Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
menu
Polub nas na Facebooku

Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?

Zdjęcie zakrzepu krwi

Fot: Anatomy Insider / stock.adobe.com

Zakrzepica jest groźną dolegliwością naczyń krwionośnych , a jej objawy to powstawanie zakrzepów w układzie żył głębokich. Najczęściej dotyka kończyn dolnych. Może prowadzić do poważnych powikłań, ale każdy kto wie jak rozpoznać zakrzepicę i szybko rozpocznie jej leczenie, powinien ich uniknąć.

Zakrzepica może występować pod różnymi postaciami, takimi jak:

Na największe ryzyko jej wystąpienia narażone są osoby po operacji.

Zobacz także: Leczenie zakrzepicy (żył głębokich) – domowe, farmakologiczne metody leczenia

Co to jest zakrzepica i jakie daje objawy?

Zakrzepica jest chorobą, która polega na tworzeniu się skrzepów w żyłach. Najczęściej zaczyna się w łydkach, a odrywające się skrzepy mogą wędrować po całym organizmie, prowadząc do groźnych powikłań. Właśnie wtedy może wystąpić zakrzepica płuc, która polega na zmniejszeniu lub zamknięciu światła tętnicy płucnej, lub któregoś z jej rozgałęzień. Z kolei zakrzepica żył wątrobowych wynika z zatykania się naczyń krwionośnych odprowadzających krew z wątroby.

Bardzo często osoby z tą chorobą żyją w nieświadomości, ponieważ może ona przebiegać bezobjawowo. Dlatego dobrze jest znać czynniki ryzyka i objawy zakrzepicy, aby szybko podjąć leczenie.

Najczęstsze objawy, jakie daje zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, to:

 • ból łydki podczas chodzenia,
 • obrzęk łydki, bądź całej kończyny,
 • ból pod wpływem ucisku,
 • ocieplenie kończyny.

Natomiast objawy zatorowości (zakrzepicy) płucnej, to:

 • duszności,
 • ból w klatce piersiowej,
 • suchy kaszel,
 • krwioplucie (dość rzadko).

Zakrzepicę żył wątrobowych charakteryzuje:

 • powiększenie wątroby,
 • niewydolność wątroby,
 • puchnięcie nóg,
 • żółtaczka,
 • wodobrzusze.

Zakrzepica żył powierzchownych to zapalenie żył umiejscowionych nad powięzią najczęściej występujące na skutek podawanych leków lub wykonywanych zabiegów. Objawia się bolesnym obrzękiem, zaczerwienieniem skóry oraz zgrubieniami występującymi tuż pod jej powierzchnią.

Test wiedzy: Co wiesz na temat popularnych chorób?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zakrzepica - przyczyny powstawania i czynniki ryzyka

Przyczyną zakrzepicy są najczęściej problemy z odprowadzaniem krwi z łydek. W wyniku tworzenia się zastojów ściany w żyłach są podrażnione i tworzą się skrzepy, które mogą następnie wędrować wraz z krwią po organizmie. Zakrzepica bardzo często występuje po operacjach, dlatego podaje się po nich leki, które zapobiegają jej wystąpieniu. Innymi czynnikami ryzyka są: długie przebywanie w unieruchomieniu (spowodowane stanem zdrowia lub podróżami), wiek powyżej 40 lat, mało aktywny tryb życia, leczenie hormonalne i chemioterapia, ciąża, otyłość oraz żylaki.

Zakrzepica w ciąży

Ciąża znacznie zwiększa ryzyko powstania zakrzepicy żył, szczególnie u osób, które wcześniej przez długi okres stosowały doustną antykoncepcję hormonalną. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne oraz uciski macicy na różne narządy. Jeśli występują dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak otyłość, komplikacje w przebiegu ciąży (silne uciski) czy cesarskie cięcie, warto stosować działania profilaktyczne.

Jak przebiega leczenie, gdy została zdiagnozowana zakrzepica?

Leczenie zakrzepicy na ogół polega na hamowaniu procesów chorobowych poprzez podawanie leków uniemożliwiających tworzenie się skrzepów - heparyny oraz doustnych leków przeciwkrzepliwych. Rzadziej zachodzi konieczność podawania leków rozpuszczających zakrzepy lub wykonania operacji.

W zatorowości (zakrzepicy) płucnej leczenie zawsze rozpoczyna się od zwalczania powikłań, które mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta - na przykład podawania tlenu czy wspomagania akcji serca. Następnie, jeśli nie ma przeciwwskazań, podaje się leki trombolityczne, czyli rozpuszczające skrzepy.

Zakrzepica żył głębokich - leczenie domowe i dieta

Zakrzepica żył to choroba, która może skutkować groźnymi powikłaniami, dlatego po jej zdiagnozowaniu powinno się przebywać pod stałą kontrolą lekarza i ściśle stosować do jego zaleceń. Istnieją również domowe sposoby, z których warto skorzystać.

Przede wszystkich należy zmniejszyć czynniki ryzyka występowania zakrzepicy, a więc: odstawić antykoncepcję hormonalną, zrezygnować z palenia papierosów, dbać o aktywny tryb życia i schudnąć.

Bardzo pomocne jest zażywanie NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), ponieważ hamują one sklejanie się płytek krwi oraz działają przeciwzapalnie. Można korzystać z gotowych suplementów dostępnych w aptekach albo włączyć do codziennej diety tłoczony na zimno olej lniany i orzechy.

Uzupełnienie diety o flawonoidy i witaminę C również ma pozytywne działanie, ponieważ związki te uszczelniają naczynia krwionośne, zwiększają ich elastyczność, zmniejszają krzepliwość krwi, a także działają przeciwzapalnie. Flawonoidów dostarczają świeże owoce i warzywa, szczególnie te intensywnie zabarwione.

Choć alkohol spożywany w nadmiernych ilościach nigdy nie wpływa dobrze na stan zdrowia, to umiarkowanie spożywanie wina może być pomocne w leczeniu zakrzepicy. Nie trzeba więc rezygnować z okazjonalnego kieliszka do obiadu. Jeśli jednak przyjmuje się leki, picie alkoholu jest najczęściej wykluczone ze względu na potencjalnie niebezpieczne interakcje.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
233
10
Polecamy
Zakrzepica żył głębokich i powierzchownych – objawy i leczenie 
Zakrzepica żył głębokich i powierzchownych – objawy i leczenie  TVN zdrowie
Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie
Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?