Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet

NAN

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Choć zapalenie pęcherza dotyczy najczęściej kobiet, może przytrafić się także mężczyznom oraz dzieciom. Naturalnymi i domowymi sposobami są produkty bogate w witaminę C, napary z pokrzywy, skrzypu oraz innych ziół o właściwościach moczopędnych, a także owoce żurawiny.

Zapalenie pęcherza i dróg moczowych wywołuje pieczenie oraz ból w trakcie oddawania moczu, a także uczucie parcia na pęcherz. Objawom często towarzyszy wysoka gorączka, mimowolne oddawanie moczu, lub oddawanie go małymi porcjami w nasilonych fazach zapalenia pęcherza. W przypadku mężczyzn zapalenie często jest mylone z problemami związanymi z gruczołem krokowym (prostatą). Chorobę można leczyć domowymi sposobami, lecz warto zapoznać się z opinią lekarza, który zdiagnozuje dolegliwości i wskaże na odpowiednie metody leczenia.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Żurawina – naturalny lek na zapalenie pęcherza

Od lat prym wśród naturalnych i domowych sposobów na zapalenie pęcherza moczowego wiedzie żurawina. Regularne spożywanie owoców i produktów z żurawiną zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych nawet o kilkadziesiąt procent! Wbrew dość powszechnej opinii, zbawienne działanie dla osób borykających się z zapaleniem pęcherza nie leży we właściwościach zakwaszających mocz, a w bogactwie flawonoidów, antocyjanów oraz proantocyjanidyn. Wymienione substancje, a zwłaszcza proantocyjnidyna, pomagają zwalczać bakterie i zapobiegać zakażeniom. Proantocyjanidyny „atakują” bakterie E. coli (pałeczki okrężnicy, z łac. Escherichia coli), które mogą wywołać spore spustoszenie w organizmie (wraz z zakażeniem i zapaleniem dróg moczowych).

Zobacz także: Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Za sprawą substancji zawartych w żurawinie są stosunkowo szybko usuwane z organizmu. Jak podkreślają lekarze i dietetycy, wpływ żurawiny na drogi moczowe jest zauważalny po ok. 2 godzinach od spożycia i utrzymuje się przez ok. 10 godzin. W przypadku zapalenia pęcherza i chęci leczenia go żurawiną warto spożywać owoce (lub inne produkty) w dwóch dawkach: rano i wieczorem. Stosowanie żurawiny w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego rekomenduje Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – nasiadówki i kąpiele ziołowe!

Zwolennicy domowego sposobu walki z zapaleniem pęcherza, wskazują na dobroczynne działanie ziołowych kąpieli oraz tzw. nasiadówek, polegających na siedzeniu w ciepłej wodzie z leczniczymi dodatkami (rumiankiem, nagietkiem, kwiatem koniczyny, szałwią, korą dębową, a nawet miazgą z cebuli). Nasiadówka powinna trwać mniej więcej 30 minut, a temperatura wody powinna wynosić od 34 do 37 °C. Nasiadówki w celu eliminowania zapalenia pęcherza powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie. Jak przygotować leczniczą nasiadówkę? Łyżkę leczniczych dodatków (szałwii, rumianku) należy zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać przez 10 minut, a następnie przecedzić i wlać napar do miski z ciepłą wodą.

Zobacz także: Choroby pęcherza moczowego – czynniki zwiększające ryzyko stanów zapalnych

W przypadku kąpieli ziołowych, które mogą przynieść znaczną ulgę w walce z zapaleniem pęcherza, warto wypróbować ciepłą kąpiel z użyciem rumianku, który ma bogate właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Do gorącej wody w wannie należy wlać ok. 1 litra uprzednio przygotowanego naparu z rumianku. Korzystne działanie oprócz rumianku ma także igliwie sosnowe. Napar z igieł sosnowych (ok. 0,5 kg) należy zalać wrzącą wodą tak, by w całości zostały przykryte. Wrzątek wraz z igłami należy przykryć i odstawić na kilkanaście minut, do momentu aż sosnowe igliwie zmięknie. Następnie przyrządzony napar powinno dolać się do gorącej wody w wannie lub misce. Kąpiel z udziałem rozmiękniętych igieł może wywoływać dyskomfort, dlatego przed wrzuceniem ich do wanny można umieścić je w płóciennym worku.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Zioła jako naturalny i domowy sposób na zapalenie pęcherza

Napary, herbatki z ziół mogą pomóc wszystkim osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza moczowego. Kuracja ziołami jest skuteczna w nawracających infekcjach, a także pierwszych stanach zapalnych u dzieci i dorosłych. Wybierając ziołolecznictwo w walce z zapaleniem pęcherza, warto zdecydować się na herbatę z owoców oraz liści borówki, wspomniany rumianek, pokrzywę, majeranek, szałwię, dziurawiec oraz krwawnik. Wymienione rośliny mają właściwości moczopędne, a niektóre z nich również przeciwzapalne i bakteriobójcze, które pomogą osobom skarżącym się na bóle w przebiegu stanu zapalnego pęcherza moczowego.

Zobacz także: Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?

Ciepło i higiena podstawą domowego leczenia zapalenia pęcherza

Chorego pęcherza nie można oziębiać! Zaleca się stosowanie termoforów (najlepiej dwóch jednocześnie), przykładając je w okolicy krocza oraz w okolicach krzyża. Jeśli nie posiada się termoforu, można wykorzystać butelki z ciepłą wodą oraz okłady z gorących ręczników. W czasie choroby nie powinno się chodzić z odsłoniętymi plecami, które poprzez ewentualne owianie mogą nasilić objawy zapalenia pęcherza. W trakcie choroby powinno się także niezwłocznie wyprać bieliznę, ręczniki oraz pościel w temperaturze powyżej 60 °C. Nie należy kąpać się w jeziorach, basenach oraz innych zbiornikach wodnych, co może pogorszyć stan chorej osoby.

ŹRÓDŁA

Badania nad skutecznością żurawiny - Avorn J., Monane M., Gurwitz J.H., Glynn R.J., Walton R.J., Choodnovsky I., Lipstitz L.A., Reduction of bacteriuria and pyuria after ingestion of cranberry juice. JAMA 1994, 271: 751-754

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
3
Polecamy
Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne
Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne Dzień Dobry TVN
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny?
Objawy zapalenia pęcherza.
Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu
Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu TVN zdrowie
Komentarze (1)
Grażka
Domowe sposoby są dobre, ale jako uzupełnienie farmakologii, bo inaczej można leczyć się nawet miesiąc. W każdym razie, kiedy ja mam zapalenie, to łykam tabletki i piję co najmniej 3 litry wody dziennie, żeby często oddawać mocz, bo to wypłukuje bakterie, które odpowiadają za zapalenie pęcherza.
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok