Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeciwsłoneczne filtry mineralne – czym są i jak działają? 
menu
Polub nas na Facebooku

Przeciwsłoneczne filtry mineralne – czym są i jak działają? 

Młoda uśmiechnięta kobieta leży i się opala.

Fot. bernardbodo / Getty Images

Filtry mineralne (inaczej – fizyczne) to substancje służące ochronie przeciw szkodliwemu wpływowi promieniowania słonecznego. Kosmetyki na ich bazie stanowią alternatywę dla produktów z tzw. filtrami chemicznymi – są bardziej odpowiednie dla alergików czy najmłodszych dzieci.

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zwłaszcza w ciągu wiosny i lata, jest nieunikniona. Wiele osób uwielbia wygrzewać się w słońcu, przy okazji wypracowując ładną opaleniznę. Korzyścią, jaka płynie z oddziaływania promieni UV na skórę, jest wytwarzanie przez organizm niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D. Niestety, kąpiele słoneczne mają też wiele konsekwencji – przyspieszają starzenie się skóry, mogą powodować przebarwienia, poparzenia, a nawet nowotwory. Dlatego wystawiając ciało na działanie słońca, należy – niezależnie od pory roku – zabezpieczać jego nieosłonięte części kremem z filtrem – mineralnym lub chemicznym.

Co to są filtry mineralne?

Filtry przeciwsłoneczne, na których bazie powstają kremy do opalania, dzieli się na mineralne (fizyczne) i chemiczne. Rozróżnia się je ze względu na sposób ochrony przed szkodliwym wpływem promieni UV.

Filtry mineralne do opalania to dwa nieorganiczne związki chemiczne:

  • dwutlenek tytanu (Titanium dioxide),
  • tlenek cynku (Zinc oxide).

Cząsteczki filtrów mineralnych są na tyle duże, że – w odróżnieniu od cząsteczek filtrów chemicznych – nie wnikają w głąb naskórka. Tworzą na skórze film, który stanowi barierę dla promieni UV. Działanie ochronne kremu z filtrem mineralnym nie wiąże się zatem z reakcjami chemicznymi, lecz z procesem fizycznym, polegającym na odbijaniu światła słonecznego od powierzchni ciała.

Filtry mineralne chronią zarówno przed szkodliwym działaniem promieni UVA, jak i UVB. Ponieważ dwutlenek tytanu wykazuje silniejszą skuteczność wobec promieni UVA krótkofalowych i UVB, a tlenek cynku lepiej odbija długie fale UVA, zazwyczaj krem do opalania z filtrem mineralnym zawiera oba te składniki. Ich ilość sięga do 25% składu – w zależności od poziomu ochrony, jaki zapewnia kosmetyk, a także od pozostałych substancji obecnych w produkcie. W kremach przeciwsłonecznych obok filtrów mineralnych często występują bowiem także filtry chemiczne.

Polecamy: Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

Więcej na temat tego, dlaczego należy używać kremów z filtrem znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Źródło: 36,6.

Zalety kremu z filtrem mineralnym

Podstawową zaletą kremów z dwutlenkiem tytanu i tlenkiem cynku jest to, że mogą stosować go osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do alergii, często nietolerujące filtrów chemicznych. Kosmetyk zawierający filtr mineralny odpowiedni jest dla dzieci, w tym niemowląt, a nawet noworodków. Tymczasem wokół kremów na bazie filtrów chemicznych trwają kontrowersje związane z ich wpływem na organizm. Jak dotąd nie przeprowadzono wprawdzie wyczerpujących badań w tym zakresie, ale istnieją teorie dotyczące np. działania estrogennego takich preparatów. Kremy z filtrem mineralnym są w zasadzie całkowicie obojętne dla organizmu.

Krem z filtrem mineralnym ma tę przewagę nad innymi, że jego bazowe składniki są stabilne, to jest nie tracą swoich właściwości z upływem czasu, na skutek utleniania czy działania światła. Jeśli produkt nie zostanie starty czy zmyty ze skóry, nie ma potrzeby jego ponownej aplikacji. Oczywiście trudno to osiągnąć w praktyce, podczas takiej ekspozycji na słońce, jak np. pobyt na plaży, więc warto aplikować preparat co 2–3 godziny. Niemniej jego trwałość jest znacznie wyższa niż w przypadku kosmetyków z filtrami chemicznymi.

Wady kremu z filtrem mineralnym

Tlenek cynku i dwutlenek tytanu to substancje o odcieniu dużo jaśniejszym od skóry. Nałożone na nią, tworzą warstwę o białym, nienaturalnym kolorze. Aby np. krem z filtrem mineralnym do twarzy nie dawał nieestetycznego efektu maski, cząsteczki bazowych związków poddawane są różnego rodzaju modyfikacjom, np. łączone z krzemionką, manganem. To nieco obniża ich skuteczność. Chcąc uzyskać pełną ochronę, jaką mogą zapewnić filtry mineralne, należy wybierać kosmetyki z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu w czystej postaci, licząc się jednak z tym, że pozostawi on biały nalot na skórze. Problem ten rozwiązano w produktach do makijażu. Filtry mineralne mogą znajdować się np. w podkładach wyrównujących koloryt cery. Są jednak całkowicie niewidoczne dzięki zastosowaniu odpowiednich barwników.

Kremy z mineralnym filtrem przeciwsłonecznym bywają nieodpowiednie w przypadku niektórych typów cery. Kosmetyki z filtrami chemicznymi mają zwykle lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie zatykają porów. Tymczasem zdolność do emulgacji mineralnych filtrów do opalania jest najwyższa, gdy występują one w środowisku tłuszczów. Preparaty z dodatkiem tlenku cynku i dwutlenku tytanu to zwykle tłuste kremy. Zawarte w nich substancje, takie jak np. masło shea czy olej jojoba, mają właściwości pielęgnacyjne i są bardzo korzystne w przypadku skóry suchej, wrażliwej, a także normalnej. Mogą jednak przesadnie obciążać cerę tłustą, mieszaną oraz skłonną do wyprysków. Kosmetyk należy zawsze przetestować przed użyciem na niewielkim kawałku ciała.

Jak stosować krem z filtrem mineralnym?

Filtr mineralny w kremie do twarzy czy ciała jest skuteczny wówczas, gdy na centymetr kwadratowy eksponowanej na słońce skóry zaaplikuje się go w ilości około 2 mg. Taka dawka wiąże się z nałożeniem mniej więcej płaskiej łyżeczki produktu na powierzchnię wielkości twarzy. Należy pamiętać o ponawianiu aplikacji w przypadku, gdy preparat ulegnie starciu lub zmyciu. Uzupełnieniem ochrony powinny być nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i jasna, przewiewna odzież.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
296
25
Polecamy
Naturalna ochrona przed słońcem.
Szukaj tych składników w kosmetykach
Naturalna ochrona przed słońcem. Szukaj tych składników w kosmetykach Dzień Dobry TVN
Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?
Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV
Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV TVN zdrowie
Jak stosować krem z retinolem?
Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować?
Jak stosować krem z retinolem? Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować? Dzień Dobry TVN
Bezpieczne opalanie – wszystko co trzeba wiedzieć o promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych
Bezpieczne opalanie – wszystko co trzeba wiedzieć o promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?