Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drożdżyca  – objawy i leczenie infekcji grzybiczej pochwy, jamy ustnej i paznokci
menu
Polub nas na Facebooku

Drożdżyca  – objawy i leczenie infekcji grzybiczej pochwy, jamy ustnej i paznokci

NAN

Fot: baranq / fotolia.com

Drożdżyca to infekcja grzybicza wywołana grzybami z rodzaju Candida. Może dotyczyć błon śluzowych skóry, paznokci, miejsc intymnych, a nawet układu pokarmowego. Objawy drożdżycy zależą od tego, gdzie pojawiła się dolegliwość. Zwykle są to pieczenie, świąd czy zmiany skórne.

Drożdżyca inaczej kandydoza, kandydiaza, bielnica czy moniliaza (łac. candidiasis, candidosis) to grzybicza infekcja, której najczęstszym sprawcą są drożdżaki chorobotwórcze z rodzaju Candida (szczególnie Candida albicans). Chociaż najczęściej atakują powierzchniowo, czasem dostają się też przez drogi oddechowe, przewód pokarmowy czy drogi rodne do wnętrza narządów i tam powodują stany zapalne.

Drożdżyca – objawy i przyczyny

Drożdżyca pochwy, jamy ustnej czy paznokci wywoływana jest przez Candida albicans. Jest to pospolity, pasożytniczy grzyb, który zasiedla dolną część układu pokarmowego. Jego niewielka ilość nie koliduje z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, ale może być przyczyną infekcji i objawów alergicznych. Grzybicy sprzyja osłabienie układu odpornościowego, kuracja antybiotykowa, stres, depresja, niewystarczająca ilość snu, zmęczenie, zła dieta i brak odpowiedniej higieny, zwłaszcza w miejscach publicznych. 

Grzyby pasożytnicze zwykle gromadzą się w miejscach wilgotnych, ciepłych, pozbawionych dostępu do świeżego powietrza (baseny, saunę, kąpieliska). Przyczyny nadmiernej ilości grzyba Candida nie są do końca jasne i często nie wiadomo, co dokładnie miało wpływ na rozwój infekcji. Objawy mogą pojawiać się ze strony układu pokarmowego, narządów płciowych, na skórze czy w postaci zmian ogólnoustrojowych. Objawy drożdżycy uzależnione są od jej lokalizacji. do najbardziej charakterystycznych symptomów drożdżycy zalicza się:

  • drożdżyca układu pokarmowego: zaparcia, biegunki, wzdęcia, niestrawność, alergie, nieprzyjemny zapach z ust, utrata włosów, zmienność nastrojów, pobudliwość, niecierpliwość oraz nadmierna nadwaga lub niedowaga.
  • drożdżyca narządów płciowych: pieczenie przy oddawaniu moczu, częste infekcje dróg rodnych, upławy, swędzenie, pieczenie, problemy z prostatą,
  • drożdżyca skóry: wykwity skórne, nieprzyjemny zapach ciała, trądzik,
  • drożdżyca paznokci: zapalenia paznokci.

Drożdżyca pochwy – objawy i leczenie

Drożdżyca pochwy to jedna z częściej występujących infekcji miejsc intymnych kobiety. Grzyb Candida zasiedla mikroflorę pochwy wywołując nieprzyjemne objawy, takie jak uporczywy świąd, kłucie, pieczenie, suchość pochwy, upławy o brzydkim zapachu i żółtawym zabarwieniu. Leczenie wymaga w pierwszej kolejności konsultacji ginekologicznej, a następnie zastosowania maści lub globulek dopochwowych o działaniu przeciwgrzybiczym.

Drożdżyca paznokci, dłoni i stóp

Drożdżyca skóry to dość częste schorzenie, które dotyka osoby ze skłonnością do pocenia się stóp i noszące nieprzewiewne obuwie ze sztucznych tworzyw. Grzyby znajdujące się w błonach śluzowych i fałdach skóry zdrowych ludzi nie powodują zagrożenia, ale w momencie osłabienia np. cukrzycą czy nowotworem, zaczynają się mnożyć, zaburzają naturalną mikroflorę i wywołują stany zapalne. Najczęstsze postacie grzybicy skóry to drożdżyca stóp i paznokci

Cechą charakterystyczną tej ostatniej jest silny stan zapalny pojawiający się na płytkach paznokci, ale też na otaczającej je skórze. W początkowej fazie choroby wały paznokciowe są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Pojawia się też ropna wydzielina. Do zarażenia może dojść w takich miejscach, jak sauny, baseny czy kąpieliska. 

Ryzyko infekcji zwiększają: cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne, ciąża, niedobór witaminy z grupy B, mikrourazy skóry, niedokrwistość lub terapia antybiotykowa. Grzyb powodujący drożdżycę jest wrażliwy na preparaty, w których składzie znajdują się azole. Dlatego też do jej leczenia stosuje się klotrimazol – preparat przeciwgrzybiczny do stosowania miejscowego. W niektórych przypadkach konieczne są okłady z antybiotykami (antybiotyki polienowe i alliloaminy).

Drożdżyca jamy ustnej – objawy

Candida albicans może być przyczyną zakażenia błon śluzowych także innych części ciała, między innymi jamy ustnej, przełyku oraz gardła. Charakterystycznym objawem drożdżycy jamy ustnej jest biały nalot w jej wnętrzu, któremu towarzyszy ból. Lekko wyniosłe, serowate zmiany pojawiają się na języku, wewnętrznej powierzchni błony śluzowej policzków, podniebieniu, dziąsłach a czasami na migdałkach. 

Ponadto chory zauważa zaczerwienienie śluzówek, ból przy przełykaniu, częste zajady oraz zaburzenia odczuwania smaku. Drożdżyca jamy ustnej może dotknąć również niemowlęta, które stają się wtedy bardzo płaczliwe i niespokojne podczas przyjmowania posiłków. Jej leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, takich jak np. flukonazol lub klotrimazol.

Zobacz film: Zabieg laserowy na grzybice paznokci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?