Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję

NAN

Fot: ratmaner / fotolia.com

Zapaleniu pęcherza moczowego w ciąży sprzyjają zmiany hormonalne. Objawy obejmują pieczenie podczas mikcji, bolesne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu. Przeziębiony pęcherz w ciąży leczy się domowymi sposobami lub antybiotykami.

Ból pęcherza w ciąży – przebieg infekcji

Za zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży oraz w dalszym jej przebiegu odpowiadają drobnoustroje bytujące w drogach moczowych. Infekcje układu moczowego mogą mieć różny obraz kliniczny, ale zdecydowanie najczęściej występuje zapalenie pęcherza moczowego, które niekiedy uważane jest nawet za objaw ciąży. Choroba może nie dawać żadnych objawów, a o jej istnieniu kobieta dowiaduje się po wykonaniu ogólnego badania moczu.

Nieleczone zapalenie pęcherza może przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wówczas do typowych objawów zapalenia pęcherza w ciąży dochodzi wysoka gorączka, ból w okolicy lędźwiowej, wymioty i nudności. W badaniu ogólnym moczu występuje wówczas ropomocz, a badania laboratoryjne wykazują podwyższone parametry stanu zapalnego. Schorzenie wymaga leczenia szpitalnego i dożylnego podawania antybiotyków.

Zapalenie pęcherza a ciąża

Infekcja pęcherza w ciąży zdarza się naprawdę często. Wynika to głównie ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej, w wyniku których zmniejsza się napięcie mięśni pęcherza moczowego i moczowodu. W efekcie następuje upośledzenie perystaltyki i zastój moczu. Dodatkowo ucisk macicy i utrudnienia w odpływie moczu, a także zmiany pH pochwy sprzyjają zakażeniu.

Za bolący pęcherz w ciąży odpowiada również powiększająca się macica, które przesuwa go ku górze i w przód. Zwiększony ucisk na drogi moczowe utrudnia odpływ moczu z pęcherza i nerek, przez co poszerzeniu ulegają miedniczki nerkowe oraz moczowód. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększają przebyte operacje na układzie moczowym, wrodzone wady, cukrzyca czy unieruchomienie.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży są na tyle dokuczliwe, że trudno jest je zlekceważyć. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się:

 • bolesne parcie na pęcherz,
 • częste oddawanie niewielkich ilości moczu,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu,
 • bóle okolicy nadłonowej (ból pęcherza),
 • obecność krwi w moczu – mocz ma zabarwienie różowe lub czerwone.

Wystąpienie tych dolegliwości oznacza infekcję układu moczowego.

Zapalenie pęcherza w ciąży – leczenie

Decyzję o tym, jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży, może podjąć wyłącznie lekarz. Jest to niezbędne, ponieważ nieleczona infekcja może być przyczyną:

 • zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu,
 • przedwczesnego porodu,
 • poronienia,
 • niedokrwistości u matki,
 • wstrząsu septycznego u matki,
 • odmiedniczkowego zapalenia nerek i innych chorób nerek u matki.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego w ciąży najczęściej wymaga podania antybiotyku. Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie posiewu, a na jego podstawie przepisać konkretny lek przeciwbakteryjny, np. nitrofurantoinę, cefuroksym, fosfomycynę czy amoksycylinę. Każdy z tych leków można bezpiecznie stosować podczas ciąży.

Antybiotyki zwykle stosuje się przez tydzień. Po zakończeniu leczenia ponownie wykonywany jest posiew moczu i w razie potrzeby antybiotykoterapia jest kontynuowana. Ponadto kobieta może stosować leki rozkurczowe i przeciwgorączkowe, aby zniwelować ból towarzyszący infekcji.

Przy powikłanym lub nawracającym zapaleniu pęcherza w ciąży lekarz może podjąć decyzję o badaniu ultrasonograficznym (USG) jamy brzusznej, a po porodzie także o urografii, czyli badaniu obrazującym drogi moczowe z użyciem środka cieniującego i rentgenografii.

Zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby

Stosowanie przepisanych przez lekarza leków na zapalenie pęcherza w ciąży jest konieczne, aby nie doszło do powikłań. Jednak oprócz tego można też wykorzystywać domowe sposoby, które przyspieszają powrót do zdrowia i zapobiegają ponownym infekcjom. Przede wszystkim należy zwiększyć spożycie płynów powyżej 2 l dziennie, aby rozcieńczyć mocz i przyspieszyć jego wydalanie. Pozwala to skutecznie pozbyć się bakterii, które doprowadziły do infekcji układu moczowego. W trakcie leczenia zapalenia pęcherza w ciąży warto pić wodę oraz preparaty ziołowe, które zmniejszają ilość bakterii, np. napary rumianku.

Do diety należy włączyć zawierającą dużą ilość witaminy C zieloną pietruszkę oraz żurawinę lub sok żurawinowy. Zawarte w owocach żurawiny proantocyjanidy (PAC), należące do grupy flawonoidów, utrudniają bakteriom przyleganie do nabłonka dróg moczowych, zwiększają wydalanie bakterii z moczem oraz obniżają pH moczu, przez co jest on mniej przyjazny dla rozwoju bakterii chorobotwórczych. Aby uzyskać ten efekt, należy codziennie wypijać 1 l niesłodzonego soku z żurawin lub stosować suplementy diety zawierające wyciąg z żurawiny.

Podczas zapalenia pęcherza w ciąży należy prowadzić oszczędzający tryb życia i często leżeć na lewym boku. Ulgę w bólu przynosi przykładanie ciepłego termoforu do podbrzusza. Najlepiej nosić w tym czasie przewiewną, bawełnianą bieliznę i podmywać się po stosunku.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Polecamy
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu
Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu TVN zdrowie
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny?
Objawy zapalenia pęcherza.
Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?