Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca, cierpi na nią ponad 600 tys. Polaków, zaś na świecie około 30 milionów osób. Migotanie to nieregularne skurcze -prawidłowa praca przedsionków ma miejsce, kiedy ich skurcz następuje tuż przed skurczem komór i napełnia komory krwią, która napływa z płuc i całego ciała. Jeśli pojawia się migotanie przedsionków, komory nie są prawidłowo napełniane, co zmniejsza wydolność serca.
Czym jest migotanie przedsionków? Dowiecie się tego z filmu:
Lekarze wyróżniają trzy postacie migotania:
- napadowe migotanie przedsionków (trwające około 7 dni i ustępujące samoistnie);
- przetrwałe migotanie przedsionków (trwające dłużej niż 7 dni, zwykle wymagają interwencji z zewnątrz);
- utrwalone migotanie przedsionków.
W leczeniu zwykle stosowana jest farmakoterapia, a w przypadku braku efektów leczenia - ablacja lub krioablacja.
W jaki sposób leczyć migotanie przedsionków? Lekarze wykorzystują zabieg krioablacji:
Migotanie przedsionków to choroba genetyczna?
Naukowcy z uniwersytetu w Michigan znaleźli warianty genów związane z migotaniem przedsionków. Zidentyfikowali 151 genów, których mutacje sprzyjają chorobie serca, jaką jest migotanie. Co ciekawe wiele z genów ma duże znaczenie podczas rozwoju płodu, co może wskazywać, że predyspozycje do zachorowania pojawiają się już w okresie płodowym.
Objawy migotania przedsionków
Migotanie przedsionków odpowiada za 20 proc. udarów niedokrwiennych mózgu - dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i leczenie. Dzięki badaniom osoby z rozpoznaną genetyczną predyspozycją do migotania przedsionków mogłyby być zawczasu monitorowane.
Migotanie przedsionków może przebiegać bezobjawowo do pewnego momentu. Większość pacjentów skarży się na duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy w uszach, osłabienie organizmu.