Zanim jeszcze zdecydujemy się na kąpiele słoneczne powinniśmy odpowiednio nawilżyć skórę. Po zimie często jest ona wysuszona, bywa, że nadmiernie się łuszczy. Dobrze zacząć od domowych peelingów lub wykonania zabiegu mezoterapii bezigłowej, który odżywi najgłębsze warstwy skóry. Regularne nawilżanie to podstawa – należy wykorzystywać naturalne preparaty, które nie są nadmiernie tłuste i nie zatykają porów. Świetnie sprawdzą się masło shea i olej kokosowy, który dodatkowo zawiera naturalny filtr przeciwko promieniowaniu UVB.
Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?
Piękna skóra to taka, która jest tylko muśnięta słońcem. W celu unikania nadmiernej opalenizny, a także podrażnień i oparzeń słonecznych, należy stosować kremy z filtrem SPF. Ochronią nas one przed szkodliwym działaniem promieni UVB oraz UVA (należy czytać etykiety produktów i wybierać te, które chronią przed obydwoma rodzajami promieniowania). Szczególnie polecane są kremy z filtrem mineralnym, który odbija promienie słoneczne. Inny rodzaj kosmetyków do opalania to kremy z filtrem chemicznym, niestety mogą one zawierać toksyczne substancje, np.
- oxybenzone – duże ryzyko toksyczności,
- octinoxate (octylmethoxycinnamate) – duże ryzyko toksyczności,
- homosalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
- octisalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
- octocrylene – umiarkowane ryzyko toksyczności.
Warto przed zakupem upewnić się, że kosmetyk jest w pełni bezpieczny i daje ochronę przed słońcem. Korzystając z kremów z filtrem należy stosować się do zaleceń producenta – tj. używać odpowiedniej dawki kremu na czystą i suchą skórę. Należy smarować się kilka razy dziennie, gdyż krem wyciera się i jego ochrona z czasem słabnie. Bardzo ważne jest także to, że wystawiając się po raz pierwszy na słońce powinno się zadbać o większą ochronę, tj. stosować kosmetyki z wyższym filtrem ochronnym. Lepiej opalać się stopniowo, a bezpiecznie.
W czasie lata, kiedy jesteśmy narażeni na częste i intensywne działanie promieni słonecznych należy dbać o skórę także po opalaniu. Po powrocie do domu z plażowania powinno się oczyścić skórę z piasku i słonej wody. W tym celu najlepiej wziąć letni prysznic i umyć się kosmetykami, które nawilżają już w trakcie kąpieli. Po prysznicu należy nawilżyć skórę balsamem po opalaniu.
Kiedy nasza skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona lub, gdy zaczyna nas piec, to powinniśmy bezwzględnie unikać słońca. Pamiętajmy także, by nie wystawiać się na słońce w godzinach 11-16, ale opalać się do godziny 11 i po 16.
Dużo o kremach z filtrem i o tym, jak je stosować dowiecie się także tutaj: