Polub nas na Facebooku
Czytasz: uroFuraginum 50mg – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go przyjmować?
menu
Polub nas na Facebooku

uroFuraginum 50mg – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go przyjmować?

pęcherz

Fot.: anetlanda / stock.adobe.com

uroFuraginum 50mg to lek stosowany w leczeniu infekcji dróg moczowych. Preparat ma postać tabletek i powinien być przyjmowany przede wszystkim przez osoby dorosłe. Co znajduje się w składzie leku? Jak go stosować i jak robić to bezpiecznie?

uroFuraginum 50mg to lek, który ma postać tabletek. Stosowany jest u osób, które zmagają się z zakażeniem dróg moczowych. Substancją czynna w leku jest furazydyna, zwaną także furaginą. Furazydyna to pochodną nitrofuranu. Substancja ta hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji dróg moczowych. Jedna tabletka zawiera 50mg substancji czynnej. Dodatkowo w skład leku wchodzą skrobia kukurydziana, sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy.

uroFuraginum 50mg – przeciwwskazania

Mimo że lek jest bardzo skuteczny w leczeniu zakażeń dróg moczowych, to są sytuacje, kiedy lek nie może zostać podany. Przeciwwskazaniem do podania leku uroFuraginum 50mg jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Leku nie powinny także stosować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz w okresie donoszonej ciąży (od 38 tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej (niedokrwistości związanej z rozpadem krwinek czerwonych) u noworodka. Przeciwwskazaniem do podania leku także jest niewydolność nerek (dotyczy to głównie tych pacjentów, u których w badaniach stwierdzono klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub podwyższony poziom kreatyniny w surowicy), polineuropatia (zaburzenie układu nerwowego), np. w przebiegu cukrzycy, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu biorącego udział w przemianach zachodzących w krwinkach czerwonych).

Dużą ostrożność w stosowaniu leku muszą zachować osoby, które mają zaburzenia czynności nerek, wątroby, zaburzenia układu nerwowego, niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, niedobór witamin z grupy B i kwasu foliowego lub choroby płuc. Lek może być niebezpieczny dla pacjentów z cukrzycą, może się zdarzyć, że furazydyna może przyczynić się do uszkodzenie nerwów. U pacjentów, którzy przyjmują pochodne nitrofuranu może dojść do uszkodzenia nerwów obwodowych. Osoby, u których pojawiły się dolegliwości ze strony układu nerwowego (mrowienie, drętwienie, uczucie przebiegających prądów) powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W przypadku chorych, u których w trakcie leczenia wystąpiły gorączka, dreszcze, kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszność należy od razu przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem. Dolegliwości te mogą być objawem ostrych reakcji płucnych (w tym zwłóknienie płuc i rozsiane śródmiąższowe zapalenie płuc), które obserwuje się niekiedy u pacjentów leczonych pochodnymi nitrofuranu. Zmiany w płucach mogą być nieodwracalne. Dolegliwości te pojawiają się głownie u tych osób, które przyjmują lek dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku tych pacjentów konieczne jest także częste wykonywanie badań krwi w celu skontrolowania liczby białych krwinek oraz czynności nerek i wątroby.

Leku nie podaje się dzieciom.

uroFuraginum 50mg – dawkowanie

Chorym zaleca się przyjmowanie 100 mg (2 tabletki) 4 razy na dobę - pierwszego dnia. W kolejnych dniach 100 mg (2 tabletki) 3 razy na dobę. Lek należy przyjmować doustnie wraz z posiłkiem, który zawiera białko. Preparat można stosować maksymalnie 7-8 dni. Jeśli po tym czasie nie pojawia się poprawa konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Leku nie podaje się dzieciom ani młodzieży.

uroFuraginum 50mg – interakcje z innymi lekami

uroFuraginum 50mg może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Farmaceutyku nie można łączyć z kwasem nalidyksowym (antybiotyk), ponieważ furazydyna hamuje jego działanie bakteriostatyczne. Równoczesne przyjmowanie aminoglikozydy i tetracykliny (antybiotyki) nasilają działanie przeciwbakteryjne furazydyny. Chloramfenikol i rystomycyna (antybiotyki) podnoszą toksyczność furazydyny na krwinki.

Probenecyd (w dużych dawkach) i sulfinpirazon (preparat wzmaga wydzielanie kwasu moczowego z moczem) zmniejszają wydalanie furazydyny, a to może przyczynić się do jej odkładania w organizmie. uroFuraginum 50 może reagować lekami zobojętniającymi kwas, zawierające trójkrzemian magnezu, gdyż zmniejszają wchłanianie furazydyny. Dodatkowo w połączeniu z atropiną opóźnia wchłanianie furazydyny, ale ogólna ilość wchłoniętej substancji nie zmienia się. Należy pamiętać, że witaminy z grupy B zwiększają wchłanianie furazydyny.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

uroFuraginum 50mg – działanie niepożądane

uroFuraginum 50mg może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do tych najczęściej występujących należą:

  • nudności, nadmierne oddawanie gazów;
  • sinica,
  • niedokrwistość megaloblastyczna (niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) lub niedokrwistość hemolityczna;
  • zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, uszkodzenie nerwów obwodowych (także o ostrym lub nieodwracalnym przebiegu, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek, niedokrwistością, cukrzycą, zaburzeniami elektrolitowymi, niedoborem witaminy B);
  • nadwrażliwości układu oddechowego (gorączka, dreszcze, kaszel, ból w klatce piersiowej, duszność, wysięk do przestrzeni w klatce piersiowej, zmiany w obrazie radiologicznym płuc i zwiększenie liczby szczególnego rodzaju krwinek białych) - zazwyczaj ustępują po przerwaniu leczenia, czasem jednak reakcja organizmu ma charakter przewlekły, a to może doprowadzić do zwłóknienia płuc i rozsianego śródmiąższowego zapalenia płuc; nasilenie objawów i ich odwracalność po zaprzestaniu podawania leku zależy od czasu jaki upłynął od ustalenia przyczyny rozwoju choroby; zmiany w płucach mogą być nieodwracalne;
  • zaparcia, biegunka, objawy dyspeptyczne (np. uczucie pełności poposiłkowej, wzdęcia), bóle brzucha, wymioty, zapalenie ślinianek, zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit;
  • łysienie, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy);
  • gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, zakażenia drobnoustrojami opornymi na furazydynę;
  • świąd, pokrzywka, reakcje anafilaktyczne (nagłe reakcje alergiczne miejscowe lub ogólnoustrojowe), obrzęk naczynioruchowy (choroba skóry i tkanki podskórnej polegająca na powstawaniu ograniczonych obrzęków), wysypka;
  • objawy polekowego zapalenia wątroby, żółtaczka cholestatyczna (wywołana przeszkodą w odpływie żółci), martwica miąższu wątroby.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
neoFuragina – ulotka.
Jak działa lek i kiedy jest stosowany?
neoFuragina – ulotka. Jak działa lek i kiedy jest stosowany? TVN zdrowie
uroFuraginum Max 100 g – ulotka.
Jak działa lek i kiedy należy go stosować?
uroFuraginum Max 100 g – ulotka. Jak działa lek i kiedy należy go stosować? TVN zdrowie
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?