Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

NAN

Fot: ruigsantos / stock.adobe.com

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość typowo kobieca, choć może wystąpić także u mężczyzn i dzieci. Objawem jest częste oddawanie moczu i towarzyszący mu dyskomfort. Choć samo w sobie nie jest groźne, nie należy go bagatelizować. Często wystarczą domowe sposoby leczenia.

Zapalenie pęcherza moczowego (zapalenie dolnych dróg moczowych) najczęściej dotyka kobiety (wynika to z anatomicznej budowy układu moczowego), choć może wystąpić także u mężczyzn i u dzieci. Infekcja pęcherza często pojawia się u kobiet w ciąży. Zdarza się także po stosunku seksualnym. Pierwszym objawem jest lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Z czasem objawy nasilają się - konieczne są bardzo częste wizyty w toalecie, podczas których cierpiąca na zapalenie osoba z trudem oddaje zaledwie kilka kropli moczu. Zapaleniu towarzyszy uczucie dyskomfortu. Choć samo w sobie nie jest groźne, nie należy go bagatelizować - nieleczone zapalenie ma bowiem tendencję do uporczywego nawracania, a z czasem może prowadzić do o wiele poważniejszego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny

Zapalenie pęcherza jest kilkukrotnie częściej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn - wszystkiemu winna jest anatomiczna budowa układu moczowego kobiety. U kobiet cewka moczowa jest bowiem o wiele krótsza (około 4-5 cm) niż u mężczyzn (15-20 cm). Jest przy tym położona w bliskim sąsiedztwie ujścia pochwy i odbytu, gdzie bytuje wiele bakterii i drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one niegroźne dla zdrowia, jednak przeniesione do dróg moczowych mogą stać się przyczyną stanów zapalnych). Bakterie odpowiedzialne za zakażenia dolnych dróg moczowych to między innymi: chlamydia, dwoinka rzeżączki czy gronkowiec. Najczęstszą przyczyną zakażeń jest jednak pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w okolicy odbytu. Jeśli bakterie dostaną się do dróg moczowych, "wędrują" w stronę pęcherza moczowego, a następnie przywierają do jego ścian i namnażają się, tworząc stan zapalny. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, bakterie mogą zawędrować tą drogą aż do nerek.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia dolnych dróg moczowych to m.in.:

  • zaistnienie przeszkody w odpływie moczu (zbyt długie wstrzymywanie itp.);
  • kamica nerkowa lub inne choroby nerek;
  • ciąża i połóg;
  • cukrzyca;
  • nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Ryzyko infekcji wzrasta latem. Przyczyną może być np. wychłodzenie okolic pęcherza podczas siedzenia w mokrym kostiumie na plaży, a także: zbyt lekkie ubieranie się (nieosłanianie okolic nerek w chłodne dni), korzystanie z publicznych basenów i toalet, kontakty seksualne (zwłaszcza przypadkowe i/lub bez użycia prezerwatywy), noszenie obcisłych spodni lub bielizny z włókien syntetycznych, niekiedy również stosowanie perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych.

Zobacz także: Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Zapalenie pęcherza - objawy

Objawem zapalenia pęcherza moczowego jest zwłaszcza pieczenie podczas oddawania moczu (objaw początkowy) oraz utrudnienia w oddawaniu moczu. Osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza odczuwa zazwyczaj nieustanne, umiarkowane lub silne parcie na mocz i częstą potrzebę skorzystania z toalety. Zdarza się, że oddaje wówczas bardzo niewielką jego ilość (zaledwie kilka kropli). Chorobie może towarzyszyć ból podbrzusza (w okolicach pęcherza), który wzmaga się podczas prób oddania moczu. Rzadziej z zapaleniem występuje gorączka (38°C). Schorzenie powoduje dyskomfort i ze względu na konieczność częstych wizyt w toalecie znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Choć objawy nie są groźne, stan zapalny pęcherza moczowego wymaga podjęcia leczenia, które złagodzi objawy i przywróci komfort.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza moczowego - domowe sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza moczowego - choć samo w sobie nie jest dolegliwością poważną - najlepiej zawsze skonsultować u specjalisty. Czekając na wizytę lekarską, można i należy podjąć działania, które zmniejszają dyskomfort i przynoszą ulgę w dolegliwości. Wskazana jest ciepła (nie gorąca) kąpiel rozluźniająca z dodatkiem naparu z rumianku lub olejków eterycznych. Należy także przyjmować dużą ilość płynów (min. 2 l dziennie), gdyż częste oddawanie moczu przyspiesza wypłukiwanie się bakterii z dróg moczowych. Pomagają herbaty ziołowe (z pokrzywy, mniszka lub bratka), a także nasiadówki (z naparu rumianku, krwawnika lub liści szałwii). Na czas kuracji powinno się odstawić wszystkie środki mogące obciążać nerki, a także trzeba zrezygnować z kontaktów seksualnych i zachować szczególną dbałość o higienę osobistą, nosić bieliznę z lekkich, przewiewnych materiałów; nie przegrzewać, jak również nie dopuścić do wychłodzenia okolic pęcherza i nerek. W aptece można kupić wiele dostępnych bez recepty środków łagodzących objawy zapalenia pęcherza moczowego.

Zobacz także: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku

Stosunek seksualny sprzyja powstawaniu zakażeń dolnych dróg moczowych, zwłaszcza jeśli odbywa się bez zabezpieczenia mechanicznego (prezerwatywy). Podczas seksu łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z okolic odbytu do dróg moczowych. Dodatkowo sprzyjają temu otarcia i mikrourazy błon śluzowych, które mogą powstać podczas współżycia. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, należy zachować higienę osobistą przed i po stosunku (u obojga partnerów), a także zrezygnować z niego w okresie leczenia już istniejącego zapalenia.

Jak naturalnie leczyć zapalenie dróg moczowych? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Maturalne sposoby na zapalenie dróg moczowych Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
230
34
Polecamy
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny?
Objawy zapalenia pęcherza.
Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?