Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozwój płodu miesiąc po miesiącu. Kolejne etapy rozwoju płodu
menu
Polub nas na Facebooku

Rozwój płodu miesiąc po miesiącu. Kolejne etapy rozwoju płodu

usg brzucha

Fot.: cucurudza / stock.adobe.com

Cały rozwój płodowy człowieka jest bardzo intensywny i złożony, w szczególności pierwsze 8 tygodni ciąży, które obejmują okres zarodkowy. W tym czasie, dzień po dniu zachodzą niesamowite zmiany. Moment, kiedy dziecko jest zdolne do życia poza organizmem matki, zależy od etapu rozwoju płuc płodu.

Wewnątrzmaciczny rozwój człowieka dzieli się na okres przedzarodkowy, czyli od zapłodnienia do końca 1. tygodnia, okres zarodkowy (od 2. do końca 8. tygodnia ciąży) oraz okres płodowy, obejmujący dalszy czas – od 9. do końca 38. tygodnia ciąży.

Etapy rozwoju płodu

Już w pierwszym miesiącu życia zarodka toczą się intensywne procesy związane z jego rozwojem. Zmiany zachodzą dzień po dniu od momentu zapłodnienia, czyli połączenia się gamety żeńskiej i męskiej, aż do końca 8. tygodnia ciąży, kiedy powstają jądra kostnienia. Po zapłodnieniu zachodzi bruzdkowanie, czyli seria podziałów prowadzących do powstania organizmu wielokomórkowego. Około 10. dnia od zapłodnienia zarodek zagnieżdża się w jamie macicy. Tydzień po tygodniu zachodzą intensywne zmiany rozwojowe, pozwalające na powstanie w pełni ukształtowanego dziecka.

Rozwój płodu – miesiąc po miesiącu

Okres płodowy zaczyna się na początku 9. tygodnia ciąży. Na tym etapie płód ma ukształtowane już wszystkie układy i rozpoczyna się proces kostnienia, który stanowi umowną granicę pomiędzy okresem zarodkowym a płodowym. W 3. miesiącu życia płodu głowa stanowi połowę wielkości ciała. Oczy są rozstawione szeroko i dość nisko osadzone, uszy również znajdują się niżej niż u starszego dziecka.

Około 10. tygodnia ciąży następuje cofnięcie się pętli jelitowych do jamy brzusznej, a tym samym zanika tzw. przepuklina fizjologiczna płodu. Jeśli około 12. tygodnia płód się ustawi w odpowiedni sposób podczas badania ultrasonograficznego (USG), a aparat będzie bardzo dokładny, to doświadczony lekarz może z dużym prawdopodobieństwem określić płeć.

Większość ginekologów wstrzymuje się jednak z tym do 20. tygodnia ciąży. Dziecko zaczyna mrużyć powieki, ssać kciuk. Pod koniec 3. miesiąca życia waży zaledwie 45 g. W kolejnym miesiącu rozwoju płodu jego oczy i uszy przesuwają się ku górze. Głowa zaczyna powoli przybierać wygląd typowy dla dziecka, kształtują się rysy twarzy. Tułów i kończyny szybciej rosną. Pod koniec 4. miesiąca płód waży nawet 200 g. Długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi na tym etapie około 15 cm.

W 5. miesiącu, a dokładnie w 18. tygodniu ciąży, u dziewczynek wykształcają się wewnętrzne narządy płciowe, a w 20. tygodniu u chłopców rozpoczyna się proces zstępowania jąder. Skóra płodu zaczyna być pokryta mazią płodową i delikatnym owłosieniem. Ponadto na USG można dostrzec zawiązki zębów. Jest to czas, kiedy kobieta powinna już czuć pierwsze ruchy dziecka. Jeśli jest to jej kolejna ciąża, może rozpoznać je nawet w 16. tygodniu.

W 6. miesiącu płód zaczyna szybko przyrastać na masie – często waży nawet 1 kg, jest bardzo aktywny ruchowo. Ma niemal przezroczystą skórę. Na ostatni trymestr ciąży przypada intensywny rozwój płodu. Płuca dziecka w 26. tygodniu ciąży mają zdolność wydzielania surfaktantu. Dlatego też dziecko urodzone w tym czasie ma szanse przeżyć, jednak każdy tydzień w brzuchu matki warunkuje dalszy rozwój i uniknięcie wielu powikłań związanych ze wcześniactwem. W 28. tygodniu ciąży szczególnie rozwija się mózg płodu. W 8. miesiącu ciąży płód waży już około 2,5 kg, a długość ciemieniowo-siedzeniowa sięga około 30 cm. Zaczyna w tym czasie rozwijać się tkanka podskórna tłuszczowa. W 9. miesiącu skóra jest już rozwinięta, pojawiają się paznokcie, zanika płodowe owłosienie, u chłopców jądra powinny już znajdować się w mosznie. Obwód główki płodu jest porównywalny z obwodem brzuszka.

Fazy rozwoju płuc płodu

W 4. tygodniu ciąży powstaje tzw. rynienka oddechowa, będąca zawiązkiem układu oddechowego. Zaczyna powoli kształtować się zachyłek krtaniowo-tchawiczy i pączek oskrzelowo-płucny. Na początku 5. tygodnia układ oddechowy oddziela się od układu pokarmowego, a pączek oskrzelowo-płucny wytwarza 2 pączki oskrzelowe, które zostaną przekształcone w oskrzela. Kolejne podziały oskrzeli trwają aż do 24. tygodnia ciąży, by w efekcie powstał złożony układ drzewa oskrzelowego. Rozwój płuc płodu dzieli się na 4 etapy:

  • stadium rzekomogruczołowe – trwa do 16. tygodnia ciąży,
  • stadium kanalikowe – do 25. tygodnia ciąży, kiedy stopniowo w oskrzelach tworzy się światło,
  • stadium woreczków końcowych – od 26. tygodnia aż do porodu, kiedy rozwijają się pęcherzyki płucne i pojawiają się komórki, zwane pneumocytami, produkujące surfaktant zapobiegający zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków oddechowych,
  • stadium pęcherzykowe – dopiero po porodzie, aż do 8. roku życia, kiedy stopniowo wzrasta liczba pęcherzyków płucnych.

Granica pomiędzy 2. a 3. stadium przypada mniej więcej na początek 3. trymestru ciąży. Dopiero po wykształceniu się pneumocytów dziecko ma szansę na przeżycie. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym podaje się matce leki stymulujące rozwój płuc płodu.

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
4
Polecamy
Od poczęcia do narodzin - jak rozwija się płód?
Od poczęcia do narodzin - jak rozwija się płód? Dzień Dobry TVN
Jak rozwija się płód?
Poznaj fazy rozwoju płodu tydzień po tygodniu
Jak rozwija się płód? Poznaj fazy rozwoju płodu tydzień po tygodniu Dzień Dobry TVN
Jak przebiega rozwój płodu w poszczególnych miesiącach trwania ciąży?
Jak przebiega rozwój płodu w poszczególnych miesiącach trwania ciąży? TVN zdrowie
Kalendarz ciążowy, czyli jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej?
Rozwój dziecka w poszczególnym trymestrze ciąży
Kalendarz ciążowy, czyli jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej? Rozwój dziecka w poszczególnym trymestrze ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?