Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stłuszczenie wątroby – problem nie tylko alkoholików
menu
Polub nas na Facebooku

Stłuszczenie wątroby – problem nie tylko alkoholików

NAN

Fot: tashatuvango / fotolia.com

Stłuszczenie wątroby, czyli nadmierne gromadzenie się związków tłuszczowych w komórkach wątroby, to choroba, której przyczyny wiązano z nadmiernym spożyciem alkoholu. Coraz częściej jednak wykrywa się stłuszczenie wątroby u osób nienadużywających alkoholu, zwłaszcza zmagających się z otyłością i przyjmujących na stałe leki.

Przyczyn stłuszczenia wątroby może być więcej i chociaż na pierwszym miejscu lekarze stawiają otyłość i nadmierne spożycie alkoholu, to w grupie ryzyka znajdują się też osoby z nadwagą, cukrzycą typu 2, dyslipidemią, spożywające posiłki bogate w tłuszcze zwierzęce i węglowodany, a także prowadzące siedzący tryb życia czy zażywające narkotyki. Stłuszczona wątroba może pojawić się również w wirusowym zapaleniu wątroby typu C oraz przy nadmiernym spożywaniu leków hormonalnych, przeciwbólowych czy uspokajających. Są one odpowiedzialne za spowolnienie metabolizmu, a co się z tym wiąże, powodują tycie i nadwyrężenie wątroby. Nie bez znaczenia przy stłuszczeniu wątroby jest też zła dieta, która niewątpliwie przyczynia się do niewłaściwej pracy wątroby.

Stłuszczenie wątroby – na czym polega zagrożenie?

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, które polega na nagromadzeniu kropli tłuszczu w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Stłuszczeniu może towarzyszyć zapalenie wątroby, co często prowadzi do zwłóknienia, a w konsekwencji, jeśli w porę nie podejmiemy leczenia, do poważnej choroby, a nawet marskości wątroby.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Problem stłuszczonej wątroby do niedawna przypisywany był wyłącznie osobom nadużywającym alkoholu, głównie ze względu na zakwaszenie organizmu. Stłuszczenie wątroby najczęściej diagnozowane było u osób z silnie zakwaszoną krwią, czyli alkoholików. Jednak ze względu na fakt, że coraz częściej schorzenie to diagnozowano u osób, które nie nadużywają alkoholu, a nawet są abstynentami, wprowadzono rozróżnienie schorzenia na dwa typy:

  • alkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

O ile przy pierwszym typie przyczyną jest alkohol, to w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby przyczyny są zupełnie inne. Wspomniane już problemy z nadwagą, złym trybem życia czy niewłaściwa dieta to podstawowe czynniki ryzyka. Jednak to ludzie otyli są grupą najbardziej narażoną na tę chorobę. U osób tych często diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2, a to z kolei prowadzi do zaburzeń w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów.

Objawy stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, które odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone, nie jest groźne. Jeśli jednak zignorujemy objawy mogące świadczyć o nieprawidłowym działaniu wątroby, możemy doprowadzić do poważnych powikłań. Niealkoholowe i alkoholowe stłuszczenie wątroby często przebiega bezobjawowo, zwłaszcza w początkowym stadium. Jednak czasem pojawiają się symptomy, które powinny obudzić naszą czujność. Do najbardziej charakterystycznych objawów stłuszczenia wątroby zaliczamy:

  • przewlekłe zmęczenie, osłabienie, ogólne złe samopoczucie,
  • powiększenie wątroby (hepatomegalia),
  • powiększenie śledziony (splenomegalia),
  • uciski pod prawym łukiem żebrowym (przy zaawansowanym obtłuszczeniu wątroby),
  • problemy z trawieniem, nudności, zaparcia,
  • brak efektów odchudzania, mimo diety.

Leczenie stłuszczenia wątroby a dieta

Leczenie stłuszczonej wątroby jest stosunkowo proste. W większości przypadków wystarczy zastosować odpowiednią dietę, zrzucić zbędne kilogramy, a także rozpocząć aktywność fizyczną. Jest to najprostszy i najczęstszy sposób odtłuszczenia wątroby, który zwykle znacznie redukuje chorobę, ale często nie eliminuje jej całkowicie, ponieważ stłuszczenie wątroby jest w niewielkim stopniu uwarunkowane genetycznie. Leki, jakie przypisywane są przy walce ze stłuszczeniem wątroby, to głównie witaminy C i E (mają one właściwości antyoksydacyjne) oraz fosfolipidy, które regenerują i pomagają w odnowie zniszczonych komórek tego narządu. Niekonwencjonalną metodą leczenia stłuszczenia wątroby jest leczenie naturalne. Lekarze nie negują tej metody, ale zalecają aby stosować środki sprawdzone, o udowodnionym działaniu – dobrym przykładem jest ostropest plamisty, który znacznie wpływa na poprawę kondycji stłuszczonej wątroby.

Dieta w leczeniu stłuszczenia powinna być bogata w białko pełnowartościowe (białko jaja kurzego, mleko pochodzenia zwierzęcego, białko mięs, drobiu i ryb), które jest głównym budulcem komórek wątroby, a także tłuszcze pochodzenia roślinnego. Przy obtłuszczonej wątrobie powinniśmy unikać:

  • tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
  • mięsa wieprzowego,
  • serów żółtych i topionych,
  • orzechów (można je spożywać sporadycznie),
  • fruktozy (cukry pochodzące z owoców),
  • smażonych potraw.

W diecie, która ma leczyć stłuszczenie wątroby, powinny dominować węglowodany złożone, czyli skrobia, która wchłaniając się powoli, nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dieta powinna być lekkostrawna, niskotłuszczowa i bogata w pełnowartościowe produkty. Zmiana trybu życia i odpowiednie nawyki żywieniowe to podstawowe metody leczenia stłuszczenia wątroby.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
129
5
Polecamy
Marskość wątroby – choroba nie tylko alkoholików.
Jak rozpoznać jej objawy?
Marskość wątroby – choroba nie tylko alkoholików. Jak rozpoznać jej objawy? TVN zdrowie
Jestem szczupły, ale mam brzuszek.
Czy można być otyłym bez nadwagi?
Jestem szczupły, ale mam brzuszek. Czy można być otyłym bez nadwagi? Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Choroby wątroby – objawy, choroby genetyczne i immunologiczne
Choroby wątroby – objawy, choroby genetyczne i immunologiczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia