Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej makadamia – jakie ma właściwości i jak stosować go na włosy, twarz i skórę całego ciała
menu
Polub nas na Facebooku

Olej makadamia – jakie ma właściwości i jak stosować go na włosy, twarz i skórę całego ciała

Olej makadamia w biteleczce z rozypanymi nasionami dookoła

Fot: efired / fotolia.com

Olej makadamia nawilża skórę, sprawia, że staje się gładka i jędrna. Nadaje włosom siłę i blask, zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Jest też skutecznym preparatem antycellulitowym. Poznaj kosmetyczne właściwości oleju makadamia. 

Olej makadamia otrzymywany jest w wyniku tłoczenia na zimno orzechów drzewa makadamii (dlatego jego inna nazwa to olej z orzechów makadamii), rosnącego w Australii i na Hawajach. Ma jasnożółtą barwę i charakterystyczny orzechowy posmak oraz zapach. Jest odporny na ciepło. Ma niezwykle szerokie właściwości prozdrowotne – uważa się, że zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwór jelita grubego, pomaga w walce z cukrzycą i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Dodawany do potraw podkreśla ich smak. Poza tym olej makadamia ma mnóstwo właściwości pielęgnacyjnych i korzystnie wpływa na włosy i skórę.

Olej makadamia – właściwości

Zastosowanie oleju makadamia w pielęgnacji skóry i włosów jest niezwykle szerokie ze względu na zawarte w nim składniki. Do najbardziej wartościowych należą:

  • Witamina A – pobudza do pracy komórki skóry, przyczynia się do złuszczania martwych komórek naskórka. Dzięki temu skóra staje się gładka o jednolitym kolorycie. Witamina A zawarta w olejku makadamia przyczynia się do regulacji gospodarki wodno-lipidowej naskórka. Stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu zmarszczki się spłycają, a nowe nie powstają przedwcześnie. Wzmacnia też włosy, sprawiając, że przestają się łamać, nie wysychają i nie wypadają.
  • Witamina E – zmniejsza działanie wolnych rodników i tym samym opóźnia procesy starzeniowe skóry. Spowalnia redukcję kolagenu i elastyny, a także zmniejsza przebarwienia. Dzięki witaminie E komórki skóry wykazują większe zdolności do wiązania wody, przez co skóra jest bardziej nawilżona i gładka.
  • Witaminy z grupy B – stymulują podziały komórkowe w naskórku, łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie się ran, spowalniają powstawanie zmarszczek. Poprawiają pigmentację skóry i przyczyniają się do regulacji gospodarki wodnej. Poza tym chronią włosy przed uszkodzeniami i przedwczesnym siwieniem, a końcówki przed rozdwajaniem się.
  • Kwas oleopalmitynowy (omega-7) – jest nienasyconym kwasem tłuszczowym i skutecznym przeciwutleniaczem, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Osłabia działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry i powstawania różnych niedoskonałości. Poza tym kwas ten wspomaga regenerację naskórka, nawilża skórę, uelastycznia ją i chroni przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Kwas oleopalmitynowy zanika wraz z upływem lat, dlatego warto regularnie dostarczać go skórze (np. stosując olej z orzechów makadamia).
  • Kwas oleinowy – wygładza, nawilża i zmiękcza skórę. Pomaga odbudowywać płaszcz lipidowy skóry, a także zapobiega utracie wody. Zmniejsza wypadanie włosów, wzmacnia je i odżywia.
  • Skwalenprzeciwutleniacz, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a także przed utratą wody. Jest węglowodorem nasyconym, który występuje naturalnie w płaszczu lipidowym skóry.

Olejki do pielęgnacji skóry - które są najlepsze? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Olej makadamia na włosy

Olej makadamia stosowany do włosów, sprawia, że stają się silne i lśniące (dzięki opisanym wyżej składnikom). Ponadto olejek chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, zanieczyszczeniami i wysoką temperaturą (np. podczas suszenia czy stylizacji włosów). Może przyspieszać suszenie włosów.

Zobacz także: Pielęgnacja włosów – domowe sposoby na wzmocnienie, regenerację i przywrócenie blasku włosom

Olejek makadamia wchłania się szybko i dociera do głębokich warstw włosa, dzięki czemu jest niezwykle skuteczny. Jak go stosować? Wystarczy nałożyć olej na suche lub wilgotne włosy i pozostawić minimum na 30 minut. Olejek zadziała najskuteczniej wtedy, gdy zostanie nałożony na włosy tuż przed snem i pozostawiony na noc. Można też nałożyć na głowę foliowy czepek i ręcznik, aby podnieść temperaturę – dzięki temu łuski włosów otworzą się i składniki zawarte w oleju dotrą jeszcze głębiej. Po upływie określonego czasu należy umyć głowę delikatnym szamponem bez SLS (silnego detergentu, który może osłabić działanie oleju).

Ponadto olejek makadamia może chronić włosy przed szkodliwym działaniem farb i szamponów koloryzujących. Przed farbowaniem należy nałożyć na włosy kilka kropli produktu.

Olej makadamia na twarz

Olej makadamia stosowany na twarz nawilża ją i odżywia, wyrównuje koloryt, a także zapobiega powstawaniu przedwczesnych zmarszczek. Jest hipoalergiczny (nie wywołuje podrażnień i reakcji uczuleniowych – chyba że jest stosowany doustnie przez osoby uczulone na orzechy). Można stosować go nawet do cery trądzikowej. Ponieważ ma budowę podobną do budowy ludzkiego sebum, nie zatyka porów i nie obciąża skóry.

Jak stosować olej makadamia na twarz? Można nakładać go na oczyszczoną skórę twarzy i skórę wokół tuż przed snem i pozostawić na całą noc. Rano należy oczyścić skórę z resztek olejku.

Olej makadamia jest też doskonałym produktem do oczyszczania skóry z niedoskonałości i do demakijażu. Wystarczy nasączyć wacik olejkiem i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Innym sposobem jest zmieszanie go z olejkiem rycynowym (olejek rycynowy nie powinien przekraczać 30% zawartości całej mieszanki), wmasowanie w twarz i usunięcie zanieczyszczeń mokrym, gorącym ręcznikiem.

Olej makadamia na cellulit

Olejek makadamia stymuluje krążenie krwi oraz limfy, dzięki czemu ujędrnia skórę i pomaga zwalczyć cellulit. Działa rozgrzewająco, pomagając rozbijać komórki tłuszczowe. Można wykonywać masaże z wykorzystaniem olejku lub dodawać go do peelingów (np. do domowego peelingu kawowego lub cukrowego). Ponadto olejek makadamia napina zwiotczałą skórę, nawilża ją, odżywia, regeneruje i pomaga zwalczyć rozstępy.

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
200
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?