Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naturalna pasta do zębów – jak ją zrobić samodzielnie i jakie są jej właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Naturalna pasta do zębów – jak ją zrobić samodzielnie i jakie są jej właściwości?

naturalna pasta do zębów

Fot. MichellePatrickPhotographyLLC / Getty Images

Pasty do zębów, które możemy kupić w sklepach i drogeriach, zawierają dużo sztucznych związków chemicznych. U osób wrażliwych mogą wywoływać podrażnienia, a nawet alergie. Są to m.in. substancje pieniące, ścierne i sztuczne aromaty. Ich dobrym zamiennikiem są naturalne pasty do zębów, oparte wyłącznie na składnikach pochodzenia organicznego. 

Niektórzy używają pasty do zębów nawet kilka razy dziennie – po każdym posiłku. Częste szczotkowanie jest zalecane przez stomatologów i ma za zadanie chronić jamę ustną oraz zęby przed bakteriami. Co jednak zrobić, kiedy używanie pasty do zębów wywołuje podrażnienia dziąseł lub nawet objawy alergii w jamie ustnej? Dobrym pomysłem jest zmiana pasty do zębów na naturalną. Można zrobić ją samodzielnie w domu lub kupić w sklepie z artykułami ekologicznymi.

Naturalna pasta do zębów bez fluoru

Coraz częściej można usłyszeć głosy, że fluor jest szkodliwy dla zdrowia. W ogólnodostępnych pastach do zębów związki fluoru są powszechnymi składnikami – szacuje się, że zawiera je nawet 99% dostępnych na rynku produktów do higieny jamy ustnej. Na wielu stronach internetowych można jednak znaleźć informacje, że fluor w czasie szczotkowania zębów wchłania się do organizmu, powodując m.in. spadek płodności, artretyzm, choroby tarczycy, a nawet uszkodzenia mózgu. Najbardziej radykalni autorzy wiążą fluor z teorią spiskową, jakoby substancja ta miała obniżać IQ. Tymczasem badania stomatologów mówią zupełnie coś innego – fluor zapobiega próchnicy i wzmacnia szkliwo, a jego niewielkie ilości zawarte w pastach nie mają szkodliwego wpływu na organizm. Fluor ma działanie toksyczne dopiero w bardzo dużych ilościach. Jednak osoby, które postanawiają dmuchać na zimne i chcą go wykluczyć, mogą zastosować naturalne pasty do zębów. Funkcję chroniącą szkliwo i przeciwpróchniczą pełnią w nich ksylitol oraz ekstrakty ziołowe.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby: 

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Kiedy zacząć używać naturalnej pasty do zębów?

Standardowe pasty do zębów zawierają składniki, które u osób wrażliwych mogą wywoływać podrażnienia i alergie. Do składników tego typu należą: niektóre aromaty, barwniki (oznaczone w składzie jako CI+ numerek), parabeny, substancje spieniające – najczęściej SLS (sodium lauryl sulfate), konserwanty i przeciwutleniacze (biguanid polyaminopropylu, phenoxyethanol, tocopheryl acetate, benzyl alcohol). Działać drażniąco na środowisko jamy ustnej mogą także środki wiążące wszystkie składniki past do zębów, takie jak guma celulozowa, karbomery i gliceryna. Jak rozpoznać drażniące działanie pasty do zębów? W jamie ustnej zaczynają pojawiać się afty, objawy stanów zapalnych w postaci pieczenia, opuchlizny, zaczerwienienia, a także biały nalot. O alergii na składniki pasty do zębów mogą świadczyć pojawiające się w kącikach ust, na dziąsłach i języku owrzodzenia. Osoby, u których zdiagnozowano tego typu alergie, miały też problem ze spierzchniętymi ustami, z obrzękiem języka i czerwonymi plamami w kącikach ust. Reakcja alergiczna może pojawić się nawet poza ustami – na brodzie, szyi, a nawet dłoniach. Jest to dobry moment, aby zacząć używać naturalnej pasty do zębów. Alergicy jednak i w tym przypadku muszą uważać, bo niektóre związki roślinne również mogą powodować reakcje alergiczne – należy do nich mięta, rumianek, pokrzywa, drzewo herbaciane, cynamon i ylang ylang. W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić pastę do zębów samodzielnie.

Jeśli chodzi o naturalne pasty wybielające dostępne w aptekach i sklepach ekologicznych, to mają one bezpieczny skład. Jak wyżej zostało wspomniane, alergikom zaleca się sprawdzać, czy nie zawierają ekstraktów z roślin, które mogą wywołać u nich uczulenie. Taka pasta zamiast SLS-ów, parabenów i konserwantów zawiera wyłącznie to, co konieczne. W jej składzie znajdują się: działający przeciwpróchnicowo ksylitol, olejki eteryczne z mięty lub eukaliptusa, łagodząca alantoina i składniki ścierne w formie ekstraktów roślinnych. Naturalne pasty do zębów dla dzieci są również bezpieczne, a ich skład dość łagodny. Ich cechą dodatkową są owocowe smaki.

Naturalna pasta do zębów – przepis

Jak zrobić naturalną pastę do zębów samodzielnie? Najprostszym przepisem jest połączenie oleju kokosowego i sody, które należy wymieszać w równych proporcjach. Soda ma działanie ścierające, antybakteryjne i odświeżające oddech. Neutralizuje kwasy, dzięki czemu zapobiega rozwojowi próchnicy. Olej kokosowy działa wybielająco, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Prostą pastę do zębów można zrobić również z soli morskiej. Potrzebne będą: pół łyżeczki drobno zmielonej soli morskiej, 2 krople olejku miętowego i odrobina wody, dzięki której uzyska się pożądaną konsystencję.

W warunkach domowych można zrobić nawet pastę do zębów o działaniu remineralizującym. Składniki potrzebne do jej wykonania:

W misce należy wymieszać wapń, sodę i ziemię. Dla uzyskania pożądanej konsystencji dodajemy olej kokosowy. Na koniec całość „doprawiamy” odrobiną olejku eterycznego.

Bibliografia:

  1. M. i M. Kasiak, Pasty do zębów – skład i działanie, Farm Pol, 2009, s. 665–672. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (1)
natala
Fajnie od czasu do czasu samemu zrobić pastę do zębów. Ja niestety nie zawsze mam czas. Jak mi się nie chcę to kupuje naturalne pasty np natureon, które też się super sprawdzają.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?