Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

NAN

Fot: ruigsantos / stock.adobe.com

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość typowo kobieca, choć może wystąpić także u mężczyzn i dzieci. Objawem jest częste oddawanie moczu i towarzyszący mu dyskomfort. Choć samo w sobie nie jest groźne, nie należy go bagatelizować. Często wystarczą domowe sposoby leczenia.

Zapalenie pęcherza moczowego (zapalenie dolnych dróg moczowych) najczęściej dotyka kobiety (wynika to z anatomicznej budowy układu moczowego), choć może wystąpić także u mężczyzn i u dzieci. Infekcja pęcherza często pojawia się u kobiet w ciąży. Zdarza się także po stosunku seksualnym. Pierwszym objawem jest lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Z czasem objawy nasilają się - konieczne są bardzo częste wizyty w toalecie, podczas których cierpiąca na zapalenie osoba z trudem oddaje zaledwie kilka kropli moczu. Zapaleniu towarzyszy uczucie dyskomfortu. Choć samo w sobie nie jest groźne, nie należy go bagatelizować - nieleczone zapalenie ma bowiem tendencję do uporczywego nawracania, a z czasem może prowadzić do o wiele poważniejszego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny

Zapalenie pęcherza jest kilkukrotnie częściej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn - wszystkiemu winna jest anatomiczna budowa układu moczowego kobiety. U kobiet cewka moczowa jest bowiem o wiele krótsza (około 4-5 cm) niż u mężczyzn (15-20 cm). Jest przy tym położona w bliskim sąsiedztwie ujścia pochwy i odbytu, gdzie bytuje wiele bakterii i drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one niegroźne dla zdrowia, jednak przeniesione do dróg moczowych mogą stać się przyczyną stanów zapalnych). Bakterie odpowiedzialne za zakażenia dolnych dróg moczowych to między innymi: chlamydia, dwoinka rzeżączki czy gronkowiec. Najczęstszą przyczyną zakażeń jest jednak pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w okolicy odbytu. Jeśli bakterie dostaną się do dróg moczowych, "wędrują" w stronę pęcherza moczowego, a następnie przywierają do jego ścian i namnażają się, tworząc stan zapalny. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, bakterie mogą zawędrować tą drogą aż do nerek.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia dolnych dróg moczowych to m.in.:

  • zaistnienie przeszkody w odpływie moczu (zbyt długie wstrzymywanie itp.);
  • kamica nerkowa lub inne choroby nerek;
  • ciąża i połóg;
  • cukrzyca;
  • nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Ryzyko infekcji wzrasta latem. Przyczyną może być np. wychłodzenie okolic pęcherza podczas siedzenia w mokrym kostiumie na plaży, a także: zbyt lekkie ubieranie się (nieosłanianie okolic nerek w chłodne dni), korzystanie z publicznych basenów i toalet, kontakty seksualne (zwłaszcza przypadkowe i/lub bez użycia prezerwatywy), noszenie obcisłych spodni lub bielizny z włókien syntetycznych, niekiedy również stosowanie perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych.

Zobacz także: Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Zapalenie pęcherza - objawy

Objawem zapalenia pęcherza moczowego jest zwłaszcza pieczenie podczas oddawania moczu (objaw początkowy) oraz utrudnienia w oddawaniu moczu. Osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza odczuwa zazwyczaj nieustanne, umiarkowane lub silne parcie na mocz i częstą potrzebę skorzystania z toalety. Zdarza się, że oddaje wówczas bardzo niewielką jego ilość (zaledwie kilka kropli). Chorobie może towarzyszyć ból podbrzusza (w okolicach pęcherza), który wzmaga się podczas prób oddania moczu. Rzadziej z zapaleniem występuje gorączka (38°C). Schorzenie powoduje dyskomfort i ze względu na konieczność częstych wizyt w toalecie znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Choć objawy nie są groźne, stan zapalny pęcherza moczowego wymaga podjęcia leczenia, które złagodzi objawy i przywróci komfort.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza moczowego - domowe sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza moczowego - choć samo w sobie nie jest dolegliwością poważną - najlepiej zawsze skonsultować u specjalisty. Czekając na wizytę lekarską, można i należy podjąć działania, które zmniejszają dyskomfort i przynoszą ulgę w dolegliwości. Wskazana jest ciepła (nie gorąca) kąpiel rozluźniająca z dodatkiem naparu z rumianku lub olejków eterycznych. Należy także przyjmować dużą ilość płynów (min. 2 l dziennie), gdyż częste oddawanie moczu przyspiesza wypłukiwanie się bakterii z dróg moczowych. Pomagają herbaty ziołowe (z pokrzywy, mniszka lub bratka), a także nasiadówki (z naparu rumianku, krwawnika lub liści szałwii). Na czas kuracji powinno się odstawić wszystkie środki mogące obciążać nerki, a także trzeba zrezygnować z kontaktów seksualnych i zachować szczególną dbałość o higienę osobistą, nosić bieliznę z lekkich, przewiewnych materiałów; nie przegrzewać, jak również nie dopuścić do wychłodzenia okolic pęcherza i nerek. W aptece można kupić wiele dostępnych bez recepty środków łagodzących objawy zapalenia pęcherza moczowego.

Zobacz także: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku

Stosunek seksualny sprzyja powstawaniu zakażeń dolnych dróg moczowych, zwłaszcza jeśli odbywa się bez zabezpieczenia mechanicznego (prezerwatywy). Podczas seksu łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z okolic odbytu do dróg moczowych. Dodatkowo sprzyjają temu otarcia i mikrourazy błon śluzowych, które mogą powstać podczas współżycia. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, należy zachować higienę osobistą przed i po stosunku (u obojga partnerów), a także zrezygnować z niego w okresie leczenia już istniejącego zapalenia.

Jak naturalnie leczyć zapalenie dróg moczowych? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Maturalne sposoby na zapalenie dróg moczowych Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
230
34
Polecamy
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny?
Objawy zapalenia pęcherza.
Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok