Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

NAN

Fot: Michal Ludwiczak / fotolia.com

Przeziębienie pęcherza jest dolegliwością częściej występującą u kobiet, co wynika z budowy anatomicznej żeńskiego układu moczowego. Infekcji towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, które można łagodzić domowymi sposobami, np. stosując nasiadówki. 

Przeziębiony pęcherz jest dolegliwością, której pierwszym objawem jest uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu. Osoba chora często korzysta z toalety, przy czym towarzyszą jej dolegliwości bólowe. Przeziębienia nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone może prowadzić do niebezpiecznego powikłania – zapalania nerek.

Przeziębienie pęcherza moczowego: przyczyny

Przeziębienie pęcherza, czyli inaczej zapalenie jest schorzeniem, które częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z budowy anatomicznej układu moczowego. U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza – ma około 4-5 centymetrów długości, podczas gdy u mężczyzn osiąga długość 15-20 centymetrów. Zapalenie pęcherza jest typowo kobiecą dolegliwością również z tego powodu, że żeńska cewka moczowa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z odbytem będącym naturalnym siedliskiem różnych drobnoustrojów, m.in. bakterii – pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Przeziębienie pęcherza jest również powszechną dolegliwością wśród dzieci. Zapalenie pęcherza rozwija się w momencie, gdy bakteria ta przedostanie się do dróg moczowych. Inną przyczyną może być zakażenie wywołane przez: chlamydie, dwoinkę rzeżączki lub gronkowca, ale w większości przypadków za zapalenie pęcherza odpowiada E. coli. Do infekcji najczęściej dochodzi u osób z obniżoną odpornością, np. przy ogólnym przeziębieniu organizmu.

Zobacz także: Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Przeziębienie pęcherza – jakie są czynniki ryzyka?

Do przeziębienia pęcherza moczowego najczęściej dochodzi w lecie. Infekcji sprzyja przechłodzenie pęcherza, którego przyczyną może być długotrwałe siedzenie na wilgotnym piasku na plaży w mokrym stroju kąpielowym. Zapalenie pęcherza może rozwinąć się w następstwie częstych kontaktów seksualnych, w trakcie których bakterie bytujące w okolicach odbytu mogą zostać przeniesione do cewki moczowej. Ponadto podczas stosunków nierzadko dochodzi do otarć błony śluzowej cewki, w ten sposób drobnoustroje łatwiej i szybciej wnikają do organizmu. Czynnikiem ryzyka rozwoju zapalenia pęcherza moczowego jest również niewłaściwa higiena okolic intymnych. Przeziębienie pęcherza częściej występuje u kobiet noszących obcisłe spodnie lub bieliznę wytworzoną ze sztucznych włókien. Skutkiem tego jest przegrzanie okolic intymnych i ich nadmierna potliwość, co sprzyja namnażaniu się bakterii i powstawaniu choroby.

Zobacz film:  Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Jak objawia się przeziębienie pęcherza?

Zakażeniu pęcherza towarzyszą bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej pierwszym objawem przeziębienia pęcherza moczowego jest uczucie lekkiego pieczenia w trakcie mikcji, czyli podczas oddawania moczu. Z czasem osoba chora coraz częściej uczęszcza do toalety z powodu uczucia ciągłego parcia na mocz, nawet wówczas, gdy pęcherz nie jest wypełniony. Przeważnie mocz oddawany jest w bardzo małych ilościach. W trakcie mikcji osoba chora odczuwa ból, pieczenie oraz kłucie. Nierzadko towarzyszy jej ból w podbrzuszu lub w okolicy krzyżowej, dreszcze oraz podwyższona temperatura ciała. W badaniach laboratoryjnych lekarz wykrywa obecność krwi i bakterii w moczu. Przeziębienie pęcherza u małego dziecka może objawiać się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, gorączką, brakiem apetytu oraz rozdrażnieniem. Objawy przeziębienia pęcherza nie wydają się groźne, jednak są bardzo uciążliwe. Niezastosowanie odpowiedniego leczenia może prowadzić do częstego nawracania infekcji, a nawet do zapalenia nerek.

Jak leczyć przeziębienie pęcherza?

Przy zauważeniu u siebie objawów sugerujących zapalenie pęcherza moczowego należy udać się na wizytę do lekarza. Leczenie polega na stosowaniu antybiotykoterapii, która powinna trwać około 7-10 dni, aby przyniosła oczekiwane efekty. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu pęcherza ustępują bardzo szybko, a u chorego dochodzi do poprawy ogólnego samopoczucia. Nie należy jednak przerywać leczenia, gdyż może to doprowadzić do niedoleczenia infekcji, a w konsekwencji do rozwoju zakażenia nerek.

Domowe sposoby na przeziębiony pęcherz

W łagodzeniu objawów przeziębienia pęcherza moczowego skuteczne są domowe sposoby. Ważne jest wygrzewanie się, najlepiej w łóżku pod kołdrą. Wskazane jest przyłożenie termoforu lub poduszki elektrycznej do podbrzusza oraz w okolicę krzyżową, czyli do dolnej części pleców. W trakcie infekcji osoba chora powinna przyjmować duże ilości płynów – około 3 litrów dziennie – co przyspieszy proces wypłukiwania bakterii z dróg moczowych. Zalecana jest przede wszystkim niegazowana woda mineralna, do której można dodać soku zawierającego witaminę C, np. świeżo wyciśniętego z połówki cytryny, z czarnej porzeczki czy żurawiny. Pomocniczo w leczeniu stosuje się ziołowe napary z pokrzywy, bratka lub mniszka lekarskiego, które działają moczopędnie i zwalczają dolegliwości towarzyszące zakażeniu pęcherza moczowego.

Co trzeba wiedzieć o zapaleniu pęcherza moczowego?  Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Zobacz także: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet

 Łagodząco na przeziębienie pęcherza działają również nasiadówki. Wystarczy do gorącej wody dodać naparu z rumianku, szałwii lub skrzypu polnego, które działają antyseptycznie (odkażająco). Całość parzy się przez około 15 minut. Osoba chora powinna usiąść w wodzie na 10-15 minut. Przy zapaleniu pęcherza moczowego ważna jest szczególna dbałość o higienę okolic intymnych. Po każdym skorzystaniu z toalety należy przemyć miejsca intymne, a następnie delikatnie osuszyć je za pomocą jednorazowego ręcznika papierowego. W codziennej pielęgnacji należy stosować specjalne płyny do higieny intymnej, które nie wywołują podrażnień i posiadają właściwości bakteriobójcze. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
116
7
Polecamy
Zapalenie pęcherza moczowego:
przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia
Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy.
Na czym polega jego leczenie?
Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie? TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Angela
Ja często od basenu łapie, nic fajnego, bo środek lata, a ja z zapaleniem pęcherza w domu. Tak było i w tym roku, na szczęście nie trwało to długo, bo szybko kupiłam urofuraginum i doszłam do siebie w ciągu chyba 2 dni.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?