Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alzheimer a demencja - czym się różni?
menu
Polub nas na Facebooku

Alzheimer a demencja - czym się różni?

Elegancka starsza kobieta w okularach na tle ściany.

Fot. Hero Images / Getty Images

Choroba Alzheimera jest zwyrodnieniową chorobą mózgu, w wyniku której pacjent ma problemy z pamięcią, zapamiętywaniem czy myśleniem abstrakcyjnym. Choroba Alzheimera jest jednym z rodzajów demencji starczej. Wyróżniamy jednak i inne rodzaje demencji. 

Lekarze diagnozują demencję, jeśli chorują dwa lub więcej obszarów w naszym mózgu - mózg się kurczy, co powoduje zmiany w funkcjonowaniu poznawczym i zachowaniu. Demencja (inaczej otępienie) może wystąpić u każdego – bez względu na wykształcenie i płeć. Chorowali na nią m.in. Ronald Reagan, Margaret Thatcher, Robin Williams, Rita Hayworth, Marek Walczewski czy Alina Janowska. Chociaż najczęściej chorujemy po 65. roku życia, to osoby w wieku 40–50 lat także bywają dotknięte demencją. No dobrze, ale czym jest choroba Azlheimera w takim razie i co ją odróżnia od demencji?

Czym jest demencja? Zobaczcie sami:

Demencja to zaburzenie pracy mózgu, które wpływa na komunikację i codzienne funkcjonowanie, podczas gdy Alzheimer jest formą demencji, która w szczególny sposób wpływa na części mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie myśli, pamięci i mowy. Alzheimer jest chorobą postępującą z biegiem lat. Nieuchronnie prowadzi do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej. 

W chorobie Alzheimera w naszym mózgu pojawiają się dwie zmiany: złogi amyloidowe oraz kłębki neurofibrylarne – to one są odpowiedzialne za kurczenie się mózgu. W miarę rozwoju choroby jesteśmy w stanie wykonać coraz mniej czynności. Zaczynamy mylić wyrazy, nietypowo mówić, napotykamy na problemy z higieną, samodzielnym ubieraniem się, zrobieniem sobie herbaty, chodzeniem czy połykaniem. W chorobie Alzheimera nie chodzi tylko o zaburzenia pamięci, ale o to, że choroba wpływa na każdy aspekt naszego życia, bo mózg, który nim zarządza, nie daje rady. Musimy też wiedzieć, że wczesną oznaką zmian w chorobie Alzheimera nie muszą być problemy z pamiętaniem. Mogą to być trudności z orientacją przestrzenną – rozpoznanie, który kierunek wskazuje prawą, a który lewą stronę, dotarcie do znanego miejsca. Jeżeli kiedyś tak nie było, a dziś pojawiają się trudności z orientacją w terenie, to nie tylko stres może być winowajcą. Jeśli chorujemy na chorobę Alzheimera, to mamy demencję (inaczej otępienie) z jej powodu. Ale możemy mieć demencję i wcale na chorobę Alzheimera nie chorować.

Fot. Fundacja TZMO.

Choroba Alzheimera jest przyczyną demencji stanowiącą od 50-60% wszystkich jej przypadków. Inne odmiany demencji to:

  • demencja czołowo-skroniowa - wywołują ją zmiany w obszarach mózgu określanych, jako płaty czołowe i płaty skroniowe. Zmiany w płacie czołowym znacząco wpływają na nasze zachowanie i osobowość - mamy trudności z podejmowaniem racjonalnych decyzji i samodzielnym dokonywaniem wyborów, możemy stać się wulgarni, obsceniczni bądź zaniedbywać codzienne obowiązki, a także stracić wewnętrzne hamulce i działać impulsywnie lub agresywnie. Mogą także pojawić się problemy z rozumieniem i mówieniem (zmiany w płacie skroniowym).
  • demencja naczyniowa - wywołują ją uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu, w wyniku których może dojść do udaru. Objawy zależą od lokalizacji i rozmiaru uszkodzenia mózgu. Jeden duży udar może przyczynić się do naszej niesprawności z dnia na dzień, ale nie każdy udar zawsze prowadzi do demencji. Możemy też mieć bardzo mały udar, tzw. mikroudar, i nawet o tym nie wiedzieć. Kilka mikroudarów w różnych odstępach czasu powoduje, że nasze sprawności zaczynają się mocno zmieniać.  W demencji naczyniowej mogą pojawiać się zmiany nastroju, trudności ze skupieniem uwagi i wycofanie z życia towarzyskiego. Te objawy są podobne do symptomów depresji.
  • demencja mieszana - możemy chorować jednocześnie na chorobę Alzheimera i demencję naczyniową albo na chorobę Alzheimera i demencję czołowo - skroniową, albo na demencję z ciałami Lewy’ego i demencję naczyniową.
  • demencja z ciałami Lewy’ego a demencja w przebiegu  choroby Parkinsona - ciała Lewy’ego w chorobie Parkinsona uszkadzają w mózgu ośrodek, który produkuje dopaminę – paliwo dla naszego silnika ruchowego. Pojawiają się problemy z poruszaniem się, szuranie, pochylona sylwetka i drżenia. W demencji z ciałami Lewy’ego zmiany pojawiają się w całym mózgu i wywołują tym samym wiele zmian, szczególnie w częściach odpowiedzialnych za zachowanie, myślenie i ruch. 

    Typowymi objawami, które kojarzymy z chorobą Parkinsona są drżenia rąk. Tymczasem będą one się pojawiać zarówno w demencji z ciałami Lewy’ego, jak i w chorobie Parkinsona. Różnicą jest sytuacja, w jakiej się pojawiają. Jeżeli drżenia są obecne, kiedy ręce są w spoczynku, wskazuje to raczej na chorobę Parkinsona. Jeśli natomiast drżenia pojawiają się dopiero wtedy, kiedy próbujemy po coś sięgnąć lub coś zrobić, może to być objaw demencji z ciałami Lewy’ego. Diagnozę zawsze stawia lekarz specjalista.

    Przy demencji z ciałami Lewy’ego często występują także koszmary senne, upadki i halucynacje wzrokowe. 
    Jeśli objawy w zakresie poruszania się występują jako pierwsze, a dopiero potem następują zmiany poznawcze, (czyli niemożność logicznego myślenia, mówienia, rozwiązywania problemów itd.), diagnozuje się chorobę Parkinsona. Jeśli natomiast najpierw pojawiają się objawy poznawcze, a dopiero potem – problemy ruchowe, lekarze diagnozują demencję z ciałami Lewy’ego.

W chorobie Parkinsona po 5 latach objawy demencji pojawiają się u 30% chorych, po 10 latach chorowania u 60%, a po 15 latach u 90%. Nie są to tak poważne problemy z zapisywaniem informacji przez nasz mózg jak w chorobie Alzheimera. Demencja w chorobie Parkinsona wygląda nieco inaczej – powoduje, że myślimy bardzo wolno, nie możemy wykonywać złożonych czynności, liczyć czy właściwie ocenić własnych możliwości (np. skoordynowanie wielu elementów podczas prowadzenia auta).

Więcej o chorobie Alzheimera oraz o różnych rodzajach demencji dowiecie się w ramach akcji zorganizowanej przez Fundację TZMO „Razem Zmieniamy Świat” z myślą o opiekunach osób z demencją  -„Jak poprawić jakość życia osób chorych z różnymi formami demencji?" Damy Radę.

Fot. Fundacja TZMO.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
1
Polecamy
21 września Światowym Dniem Choroby Alzheimera
21 września Światowym Dniem Choroby Alzheimera TVN zdrowie
Czym są choroby psychiczne?
Definicja, rodzaje, objawy i leczenie
Czym są choroby psychiczne? Definicja, rodzaje, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Demencja starcza – czym charakteryzuje się otępienie u osób starszych?
Demencja starcza – czym charakteryzuje się otępienie u osób starszych? TVN zdrowie
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?