Polub nas na Facebooku
Czytasz: 10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
menu
Polub nas na Facebooku

10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jak duży jest brzuch przyszłej matki?

NAN

Fot: cucurudza / stock.adobe.com

10 tydzień ciąży to moment, w którym przyszła matka najczęściej odczuwa już jej objawy.

Czasem nawet pojawia się lekko zarysowany brzuch. W tym czasie płód jest dobrze widoczny na badaniu USG, dzięki któremu można określić czy nie ma on żadnych wad rozwojowych.

W 10 tygodniu powinno się wykonać już pierwsze USG dopochwowe rozwijającego się płodu, aby upewnić się, że jego serce bije i rozwija się on w sposób prawidłowy. Spada też ryzyko poronienia, ale ciągle należy o siebie dbać.

10 tydzień ciąży – który to miesiąc?

10 tydzień to połowa 3 miesiąca ciąży, a końca 1 trymestru zostały tylko 3 tygodnie. Rozwijający się organizm od tego momentu nie jest już określany jako zarodek, ale płód, bo przypomina już człowieka. Warto także pamiętać, że nie jest to 10 tydzień życia dziecka – od zapłodnienia minęło 8 tygodni.

10 tydzień ciąży – objawy

W organizmie przyszłej matki wciąż szaleje burza hormonalna, co jest związane z nagłymi zmianami nastroju – od euforii po rozpacz. Mogą jej też dokuczać mdłości i wymioty, oraz nadwrażliwość na zapachy, jednak powoli powinny one już ustępować. Możliwe jest też częstsze oddawanie moczu, należy jednak zawsze sprawdzić, czy nie jest to spowodowane infekcją dróg moczowych, nierzadko występującą u kobiet w ciąży.

Jaką wielkość ma brzuch i macica? 10 tydzień ciąży

W 10 tygodniu ciąży macica ma już wielkość grejpfruta i ciążowy brzuch może się lekko zarysowywać u szczupłych osób. Najczęściej jednak w pierwszej kolejności przyszłe mamy zauważają poszerzenie w talii.

10 tydzień ciąży – ciało przyszłej matki

Wiele kobiet czuje się piękniejszych na początku ciąży. Nic dziwnego, ponieważ w tym czasie skóra produkuje więcej kolagenu i może mieć zdrowszy wygląd, wygładzają się też zmarszczki. Włosy stają się silniejsze i bardziej błyszczące. Dodatkowo do tego czasu większość mam nie przybiera jeszcze na wadze, a nawet może stracić parę kilogramów.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Seks w 10 tygodniu ciąży

Mimo wspaniałego wyglądu kobiety w pierwszym trymestrze ciąży często skarżą się na niskie libido, co jest związane z wysokim poziomem hormonów, zmęczeniem oraz i złym samopoczuciem. Częstą dolegliwością dotykającą ciężarne w tym okresie jest też suchość pochwy. Dodatkowo wielu rodziców obawia się, że stosunki seksualne mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Jeżeli lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań, seks na początku ciąży jest zupełnie bezpieczny, pozwala kobiecie się rozluźnić i poradzić z trudnymi emocjami, dlatego nie powinno się z niego rezygnować. W przypadku suchości w pochwie można korzystać z nawilżających preparatów, jednak należy pamiętać o wybieraniu takich, które nie przenikają do krwi.

Wielkość płodu – jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży płód waży około 5 g, mierzy około 4 cm i zaczyna przypominać człowieka. Wykształciły mu się już wszystkie organy wewnętrzne. Wykonuje też ruchy rękami i nogami. Twarz płodu w 10 tygodniu także coraz bardziej przypomina swoim wyglądem twarz ludzką – oczy przykryte są powiekami i przesunęły się na jej przód (dotychczas były po bokach), a nos nabiera kształtów. Dziecko ma również zalążki zębów, w żołądku pojawiają się soki trawienne, a nerki wydalają mocz.

Poronienie w 10 tygodniu ciąży

Prawdopodobieństwo poronienia od 10 tygodnia ciąży jest już o wiele niższe. Również ryzyko pojawienia się wad rozwojowych znacznie maleje, ponieważ podstawowe organy zostały już ukształtowane. Przyszła matka powinna jednak nadal o siebie dbać, nie przemęczać się, dużo spać i nie dźwigać.

Ciąża bliźniacza – 10 tydzień ciąży

W 10 tygodniu ciąża bliźniacza powinna już zostać zauważona podczas badania USG. Bliźniaki rozwijają się tak samo, jak inne dzieci w tym czasie. Warto pamiętać, że ciąże mnogie wymagają większej kontroli ze strony lekarza i częstszego wykonywania badań, ponieważ obarczone są wyższym ryzykiem.

10 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

W 10 tygodniu ciąży kobieta powinna być już po pierwszym USG dopochwowym, a nawet przymierzać się do genetycznego USG przesiewowego (należy je wykonać między 10 a 13 tygodniem), które pozwala na wczesne wykrycie wad rozwojowych u płodu. Dodatkowo należy zrobić następujące badania:

  • morfologię z rozmazem,
  • przeciwciała na różyczkę,
  • grupę krwi i czynnik Rh,
  • badanie ogólne moczu.

Matki chorujące na przewlekłe choroby lub znajdujące się w grupie wyższego ryzyka wykonują więcej badań, które zleca lekarz w zależności od ich potrzeb.

Co jeść w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży powoli zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne matki i może ona odczuwać silny głód po przebudzeniu. Nie należy rezygnować z jego zaspokajania w obawie przed przybraniem zbędnych kilogramów – wystarczy jeść regularnie, 5 posiłków dziennie i sięgać po zdrowe i niskokaloryczne przekąski, takie jak owoce i warzywa. W tym okresie wielu przyszłym matkom zdarzają się tak zwane zachcianki ciążowe, które są silnym pragnieniem zjedzenia konkretnego produktu. To organizm podpowiada im, czego potrzebuje, dlatego warto go słuchać. Należy też jeść produkty bogate w witaminy, wapń i żelazo. Odradzane jest natomiast spożywanie surowego mięsa, ryb i jaj oraz produktów z niepasteryzowanego mleka.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
2
Polecamy
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch?
Płód w 9 tygodniu ciąży
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch? Płód w 9 tygodniu ciąży TVN zdrowie
11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko?
11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
10.
tydzień ciąży - który to miesiąc?
Jak wygląda dziecko w 10.
tygodniu ciąży?
10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?