Regeneracja wątroby jest możliwa, nie dotyczy jednak narządu, który w wyniku choroby utracił komórki regeneracyjne. W takich przypadkach nierzadko jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby.
Czy wątroba się regeneruje?
Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne. Nawet niewielki fragment tego narządu jest w stanie zachować równowagę w organizmie. Co ciekawe, po usunięciu jej części już po kilku tygodniach obserwuje się odbudowę znacznej masy wątroby. Żaden inny narząd w ciele człowieka, nie potrafi się regenerować w taki sposób (z regeneracją wszystkich funkcji) i w takim tempie (chociaż podobnie szybko regeneruje się skóra).
Należy jednak podkreślić, że mimo dużych zdolności regeneracyjnych wątroby dotyczące jej stany chorobowe są dla niej dużym zagrożeniem. Systematyczne i rozległe uszkodzenia zaburzają regenerację, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń komórek wątroby. Skutkuje to niewydolnością narządu i koniecznością przeszczepu. Oczywiście nie jest to proste – znalezienie dawcy, stan osoby chorej, rodzaj choroby wątroby oraz pozytywna reakcja organizmu na przeszczepiony narząd mają wpływ na dalsze leczenie, zdrowie i życie.
Regeneracja wątroby – kiedy jest potrzebna?
Wątroba ze względu na swoje funkcje narażona jest na działanie substancji toksycznych, które powodują jej uszkodzenie – powstają m.in. zwyrodnienia, stany zapalne, włóknienie, stłuszczanie i marskość wątroby. Regeneracja wątroby potrzebna jest zawsze wtedy, gdy:
- nadużywa się alkoholu,
- przebyto wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C,
- została ona narażona na działanie czynników toksycznych, tj. metale ciężkie,
- występują choroby autoimmunologiczne i metaboliczne,
- wystąpiły choroby wątroby i dróg żółciowych,
- stosowano leki szkodliwe dla wątroby.
W wielu przypadkach regeneracja wątroby jest konieczna, gdyż w przeciwnym razie może dojść do jej trwałego uszkodzenia, a nawet obumarcia.
Jak zregenerować wątrobę? Leczenie
Leczenie wątroby w trakcie ciężkich chorób wątroby wspiera się przede wszystkim poprzez zastosowanie farmakoterapii. Najczęściej stosuje się L-asparaginian L-ornityny i cholinę. Nierzadko regeneracja wątroby jest niemożliwa, dlatego stosuje się wtedy inwazyjne metody leczenia. Skuteczne może okazać się wycięcie części płata, który po kilku tygodniach przy dobrym stanie reszty wątroby powinien się zregenerować. W sytuacji, gdy wątroba nie posiada już komórek regeneracyjnych, jedynym rozwiązaniem jest jej przeszczepienie.
Regeneracja wątroby – dieta wątrobowa
Najważniejszą zasadą, która pomaga zregenerować wątrobę, jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Należy zatem wyeliminować żywność przetworzoną, która zawiera dużą ilość tłuszczów trans – zaleca się rezygnację z fast foodów, chipsów, słonych przekąsek, gotowych słodyczy. Do nowych nawyków żywieniowych należy wdrożyć gotowanie na parze, pieczenie w folii oraz smażenie beztłuszczowe. Należy starać się zastępować nadmiar tłuszczów węglowodanami.
Dieta regenerująca wątrobę polega także na wykluczeniu z niej używek, w szczególności alkoholu. Ponadto należy spożywać duże ilości warzyw i owoców – komórki wątroby chronią np.: szpinak, buraki, kalarepa, awokado, grejpfrut. Warto podkreślić, że w diecie wątrobowej zaleca się spożywanie regularnie mniejszej ilości posiłków, tzn. 5–6 mniejszych, zamiast 3 dużych. Dieta powinna być także bogata w witaminę C i E, które zmniejszają ilość wolnych rodników. Regeneracja wątroby wymaga także odpowiedniego nawodnienia – należy pić min. 2 l wody dziennie, co konsekwentnie usuwa toksyny z organizmu.
Regeneracja wątroby – naturalne wspomagacze
Regeneracja wątroby jest możliwa także dzięki naturalnym składnikom. Można do nich zaliczyć:
- grejpfruta – zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i błonnika, co przekłada się na wzrost glutationu i tym samym przyśpiesza proces oczyszczania wątroby,
- awokado – ta bomba witaminowa także neutralizuje wolne rodniki oraz ma odżywia wątrobę,
- czosnek – gdy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, dochodzi do zaburzeń poziomu cholesterolu, który dzięki czosnkowi można skutecznie wyrównać,
- kurkuma – zawarta w niej kurkumina działa przeciwzapalnie, co przyśpiesza regenerację wątroby i jej oczyszczenie. Kurkumina wydziela się, gdy jest stosowana wraz z czarnym pieprzem,
- zielone warzywa liściaste – neutralizują substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie, pestycydy, sztuczne barwniki itp. zawarte w produktach spożywczych. Ponadto zawarty w nich chlorofil oczyszcza krew, dzięki czemu wątroba jest mniej obciążona,
- ostropest plamisty – ze wszystkich ziół najskuteczniej oczyszcza wątrobę,
- orzechy – zawierają kwasy omega-3 L-argininę, które także skutecznie wspierają oczyszczanie wątroby,
- buraki – mają wiele antyoksydantów, a także betainę, co umożliwia szybkie pozbycie się toksyn z organizmu.