Słodziki występują w trzech postaciach: słodzików naturalnych, czyli cukru (glukoza, fruktoza), słodzików syntetycznych (sztucznych, np. aspartam) oraz słodzików, które są modyfikowanymi cukrami. Najwięcej kontrowersji wśród słodzików wzbudzał aspartam. Wynalazł go zupełnie przypadkiem w 1965 roku pracownik, który w trakcie prac laboratoryjnych polizał swój palec.
Polecamy: Jaggery – zdrowszy zamiennik białego cukru. Jakie ma właściwości?
Od 1981 roku aspartam zyskał na popularności i obecnie jest bardzo często stosowanym słodzikiem. Na szczęście negatywne skutki jego zażywania odczujemy tylko w przypadku przedawkowania. Więcej o słodzikach i historii aspartamu dowiecie się z filmu:
Polecamy: Eksperyment: Czy aspartam jest bezpieczny dla zdrowia?
To, co nazywamy słodzikami, czyli substytutami cukru o obniżonej kaloryczności i jednoczesnym zachowaniu słodkiego smaku, znajdziemy w produktach warzywnych i owocowych, czyli dżemach, konfiturach, powidłach, jogurtach z słodkim wsadem, a także w gumach do żucia i preparatach witaminowych.
Słodziki spożywane w umiarkowanych ilościach nie są niebezpieczne dla naszego życia. Jednak dotychczasowe badania nie potwierdziły jednoznacznie, czy słodziki są dla nas neutralne. Zalecane jest zachowanie umiaru, zwłaszcza, że niektóre słodziki (np. sacharynę) podejrzewano o właściwości rakotwórcze, których ostatecznie nie udowodniono:
Różne rodzaje słodzików
Naturalne słodziki powstają z roślin, natomiast te sztuczne otrzymujemy podczas prac w laboratorium. Wśród słodzików naturalnych wyróżniamy:
Do naturalnych słodzików zaliczamy także m. in. syrop z agawy, syrop klonowy, syrop glukozowo-fruktozowy, melasę i miód.
Najpopularniejsze wśród słodzików syntetycznych są:
Obie substancję są dużo słodsze od cukru, mają mało kalorii, jednak w nadmiarze mogą powodować bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji czy bóle brzucha.
Polecamy: Mirakulina, czyli cudowna substancja zmieniająca smak. Jak działa i kiedy warto ją stosować?