Polub nas na Facebooku
Czytasz: Plavix - co to za lek? Kiedy jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?
menu
Polub nas na Facebooku

Plavix - co to za lek? Kiedy jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Kobieta, która bierze lek

Fot: Sam Edwards / gettyimages.com

Plavix to lek przeciwzakrzepowy. Farmaceutyk stosowany jest m.in. u pacjentów z zakrzepicą, miażdżycą tętnic. Sięga się po niego także w leczeniu zawałów serca. Jak działa lek? Kiedy jeszcze jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Plavix należy do grupy leków przeciwpłytkowych, czyli przeciwzakrzepowych. Farmaceutyk nie dopuszcza do zlepiania się płytek krwi, tym samym chroni przed zakrzepicą. Plavix podawany jest pacjentom z miażdżycą tętnic, zawałem serca, migotaniem przedsionków, a także osobom, które już przeszły zawał serca lub udar mózgu.

Plavix - skład

Lek Plavix ma postać tabletek. Substancją czynna w farmaceutyku jest klopidogrel. Dodatkowo w skład leku wchodzą mannitol (E421), olej rycynowy uwodorniony, celuloza mikrokrystaliczna, makrogol 6000 i hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, laktoza jednowodna (cukier mleczny), hypromeloza (E464), triacetyna (E1518), żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek(E171), wosk Carnauba (jako substancja nabłyszczająca).

Plavix - przeciwwskazania

Lek nie może być podawany osobom, które są uczulone na substancję czynną lub inny składnik leku. Farmaceutyk nie może być przyjmowany przez osoby, które mają schorzenia powodujące krwawienia, np. wrzody żołądka lub poważne problemy z wątrobą.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów ze schorzeniami, które mogą doprowadzić do krwawienia, w ostatnim czasie doznały ciężkiego urazu, przeszły poważny zabieg chirurgiczny lub gdy pacjent miał uczulenie lub wystąpiła u niego reakcja alergiczna na którykolwiek z leków stosowanych wleczeniu tej choroby.

Lek nie może być podawany dzieciom oraz kobietom w ciąży i tym, które karmią dziecko piersią.

Plavix - dawkowanie

Schemat leczenia oraz częstotliwość z jaką trzeba przyjmować lek powinien ustalić lekarz. Najczęściej chorym zaleca się przyjmowanie 75 mg leku, czyli jednej tabletki. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze niezależnie od posiłków. Taki schemat leczenia dotyczy m.in. pacjentów z migotaniem przedsionków.

W przypadku pacjentów, którzy skarżą się na ból w klatce piersiowej lekarz może zlecić przyjmowanie 300 mg leku na dobę (może to być jedna tabletka, która zawiera 300 mg leku lub 4 tablety po 75 mg). Następnie dawkę leku zmniejsza się do 75 mg.

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku, trzeba natychmiast udać się do szpitala. Osoby, które pominęły dawkę leku powinny zażyć lek jak najszybciej, pod warunkiem, że od planowego przyjęcia leku upłynęło mniej niż 12 godzin. Następną dawkę leku trzeba zażyć o zwykłej porze.

Zobacz film i dowiedz się więcej o zakrzepicy i metodach jej leczenia:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie zakrzepicy? Źródło: 36,6

Plavix - interakcje z innymi lekami

Plavix może wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego osoby, które przyjmują jakieś leki na stałe powinny poinformować o tym lekarza. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przyjmują doustne leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane w celu hamowania procesu krzepnięciakrwi, niesteroidowe leki przeciwzapalne, heparynę lub inne leki podawane we wstrzyknięciach stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, tyklopidynę i inne leki przeciwpłytkowe, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, leki przeciwdepresyjne, omeprazol lub ezomeprazol, leki stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych, leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych, przeciwretrowirusowe, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwcukrzycowe oraz opiody. Plavix może także wchodzić w reakcje także z lekami stosowanymi w leczeniu nowotworów.

Plavix - działania niepożądane

Przyjmowanie leku Plavix może wywołać szereg działań niepożądanych. W przypadku pojawienia się gorączki, objawów zakażenia, zmęczenia, zaburzeń w pracy wątroby (tj. zażółcenie skóry i (lub) oczu), obrzęku ust, wysypki, świądu lub pęcherzy na skórne należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jednym z częściej występujących działań niepożądanych jest krwawienie. Krew może się pojawić w układzie pokarmowym, mogą także pojawić się siniaki, krwiaki, krew w moczu, krwawienie z nosa. Dodatkowo u części chorych lek wywołuje biegunkę, bóle brzucha, niestrawność lub zgagę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
9
Polecamy
Singulair 10 - co to za lek?
Jakie ma działanie i kiedy należy go stosować?
Singulair 10 - co to za lek? Jakie ma działanie i kiedy należy go stosować? TVN zdrowie
Vessel Due (Vessel Due F) - co to za lek?
Jak działa i kiedy jest stosowany?
Vessel Due (Vessel Due F) - co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?