Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prof. Krzysztof Łabuzek: Deksametazon to żadne odkrycie. W Polsce lek był stosowany od samego początku
menu
Polub nas na Facebooku

Prof. Krzysztof Łabuzek: Deksametazon to żadne odkrycie. W Polsce lek był stosowany od samego początku

Prof. Krzysztof Łabuzek

Fot: Iwona Lisowksa (1)

Czy Deksametazon to lek, który może pomóc w leczeniu pacjentów z COVID-19? Czy bakterie jelitowe mogą zredukować poziom złego cholesterolu? To tylko niektóre tematy poruszone na specjalnym live czacie przygotowany przez zespół 36,6°C! O czym jeszcze Ewa Drzyzga rozmawiała z prof. Krzysztofem Łabuzkiem?

Lek na COVID-19 już jest?

Deksametazon to lek, który od kilku dni jest na ustach wszystkich. Po badaniach przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że można mówić o przełomie w walce z COVID-19. Czy faktycznie tak jest?

To żadne odkrycie. Faktycznie ten lek zwalcza tzw. burzę cytokin, u pacjentów w ciężkim stanie. Warto podkreślić deksametazon jest stosowany w Polsce niemal od samego początku – mówił w rozmowie z Ewą Drzyzgą, prof. Krzysztof Łabuzek.

Zdaniem prof. Łabuzka najbardziej obiecującą metodą leczenia wydaje się być podawanie tzw. osocza ozdrowieńców. Od pewnego czasu uwagę lekarzy przyciągają tzw. supermocne przeciwciała. Co to takiego?

Mamy różne rodzaje przeciwciał, każde z nich inaczej reagują. Jedne są bardziej reaktywne i lepiej „przyczepiają się” do wirusa, inne gorzej. To właśnie te bardziej reaktywne przeciwciała zwróciły uwagę badaczy. Trzeb jednak pamiętać, że to pierwsze tego rodzaju badania, do tego przeprowadzone na chomikach – dodaje specjalista.

Czy bakterie jelitowe obniżą poziom cholesterolu?

Cholesterol to związek bez którego organizm nie może funkcjonować. Jest niezbędny do syntezy witamin, a także do produkcji niektórych hormonów. Niestety uwarunkowania genetyczne, styl życia lub choroby sprawiają, że jego poziom w organizmie bardzo się podnosi. Im wyższy cholesterol, tym większe ryzyko rozwoju miażdżycy. Najnowsze badania pokazują, że modyfikacja flory bakteryjnej może pomóc wyregulować jego poziom.

Próba modyfikacji może przynieść efekty, ale są też badania, które pokazują, że przyjmowanie probiotyków w żaden sposób nie przekłada się na skład flory bakteryjnej. Na tę chwilę z wysokim cholesterolem walczy się lekami i zmianą stylu życia, zwłaszcza diety – mówi prof. Łabuzek.

Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim poradzić?

Szacuje się, że w Polsce z nietrzymaniem moczu zmaga się aż 3 mln osób. Niestety wielu chorych nie ma dostępu do nowoczesnych leków, które skutecznie leczą to schorzenia. Czy leczenie farmakologiczne w przypadku tej choroby faktycznie działa? Czy zabiegi i ćwiczenia nie są skuteczniejsze?

Leczenie farmakologiczne przynosi naprawdę dobre efekty. Po bardziej inwazyjne metody sięga się momencie, kiedy leki przestają działać lub zmiany są zbyt poważne – mówi.

Jedzenie, które łagodzi ból

To, że jedzenie ma olbrzymi wpływ na działanie całego organizmu wiedzą już wszyscy. Najnowsze badania pokazują, że niektóre produkty mogą nawet zmniejszać dolegliwości bólowe. Takie działanie mają m.in. borówki amerykańskie, imbir, ostra papryczka czy czerwone wino.

Trzeba podkreślić, że odczuwanie bólu to bardzo złożony proces, do tego każdy z nas inaczej go odbiera. W kwestii walki z bólem farmakologia zrobiła ogromne postępy. Czy wymienione produkty też mogą łagodzić ból? Bardzo możliwe, ale zbadanie, czy faktycznie tak jest będzie bardzo trudne – dodaje.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
6
Polecamy
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie?
"Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze"
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie? "Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze" Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda leczenie COVID-19?
Które terapie są najbardziej obiecujące?
Jak wygląda leczenie COVID-19? Które terapie są najbardziej obiecujące? TVN zdrowie
Prof. Łazbuzek:
Aspiryna nie chroni przed COVID-19
Prof. Łazbuzek: Aspiryna nie chroni przed COVID-19 TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?