Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

Fot: BallBall14 Hazal Ak / gettyimages.com

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Dla wielu osób argumentem usprawiedliwiającym picie alkoholu przy uszkodzeniach nerek jest fakt, że pełni on rolę diuretyku. I choć to prawda, każdy wypity drink zwiększa ryzyko chorób, które często objawiają się w postaci bólu nerek po alkoholu.

Alkohol a nerki

Wpływ alkoholu na nerki jest ogromny. Wypity alkohol jest metabolizowany w wątrobie i to tam rozpoczyna się proces niszczenia przez niego komórek. Jego część jest wydalana z moczem, właśnie przez nerki.

Dla nerek alkohol jest toksyną, której powinny się pozbyć. Niewielka ilość alkoholu nie będzie dla nich problemem. Za to upojenie alkoholowe zmusza nerki do wytężonej pracy, podczas której nie będą w stanie wydalić toksycznej substancji. W wyniku tego może dojść do ich uszkodzenia lub w najlepszym przypadku – do powolnego wyniszczania.

Ostra niewydolność nerek może się również pojawić na skutek wypicia alkoholu nieznanego pochodzenia (alkoholu metylowego) lub innych pochodnych alkoholowych, np. glikolu etylenowego (jest on np. w składzie płynów do spryskiwaczy).

Regularnie picie alkoholu skutkuje uszkodzeniem miąższu nerek, a tym samym – ich toksycznym uszkodzeniem. Jednym z objawów tego uszkodzenia jest silny ból nerek po alkoholu połączony ze skąpo- i krwiomoczem. W przebiegu zatrucia może dojść do porażenia układu nerwowego. Taki stan określa się mianem zespołu wątrobowo-nerkowego, który jest konsekwencją długotrwałego alkoholizmu i powikłaniem marskości wątroby. W jego przebiegu dochodzi do całkowitej niewydolności nerek i w efekcie do zgonu chorego.

Aby mieć zdrowe nerki trzeba o nie dbać! Jak wygląda profilaktyka chorób nerek? Sprawdźcie:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6

Ból nerek po alkoholu

Kluczowym elementem do rozpoznania, czy winowajcą dolegliwości bólowych w okolicach nerek jest wypity alkohol, jest wywiad ogólny lekarza z pacjentem. Ból nerek od alkoholu jest trudny do zdiagnozowania. W ten sposób może się objawiać szereg innych chorób, czasem w ogóle niezwiązanych z nerkami.

Podobne objawy dają:

  • kolka nerkowa
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • śródmiąższowe zapalenie nerek
  • torbiel nerki
  • ból brzucha
  • zapalenie pęcherza moczowego
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Ból nerek po alkoholu pojawia się gwałtownie. Dochodzi do tego w momencie, gdy nerki są już uszkodzone na skutek działania toksycznej substancji. Ból jest tępy, a objawy narastają po przybraniu niewygodnej pozycji. Lokalizuje się on w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniuje, dlatego może być mylony z dyskopatią i innymi chorobami zwyrodnieniowymi. Chory ma problemy z oddawaniem moczu, więc próby załatwienia potrzeby jedynie nasilają uporczywe dolegliwości bólowe. Ból nerek od alkoholu jest sygnałem aby iść do lekarza. Może to być ostra niewydolność nerek, którą trzeba leczyć.

Czym jest kolka nerkowa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kolka nerkowa - rozmowa z ekspertem 36,6 Źródło: 36,6

Badania laboratoryjne przy podejrzeniu bólu nerek po alkoholu

Pewność, że ból nerek wystąpił po alkoholu, da lekarzowi jedynie przedmiotowy wywiad z pacjentem. Chory będzie w stanie określić, kiedy ostatnio pił alkohol i w jakich ilościach, a przede wszystkim – jaki rodzaj trunku wypił. Jeśli zaistnieje podejrzenie uszkodzenia nerek, lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych. Podstawowe badania laboratoryjne przy takich dolegliwościach to: morfologia, mocznik, kreatynina i badanie ogólne moczu.

Zapobieganie bólom nerek w wyniku przedawkowania alkoholu

Zapobieganie dolegliwościom bólowym nerek związanym z przedawkowaniem alkoholu polega na całkowitym zaprzestaniu picia alkoholu. Jeśli zachodzi potrzeba, pić należy z umiarem i tylko okazyjnie. Wypijane alkohole powinny być sprawdzone i bezpieczne. Należy kategorycznie unikać alkoholu niewiadomego pochodzenia.

Piwo to także alkohol. Mimo że ma działanie diuretyczne, jego wypijanie nie służy nerkom, a tylko im szkodzi. Jak każdy trunek procentowy, ono także jest toksyczne.

Chorzy z uszkodzeniem nerek, którzy piją alkohol, powinni robić okresowe badania laboratoryjne i być pod opieką nefrologa.

Dlaczego nerki są takie ważne?

W organizmie nerki są filtrem substancji toksycznych i szkodliwych produktów przemiany materii. Jeśli przestaną pracować prawidłowo, uszkodzeniu ulegną także inne narządy. Dojdzie do nagromadzenia toksyn. Efektem tego może być zgon chorego, o ile nie będzie on mógł skorzystać z dializ.

Chore nerki nie bolą. Początkowe objawy choroby są ledwo dostrzegalne dla oka. Dopiero w późniejszych, bardziej zaawansowanych, stadiach nasilają się. Pojawiają się obrzęki i silne dolegliwości bólowe. O uszkodzeniu nerek świadczą wyniki badań laboratoryjnych.

Bibliografia:

  1. dr n. med. Joanna Kabat-Koperska, dr n. med. Edyta Gołembiewska, prof. dr hab. med. Kazimierz Ciechanowski, 43-letni pacjent z zaburzeniami czynności nerek i stanem padaczkowym, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 8(185): 81-84
  2. Marek Hartleb, Nerki w przewlekłych chorobach wątroby, Gastroenterologia Kliniczna 2011, tom 3, nr 3, 106–120
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
9
Polecamy
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia?
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia? Dzień Dobry TVN
Zadbaj o trzustkę.
Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo?
Zadbaj o trzustkę. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo? Dzień Dobry TVN
Nefrolog – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?
Nefrolog – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie? TVN zdrowie
Chore nerki – objawy (na twarzy, skórne), których nie wolno lekceważyć
Chore nerki – objawy (na twarzy, skórne), których nie wolno lekceważyć TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby