Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

kazmulka/getty images

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Olejek rycynowy – co to jest?

Olejek rycynowy to produkt roślinny pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego. Zawierają one rycynę i rycyninę. Są to substancje trujące, które ulegają rozkładowi i są neutralizowane dopiero po wytłoczeniu na zimno i wygotowaniu w wodzie. Olejek rycynowy o jasno-żółtym kolorze charakteryzuje się delikatnym i przyjemnym zapachem.

Olejek rycynowy – zastosowanie zdrowotne

Olejek rycynowy jest przede wszystkim znany ze swoich silnych właściwości przeczyszczających. Jest najbardziej powszechnym, domowym sposobem na zaparcia. Dlaczego?

Po spożyciu olejku rycynowego w wyniku działania enzymów trawiennych uwalniany jest kwas rycynolowy. W jelitach wchodzi on w reakcję z jonami sodu i drażniąc błony śluzowe, pobudza perystaltykę jelit. Olejek rycynowy wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego okłady z olejku zaleca się przy bólach głowy lub stawów.

Olejek rycynowy - zastosowanie pielęgnacyjne

Olejek rycynowy ma również swoje zastosowanie w kosmetyce. Można go stosować na twarz, paznokcie i brwi.

Olejek rycynowy jest doskonałą substancją nawilżającą, odżywiającą i ochronną. Dzięki zawartości witamin A, E i kwasów tłuszczowych omega-6 wzmacnia włókna kolagenowe.

Olejek rycynowy jest zalecany dla osób ze skórą problematyczną, które borykają się z trądzikiem. Olejek zapewni zrównoważoną produkcję sebum i oczyści pory skóry. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Co ważne, przyspiesza proces gojenia się skóry, dlatego jest zalecany na blizny potrądzikowe.

Z olejku rycynowego będą zadowoleni również ci, którzy walczą z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.

Jak używać olejku rycynowego na skórę?

Przed zastosowaniem olejku rycynowego na skórę warto przeprowadzić próbę uczuleniową, tak by sprawdzić reakcję skóry. Jeżeli po chwili nie pojawią się zmiany, np pieczenie, świąd czy rumień, olejek można aplikować na twarz. Po dokładnym oczyszczeniu cery, przemyciu jej płynem micelarnym dla zrównoważenia pH skóry, można aplikować olejek. Około 2 kropli olejku wystarczy, by wmasować substancję w skórę twarzy.

Olejek rycynowy na włosy - jak go używać?

Olejek rycynowy wzmocni słabe i zniszczone paznokcie oraz włosy. Jak go stosować? Olejkiem rycynowym można smarować same końcówki rozdwajających włosów. Jeżeli włosy są nadmiernie przesuszone i wymagają intensywnego nawilżenia, olejek rycynowy poleca się także  do olejowania włosów. Zabieg, który z łatwością możemy wykonać w domu, polega na rozprowadzeniu na całej długości włosów olejku. Po jego nałożeniu na włosy, wykonuje się delikatny masaż skóry głowy, a następnie zakłada się czepek foliowy, a głowę owija ręcznikiem przynajmniej na godzinę.

Najlepsze efekty osiągniemy jednak, kiedy taką maskę pozostawimy na całą noc. Zabieg olejowania z wykorzystaniem olejku rycynowego sprawi, że włosy staną się gęstsze, silniejsze, będą szybciej rosły i przestaną wypadać. Dzieje się tak, ponieważ olejek rycynowy pobudza krążenie krwi, która intensywniej dopływa do mieszków włosowych i przyspiesza wzrost włosów.

Zobacz film: Jak chronić skórę przed poparzeniem?

Źródło: x-news

Olej rycynowy na opalanie

Wystawiając skórę na słońce, trzeba ją zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieni UV. Idealnym naturalnym produktem do opalania będzie olejek rycynowy. Dlaczego? Zimnotłoczony olej rycynowy zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny o mocy SPF 8. Olejek szybko wchłania się w skórę, dogłębnie ją odżywia. Nadaje również skórze niepowtarzalny połysk. Co więcej, olejek rycynowy może stanowić remedium na poparzoną słońcem skórę.

Zobacz film: Olej z awokado nie tylko w kuchni. Jakie właściwości zdrowotne w sobie kryje?

źródło: cover Video

Na opalanie nie tylko olejek rycynowy. Co jeszcze?

Nie tylko olejek rycynowy odznacza się naturalnym filtrem.

  • Alternatywą jest także olejek marchewkowy, który posiada filtr SPF 30. Olejek marchewkowy to przede wszystkim właściwości nawilżające, regenerujące i wygładzające skórę (idealny jako produkt przeciwzmarszczkowy). Ponadto, nadaje on skórze nieco ciemniejszego koloru.
  • Olejek makadamia jest źródłem cennych dla zdrowia naszej skóry witamin, między innymi z grupy B, witaminy A oraz E (nazywanej witaminą młodości). Olejek posiada naturalny filtr przeciwsłoneczny o wartości SPF 6. Olejek nadaje się zwłaszcza po opalaniu – pięknie podkreśli opaleniznę o odżywi skórę.
  • Olejek z awokado zawiera dużą dawkę witamin z grupy B oraz witaminy A, E, H i F. Produkt dogłębnie odżywi i nawilży naszą skórę, uchroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed szkodliwym działem promieni UV. Olejek z awokado posiada filtr przeciwsłoneczny 15 SPF.

Wszystkie naturalne olejki kupimy w popularnych drogeriach, aptekach lub sklepach zielarskich.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
10
Polecamy
Olej z tamanu – naturalny lek dla skóry i włosów.
Jak go stosować?
Olej z tamanu – naturalny lek dla skóry i włosów. Jak go stosować? Dzień Dobry TVN
Olej makadamia - właściwości i zastosowanie
Olej makadamia - właściwości i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Olejek rycynowy - zastosowanie, właściwości i efekty stosowania
Olejek rycynowy - zastosowanie, właściwości i efekty stosowania TVN zdrowie
Jak stosować olejek łopianowy na włosy, skórę i paznokcie?
Działanie, właściwości, rodzaje olejków
Jak stosować olejek łopianowy na włosy, skórę i paznokcie? Działanie, właściwości, rodzaje olejków TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie