Warto pamiętać, że nie każdy czerwony mocz musi oznaczać występowanie krwiomoczu. Przykładowo: u osób z nieszczelnymi jelitami brunatna barwa moczu pojawia się na skutek wypicia soku z buraków lub zażywania niektórych leków.
Krew przy oddawaniu moczu
Krwiomocz (hematuria) jest jednym z najgroźniejszych objawów pochodzących z układu moczowego. W zdrowym organizmie przez przewody moczowe przedostają się tylko zbędne metabolity z wodą, w żadnym przypadku nie powinno być tam krwi. Niezależnie, czy krwiomocz wystąpił raz lub sporadycznie, nie można lekceważyć tak poważnego objawu.
Krwiomocz występuje podczas zaburzeń pracy układu moczowego lub na skutek przyjmowania leków, które zmniejszają krzepliwość krwi. krwinkomocz natomiast stwierdza się tylko za pomocą badania laboratoryjnego moczu ogólnego w szpitalu.
Zobacz też: Częstomocz
Przyczyny krwi w moczu – kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, torbiele na nerkach, nowotwory
Najczęstszą przyczyną krwi w moczu jest kamica nerkowa. Chorobie towarzyszy silny ból brzucha oraz wymioty. Podczas tej choroby w drogach moczowych przemieszcza się kamień z ostrymi końcami. Gdy zaczepiają one o ścianki przewodów, to ranią je i powodują krwawienie. Aby zdiagnozować, czy to ta choroba jest przyczyną krwiomoczu, wykonuje się USG nerek lub badanie tomografem komputerowym.
Gdy wydziela się ciemny mocz razem z krwią i towarzyszy temu uczucie pieczenia, zwykle jest to skutkiem zapalenia pęcherza moczowego. Choroba objawia się częstą potrzebą skorzystania z ubikacji oraz uczuciem „niedosikania”. Osoba chora czuje również ból w okolicy lędźwi i niekiedy ma gorączkę.
Natomiast w przypadku zakażenia układu moczowego pacjent czuje bolesne parcie na pęcherz, które nasila się podczas oddawania moczu. Choroba ta objawia się też wysoką temperaturą i bólami mięśni. Aby zdiagnozować występowanie tego schorzenia, należy wykonać badanie moczu.
Torbiele na nerkach objawiają się bólem w dolnej partii brzucha oraz kręgosłupa. Osoba cierpiąca na to schorzenie ma też podwyższone ciśnienie. Torbiele powodują infekcje grzybicze lub bakteryjne, które ranią i uszkadzają drogi moczowe, co skutkuje wydzielaniem się krwi. W celu diagnozy tej choroby wykonuje się USG i tomografię komputerową bez użycia kontrastu.
Niekiedy krew w moczu jest skutkiem nowotworu układu moczowego lub płciowego. W niektórych przypadkach jest to jedyny wczesny objaw raka. Krwiomocz może wynikać z raka prostaty, miedniczki nerkowej, cewki moczowej, pęcherza moczowego lub raka nerek.
Krwiomocz u kobiet z endometriozą pojawia się na równi z krwawieniem menstruacyjnym, a u mężczyzn występuje po badaniu prostaty lub cystoskopii. Gdy prostata jest przerośnięta lub uległa zapaleniu, również jest możliwość pojawienia się krwi w moczu. W tym przypadku istnieje ryzyko nowotworu tego narządu, który jest zwykle usuwany operacyjnie. Osoby z chorą wątrobą często mają problem z krzepnięciem krwi, więc ten stan również skutkuje krwią w moczu. Ten niepokojący syndrom pojawia się także u chorych na zapalenie naczyń krwionośnych, chorobę Schönleina-Henocha oraz hemofilię.
Krew w moczu w ciąży
Krwiomocz pojawia się również podczas ciąży. W okresie ciąży powiększają się niektóre narządy, w tym nerki. Dzieje się to w tak szybkim czasie, że niekiedy organizm kobiety może nie zaadaptować się w całości do tych zmian, co będzie skutkować zawartością krwi w moczu.
W tym czasie nerki są też bardziej podatne na inne choroby, takie jak dystopia. Przez to schorzenie powstają bariery w przepływie moczu, co prowadzi do złogów i kolki nerkowej.
Krew w moczu – leczenie
Gdy zauważy się u siebie krwiomocz, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli czuje się również silne parcie na pęcherz, pieczenie cewki moczowej oraz ma się problemy z oddawaniem moczu to znak, że są to symptomy poważniejszej choroby. Specjalista zleci wtedy badania osadu oraz moczu. Jeśli w wynikach okaże się, że badany ma leukocyty i bakterie, to sugeruje się zakażenie pęcherza lub dróg moczowych. Wtedy lekarz przepisuje antybiotyki i po regularnym ich przyjmowaniu sytuacja powinna wrócić do normy. U osób poniżej 50 lat wykonuje się też USG oraz tomografię komputerową. Pacjentom powyżej tego wieku robi się również cystoskopię, która rozwiewa wątpliwości dotyczące nowotworu.