popularniejszych jest maść Clotrimazolum) albo azole (np. Diflucan z flukonazolem). Dla każdego w aptekach dostępne są także probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego, które wspomagają naturalną florę bakteryjną pochwy: preparaty dopochwowe (np. Invag, czopki propolisowe), żele do higieny intymnej (np. emulsje: Provag, PRObiotic, Flos-Lek), tabletki (np. Lacibios femina). Nie zaleca się stosowania naturalnych sposobów na grzybicę pochwy, jak np. irygacje roztworami ziołowymi, ponieważ zbyt intensywnie stosowane mogą jeszcze bardziej osłabić śluzówkę.
Grzybica pochwy – leki na receptę
Około 15% grzybic pochwy to infekcje powikłane, czyli spowodowane przez kilka różnych szczepów Candida lub nawet połączone z zakażeniem bakteryjnym. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby wyleczenie możliwe jest tylko dzięki lekom na receptę. Grzybicę pochwy zwalczają takie preparaty, jak Trioxal (z itrakonazolem) czy Flumycon (z flukonazolem). Nie działają one jednak na wszystkie grzyby, dobranie odpowiedniego leku wymaga więc wykonania szczegółowych badań. W przypadku grzybicy pochwy w ciąży leczenie powinno przebiegać z wykorzystaniem preparatów dopochwowych, ponieważ substancje docierające do organizmu za pośrednictwem przewodu pokarmowego mogą zaszkodzić płodowi.
Grzybica pochwy – dieta
Dieta przy grzybicy pochwy również ma wpływ na skuteczność leczenia. Słodkie środowisko tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju drożdżaków, dlatego w czasie walki z infekcją trzeba ograniczać cukry (także te znajdujące się w mące pszennej i białym ryżu). Zapotrzebowanie energetyczne mogą pokrywać błonnik pokarmowy i białko zawarte w chudym mięsie. Trzeba pamiętać także o piciu dużej ilości płynów i dostarczaniu do organizmu kwasów omega-3, których największym źródłem są oleje tłoczone na zimno. Dieta ma jednak tylko charakter wspomagający i nie należy od niej uzależniać powodzenia terapii.
Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? Dowiesz się tego z naszego filmu