Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, jednak odpowiednie ćwiczenia są w stanie zminimalizować dyskomfort związany z tym stanem.
Problem nietrzymania moczu nie minie sam, wręcz przeciwnie - będzie się pogłębiał. Zazwyczaj pojawia się po 45. roku życia, kiedy spada poziom hormonów płciowych. Może pojawić się jednak wcześniej. Dość często z nietrzymaniem moczu mają problem kobiety zaraz po ciąży. Co ciekawe po ukończeniu 80 lat z problemem nietrzymania moczu boryka się połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn.
Nietrzymanie moczu można podzielić na:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas wysiłku fizycznego);
- naglące nietrzymanie moczu (nagły nacisk na pęcherz, nad którym kobieta nie może zapanować);
- nietrzymanie moczu z przepełnienia (kiedy pęcherz jest pełny).
Nietrzymanie moczu może również występować przemijająco z powodu:
- zapalenia pęcherza;
- przyjmowania niektórych leków (np. moczopędne lub rozluźniające mięśnie);
- picia napojów alkoholowych i zawierających kofeinę (działają moczopędnie);
- bywa, że cytrusy podrażniają układ moczowy u niektórych pacjentów.
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?
Przede wszystkim należy zareagować szybko. Można udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który pokaże odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie zwieracza.
Można także zastosować farmakoterapię, która pomaga uspokoić pęcherz i sprawić, by nie reagował gwałtownie na każdą porcję moczu. Kobiety mogą zdecydować się także na leczenie chirurgiczne.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy należy wykonywać regularnie - co najmniej 3 razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero po takim okresie można oczekiwać poprawy. Im więcej ćwiczymy, tym lepiej dla nas - najlepsze wyniki przynosi ćwiczenie od 6 do 10 razy na dobę.
Jak ćwiczyć? Należy wyobrazić sobie, że próbujemy powstrzymać oddawanie moczu - to właśnie te mięśnie należy ćwiczyć. Przy napinaniu mięśni Kegla powinien być odczuwalny skurcz. Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu w różnych rytmach czasowych.