Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby?
menu
Polub nas na Facebooku

Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby?

Kobieta, która ma mocne zęby i je jabłko

Fot: Deagreez / gettyimages.com

Aby mieć zdrowe i mocne zęby trzeba działać kompleksowo. Równolegle z dbaniem o higienę jamy ustnej i regularnymi wizytami u stomatologa, konieczne jest przyjrzenie się temu, co jemy. Odpowiednio skomponowana dieta może nie tylko wzmocnić nasze zęby, ale i uniknąć niektórych chorób. Co jeść, aby nasze zęby były naprawdę zdrowie?

Zęby potrzebują przede wszystkim witamin, wapnia, fosforu. Jednak układając dietę z myślą o zdrowym i białym uśmiechu trzeba postawić na różnorodność. Tylko zbilansowane i rozsądnie skomponowane menu przyniesie oczekiwane rezultaty.

Czy higiena jamy ustnej nie ma dla Ciebie tajemnic?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Dla mocnych zębów witamina D, wapń i fosfor

Zęby tak samo jak kości potrzebują witaminy D. To dzięki niej zęby są w ogóle mogą przyswoić wapń i fosfor, które stanowią ich podstawowy budulec. Najwięcej tej cennej witaminy znajdziemy w jajach, mleku i produktach mlecznych oraz olejach roślinnych.

Wapń nie tylko wzmacnia zęby, ale i neutralizuje kwasy. Najgroźniejsze są te pochodzące np. z owoców, zwłaszcza cytrusowych, bo to one przyczyniają się do uszkodzenia szkliwa. Warto o tym pamiętać, bo uszkodzone szkliwo może sprawić trochę kłopotów, np. doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Gdzie szukać wapnia? Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w mleku i produktach mlecznych.

A co z fosforem? Tego najwięcej znajdziemy w mięsie, rybach, orzechach, jajkach, nasionach dyni i słonecznika, produktach z pełnego ziarna oraz nasionach roślin strączkowych.

Witamina C i fluor na bakterie

Witamina C wzmacnia odporność i działa przeciwbakteryjnie. Pomaga zwalczyć bakterie, które mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu dziąsła są mocne i prawidłowo podtrzymują zęby. Gdzie ją znaleźć? Najwięcej jest jej w dzikiej róży i czarnych porzeczkach. Witaminę C znajdziemy także w natce pietruszki, czerwonej papryce, czy ziemniakach.

Podobne właściwości ma fluor. Dodatkowo zmniejsza mineralizację szkliwa, tym samym stają się one mocniejsze i bardziej odporne na działanie szkodliwych bakterii. Sporo fluoru zawiera czarna herbata, chleb żytni, wieprzowina, żółty ser.

Witamina A

Co ma witamina A do zębów? Przede wszystkim wzmacnia i odżywia tkanki przyzębia oraz błony śluzowe. Ponad to odpowiada za wytwarzanie odpowiedniej ilości śliny. Przyśpiesza gojenie się ran, dlatego warto o niej pamiętać, gdy wokół lub wewnątrz jamy ustnej pojawi się ranka. Doskonałym źródłem witaminy A są m.in. marchewka, kapusta, bataty, zielone warzywa liściaste oraz ryby.

Tego lepiej unikaj

Jeśli naprawdę chcemy wzmocnić swoje zęby odpowiednią dietą warto nie tylko coś do niech wprowadzić, ale i wyeliminować. Uważać trzeba przede wszystkim na węglowodany, czyli cukry proste. Słodkie jedzenie jest doskonałą pożywką dla bakterii. Im więcej żyje ich w naszych ustach, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju choćby próchnicy.

Najwięcej problemów mogą wyrządzić te słodycze, które się ciągną lub z łatwością przyklejają do zębów. Ale nie tylko. Węglowodany znajdziemy także w pieczywie, płatkach śniadaniowych oraz napojach gazowanych. Jeśli nie potrafimy całkowicie wykluczyć ich z codziennej diety, to przynajmniej postarajmy się, chociaż zredukować ich ilość w codziennej diecie.

Uwaga na przebarwienia

Jeśli chcemy, żeby zęby były mocne i białe warto zrezygnować lub ograniczyć jedzenie tych produktów, które mogą powodować przebarwienia na zębach. Mimo że nie są groźne, to wyglądają nieestetycznie. Najwięcej problemów mogą przysporzyć buraki i przygotowywany z nich barszcz, czerwone wino oraz owoce jagodowe. Dlatego, aby uniknąć przebarwień dobrze po ich zjedzeniu przepłukać usta wodą, warto też sięgnąć po gumę bezcukrową.

Na czarnej liście znajdują się także herbata, kawa oraz papierosy.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?