Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Nie każda ósemka jest do usunięcia" - ze stomatologiem rozprawiamy się z mitami o zębach mądrości
menu
Polub nas na Facebooku

"Nie każda ósemka jest do usunięcia" - ze stomatologiem rozprawiamy się z mitami o zębach mądrości

Getty Images/ Peter Dazeley

Na temat ósemek krąży od dawna wiele mitów. Czy każdy ząb mądrości trzeba usunąć? Czy ma on rzeczywiście coś wspólnego z ilorazem inteligencji? I jak naprawdę przebiega zabieg ekstraktacji? Wraz ze stomatologiem - Michałem Kozickim - wzięliśmy ten temat pod lupę i sprawdziliśmy, jak wygląda cała prawda o zębach trzecich.

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe zanikają w procesie ewolucyjnym. Nie oznacza to oczywiście, że nasze dzieci nie będą ich już miały, niemniej w perspektywie dłuższego czasu, mogą one całkowicie zaniknąć u człowieka. Dlaczego więc my sami jesteśmy (choć nie wszystkim muszą wybić się ósemki) ich szczęśliwymi posiadaczami? Z punktu widzenia ewolucyjnego chodzi o pokarm, którym kiedyś żywili się nasi przodkowie. Wówczas zęby trzecie były nam niezbędne. Dziś natomiast możemy gryźć jedzenie bez nich.

Przeczytaj też: W jaki sposób szczotkować zęby?

Usunięcie ósemki – kiedy należy to zrobić?

Nasz ekspert zapewnia, że nie każda ósemka jest do usunięcia. Które zatem nadają się do wyrwania? Przede wszystkim te, które sprawiają dolegliwości bólowe – przeważnie spowodowane próchnicą. Tego rodzaju ubytki pojawiają się często na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej – ósemki położone są najdalej i nierzadko mamy problem z porządnym ich wyczyszczeniem. Problematycznie okażą się też ósemki, pojawiające się częściowo. Chodzi o to, że połowa zęba jest widoczna, a druga schowana w kości pod dziąsłem. W takiej sytuacji tworzy się tak zwana kieszeń dziąsłowa, która gromadzi resztki jedzenia. W miejscu tym często wzrasta ciśnienie i to z kolei powoduje ból zęba. Czy istnieją jeszcze jakieś przesłanki do ekstrakcji ósemek? Zdecydowanie tak. Drugim powodem, dla którego warto jest pozbyć się zębów trzecich jest wskazanie ortodontyczne. Dlaczego? Mogą one przesuwać zęby sąsiednie, czyli powodować nierówności naszego uśmiechu. Dentysta zdecyduje się również usunąć zęby trzecie, gdy ich położenie okaże się patologiczne – będą one nachodziły na zęby siódme.

Kiedy ekstrakcja ósemki nie jest konieczna?

Ósemki mogą nam czasem służyć jako filary do uzupełnień protetycznych. Jeśli nie mamy zębów sąsiadujących, a pacjent nie decyduje się na ich uzupełnienie, to nadal może gryźć pokarm swoją ósemką. Poza tym nie usuwamy ósemek, jeśli konsekwencje mogą być poważne. Za przykład może posłużyć ząb zatrzymany głęboko w kości. Znajduje się on praktycznie na samym dole żuchwy i ingerencja może powodować jej złamanie. Nie ma więc sensu usuwać takiej ósemki, bo zazwyczaj jest ona bezobjawowa – wyjaśnia Michał Kozicki, stomatolog.

Czy wyrywanie ósemki boli?

To zadaje prawdopodobnie każdy, kto staje przed zabiegiem ekstrakcji zębów trzecich. Jak brzmi odpowiedź na nie? Cóż, to prawdopodobnie jeden z największych mitów, krążących wokół tego tematu. Nasz ekspert, który ma na swoim koncie nie jedną wyrwaną ósemkę, zapewnia że usuwanie zębów mądrości odbywa się bez bólu. Zabieg ten przeprowadza się bowiem w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dentysta zaznacza jednak, że dolegliwości bólowe mogą pojawić się po usunięciu zęba – w końcu chodzi o zabieg chirurgiczny, a rana która powstała, musi się wygoić.

Usuwanie ósemek – zalecenia po wykonanym zabiegu

O czym trzeba pamiętać po ekstrakcji ósemek? Z całą pewnością o unikaniu spożywania bardzo gorących i twardych posiłków. Kluczowe okaże się także niewystawianie się na słońce i rezygnacja z wysiłku fizycznego. Tych zasad najlepiej trzymać się przynajmniej przed 3 dni od wykonania zabiegu.

Przeczytaj też: Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby?

Jak się przygotować do zabiegu usuwania ósemek? Czy prawdą jest, że zęby trzecie psują się częściej? Czy z posiadania ósemek mogą płynąć jeszcze jakieś korzyści? Zachęcamy do posłuchania całej naszej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Czy kobieta w ciąży może mieć usuwaną ósemkę?

Wiele mitów krąży również wokół tematu zabiegów dentystycznych w czasie ciąży. Czy można je wykonywać? Owszem, a wyrywanie ósemek nie jest tutaj wyjątkiem. Naturalnie, jeśli planuje się zostanie mamą, lepiej usiąść na fotelu dentystycznym przed ciążą, niemniej jeśli nagle pojawią się problemy bólowe, stomatolog na pewno nie odmówi pomocy. Gdy to możliwe, najlepiej usunąć jest ósemki w drugim trymestrze.

Przeczytaj też: Kobieta w ciąży u stomatologa. Czy może poprosić o znieczulenie?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
7
Polecamy
Zatrzymana ósemka - objawy, ekstrakcja zatrzymanej ósemki i powikłania
Zatrzymana ósemka - objawy, ekstrakcja zatrzymanej ósemki i powikłania TVN zdrowie
Zatrzymana ósemka – usunąć, czy zostawić?
Zatrzymana ósemka – usunąć, czy zostawić? TVN zdrowie
Kiedy usuwać ósemki?
"Pacjenci często borykają się z nietypowymi bólami głowy"
Kiedy usuwać ósemki? "Pacjenci często borykają się z nietypowymi bólami głowy" Dzień Dobry TVN
Dołeczki w policzkach i ich czar.
Sprawdź jak powstają i co możesz zrobić, by je mieć
Dołeczki w policzkach i ich czar. Sprawdź jak powstają i co możesz zrobić, by je mieć Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?