Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się biorą skurcze łydek i jak sobie z nimi poradzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się biorą skurcze łydek i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta, którą boli łydka

Fot: Topalov / gettyimages.com

Skurcze w łydkach - choć mogą pojawiać się z wielu powodów - potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Jak sobie z nimi poradzić? Kiedy domowe sposoby wystarczą, a kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Skurcze łydek, czyli skurcze mięśni pojawiają się nagle (bardzo często "atakują" w nocy) i wywołują silny, bardzo nieprzyjemny ból. Najczęściej skurcz pojawia się w tylnej części podudzia i może utrzymywać się nawet kilkadziesiąt sekund. 

Skurcze łydek - co jej wywołuje?

Skurcze mięśni w łydkach mogą się pojawić z wielu powodów. Najczęściej są one spowodowane niezdrową dietą uboga w magnez i potas. Przyczyną problemu może być także zbyt małe nawodnienie organizmu. Skurcze mogą się pojawić u osób, które przyjmują leki moczopędne lub przeczyszczające (ich przyjmowanie wiążę się z utratą elektrolitów, czyli m.in. potasu i magnezu). Bolesne skurcze mogą pojawić się po wysiłku fizycznym, a także u tych osób, które nie ruszają w cale, bardzo mało lub są otyłe.

Warto pamiętać, że skurcze łydek mogą być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zdarza się, że towarzyszą cukrzycy, anemii, przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy, zespołowi cieśni kanałów nerwowych, a nawet niektórym nowotworom.

Skurcze łydek - jak sobie z nimi poradzić?

Sposobów na pozbycie się skurczów jest kilka. W niektórych przypadkach konieczne może być wprowadzenie farmakologii. Jeśli bóle są dotkliwe konieczne może być sięgniecie po leki przeciwbólowe. Alternatywą dla pigułek mogą być maści, które nie tylko złagodzą ból, ale także - stosowane profilaktycznie - uchronią przed nawrotami. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawracające skurcze mogą być zapowiedzią poważniejszych problemów ze zdrowiem, dlatego warto skonsultować się lekarzem i dokładnie przebadać.

Dobrym sposobem na pozbycie się skurczów jest aktywność fizyczna. Osoby, które mało się ruszają do tego większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej (i zakładają nogę na nogę) muszą się liczyć z osłabieniem mięśni i gorszym ukrwieniem, a  to może powodować bolesne skurcze. Dlatego bardzo ważne jest, aby w ciągu dnia poświęcić na ruch co najmniej pół godziny i często zmieniać pozycję w czasie długiego siedzenia.

Czasem zdarza się, że przyczyną problemów jest zła dieta. Menu, w którym brakuje potasu, wapnia lub magnezu może przyczynić się do występowania bolesnych skurczów. Co jeść? Przede wszystkim nabiał, ryby, warzywa, owoce. Warto unikać alkoholu, produktów przetworzonych oraz bogatych tłuszcze trans.

Osoby, które mają problemy ze skurczami muszą także pamiętać o wypijaniu co najmniej 2,5 litrów wody. Dlaczego? Otóż woda jest doskonałym źródłem elektrolitów (czyli potasu, magnezu i sodu) ich niedobór może powodować bolesne skurcze.

Skurcze pomogą złagodzić także masaże oraz ciepłe wieczorne kąpiele. Trzeba jednak uważać, aby nie była ona zbyt gorąca. Przegrzanie czy to w czasie kąpieli czy po dłuższym pobycie na słońcu może objawiać się właśnie skurczami łydek.

Przyczyną nawracających skurczów mięśni może być stres. Zbytnie napięcie powoduje wyrzut adrenaliny, a to może powodować nerwobóle, spadek energii oraz skurcze mięśni. Dlatego osoby, którym dokuczają skurcze powinny nauczyć się radzić sobie ze stresem i napięciem.  

Skurcze łydek po treningu - jak sobie z nimi poradzić?

Skurcze łydek mogą pojawić się także po aktywności fizycznej. Aby uniknąć problemów przed rozpoczęciem treningu trzeba się odpowiednio rozgrzać. Właściwie przygotowanie mięśnie nie powinny boleć. O rozciąganiu trzeba pamiętać także po treningu.

Skurcze łydek mogą być także objawem urazu. Uderzenie w mięśnie lub ich nadwyrężenie może objawiać się bolesnymi skurczami. Jeśli dolegliwości nie ustępują warto skonsultować się z lekarzem.

Skąd się biorą skurcze mięśni? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skurcze mięśni - rodzaje, przyczyna, o czym świadczą. Test Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
6
Polecamy
Latem puchną ci nogi?
Winna nie zawsze jest wysoka temperatura
Latem puchną ci nogi? Winna nie zawsze jest wysoka temperatura Dzień Dobry TVN
Spuchnięte nogi.
Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie
Spuchnięte nogi. Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki TVN zdrowie
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?