Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co robić, gdy stracisz ząb?
menu
Polub nas na Facebooku

Co robić, gdy stracisz ząb?

Fot. Maestria Clinic

Utrata zęba nie musi oznaczać, że od teraz musisz się pilnować, by za szeroko się nie uśmiechać. O uzupełnienia trzeba jednak szybko zadbać. Wystarczy, że zabraknie jednego zęba, a pozostałe dążą do wypełnienia powstałej przestrzeni, przesuwając się, tym samym prowadząc do różnych dolegliwości. Sytuację uratuje zamocowanie korony na korzeniu zęba lub wszczepienie implantu w miejsce utraconego. 

Zęby a kłopoty ze zdrowiem

Nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne konsekwencje nie tylko dla naszego wyglądu, ale i dla zdrowia ma utrata zębów – tłumaczy dr n. med. Maciej Michalak, dyrektor medyczny z Maestria Clinic w Warszawie. Kości, stawy, mięśnie w obrębie jamy ustnej i twarzy intensywnie pracują każdego dnia. Złe ustawienie zębów spowodowane dużym ubytkiem lub usunięciem jednego przyczynia się do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo - żuchwowych, a także m.in. do bólów żuchwy, głowy czy ciągłego zmęczenia.

Zobacz film i sprawdź jak dbać o zęby: 

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Implant czy korona?

Wszczepienie implantu to obecnie najlepsza metoda odbudowy brakującego zęba. Sztuczny ząb zachowuje się tak samo jak naturalny, a do tego jest trwały – z powodzeniem może służyć przez kilkadziesiąt lat.

Korona jest rozwiązaniem w przypadku, gdy doszło do złamania zęba lub mocno zniszczyła go próchnica. Obecnie uważa się, że usunięcie takiego zęba to ostateczność – mówi dr Michalak. – Jeśli ze względów medycznych jest to możliwe, doradzam zachowanie korzenia i umieszczenie na nim korony.

Fot. Maestria Clinic

Co to jest implant?

Implant jest to sztuczny korzeń, na którym odbudowuje się utracony ząb. Po raz pierwszy wszczepiono go w latach 60. XX wieku. Sposób się sprawdził i jest ciągle udoskonalany – zapewnia dr Michalak. – Implanty nadają się dla osób nawet w zaawansowanym wieku, znaczenie ma jedynie stan zdrowia pacjenta, a przede wszystkim stan jego uzębienia.

Implant najczęściej wykonuje się z tytanu. Przypomina śrubkę, którą wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Koronę imitującą ząb mocuje się na nim za pomocą specjalnego łącznika.

Aby przyspieszyć proces zrośnięcia się implantu z kością, może on zostać powleczony biomateriałem, a konkretnie skoncentrowanymi czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi (pochodzącymi z krwi obwodowej pacjenta), co zapewnia znacznie bardziej intensywną regenerację, czyli szybsze gojenie się dziąsła po zabiegu – wyjaśnia dr Michalak z Maestria Clinic.

Fot. Maestria Clinic

Kiedy wszczepić implant?

Najlepiej zrobić to zaraz po ekstrakcji zęba albo po 1-4 miesiącach – radzi dr Michalak. Dłuższe przerwy nie są wskazane ze względów medycznych oraz finansowych. Po usunięciu zęba, kość, w której był osadzony, stopniowo zanika. Wtedy przed implantacją trzeba ją zrekonstruować, co znacznie wydłuża i podraża leczenie. Całkowity proces zespolenia kości ze sztucznym korzeniem trwa 3-6 miesięcy, w zależności od tego, czy dotyczy górnego, czy też dolnego łuku. Po tym czasie implant powinien być całkowicie stabilny.

Implantacja krok po kroku

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza analizę zdjęć RTG oraz wyniku tomografii komputerowej. Niektóre kliniki stomatologiczne dysponują specjalnym oprogramowaniem „digital dental”, które dokładnie pokazuje na komputerze symetrię twarzy, ułożenie ust, linie kątów ust oraz wiele innych parametrów. To ułatwia dokonanie wyboru systemu implantologicznego, a także rozmiaru i typu implantu – tłumaczy dr Michalak.

Po zapoznaniu się z obrazem miejsca, gdzie implant ma być wszczepiony, lekarz nacina dziąsło i robi otwór w kości, by umieścić implant. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a osobom bardziej wrażliwym można zaproponować całkowitą narkozę. Nacięcie zostaje zszyte – implant musi się zrosnąć z kością, aby można było na nim umocować koronę. Po kilku miesiącach w implant wkręca się śrubę gojącą, która pomoże w regeneracji pobliskiej błony śluzowej. Kolejne etapy to pobranie wycisku i przytwierdzenie właściwej korony zęba.

Implant jak własny ząb

Dla osób, które chcą ograniczyć interwencje chirurgiczne do minimum, dobrym rozwiązaniem jest system REPLICATE – podpowiada dr Michalak. Ząb przygotowywany przez laboratorium Natural Dental Implants (NDI) w Berlinie jest repliką o idealnym kształcie korzenia tego usuwanego. Tu nie ma potrzeby wiercenia w kości, stosowania śrub, czy nawet skalpela. Przeznaczony do ekstrakcji ząb wyjmuje się w sposób bezbolesny i od razu zakłada przygotowany implant, o kształcie identycznym z usuniętym zębem. Do pełnej rehabilitacji brakującego zęba lub zębów lekarz i pacjent potrzebują tylko czterech spotkań w przeciągu sześciu miesięcy.

Fot. Maestria Clinic

Nowa korona

Nawet gdy ząb uległ zniszczeniu w znacznej części, nie ma co pochopnie usuwać jego resztek, lecz warto go ratować, fundując mu nową koronę. Cały proces „odnowy” zęba zwykle zaczyna się od leczenia kanałowego – trzeba całkowicie pozbyć się zajętej stanem zapalnym miazgi. Dopiero potem można umieścić wkład korzeniowo-koronowy. Jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które może być wykonane z stopów metali szlachetnych, np. złota, ze stali lub włókien szklanych. To na nim mocuje się koronę, czyli część zęba, która będzie widoczna. Zrobiona z porcelany lub cyrkonu musi być podobna do pozostałych zębów – wielkością, kształtem, kolorem. Na popularności zyskują korony pełnoceramiczne, które są wycinane frezarką z jednorodnego bloczka porcelanowego, bez konieczności nakładania licówek z porcelany. Ich zalety to: wytrzymałość, dokładność i wysoka estetyka oraz szybkość zakładania, ponieważ można je zamocować podczas jednej wizyty.

Więcej informacji: https://maestria.clinic/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Przeciętny 35-latek nie ma aż 11 zębów!
Jak wypełnia się braki w uzębieniu?
Przeciętny 35-latek nie ma aż 11 zębów! Jak wypełnia się braki w uzębieniu? TVN zdrowie
Most adhezyjny na włóknie szklanym – zalety i wady metody
Most adhezyjny na włóknie szklanym – zalety i wady metody TVN zdrowie
W trzy miesiące straciła górne zęby.
Dzięki temu zabiegowi ma piękny uśmiech
W trzy miesiące straciła górne zęby. Dzięki temu zabiegowi ma piękny uśmiech Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?