Niektórzy używają pasty do zębów nawet kilka razy dziennie – po każdym posiłku. Częste szczotkowanie jest zalecane przez stomatologów i ma za zadanie chronić jamę ustną oraz zęby przed bakteriami. Co jednak zrobić, kiedy używanie pasty do zębów wywołuje podrażnienia dziąseł lub nawet objawy alergii w jamie ustnej? Dobrym pomysłem jest zmiana pasty do zębów na naturalną. Można zrobić ją samodzielnie w domu lub kupić w sklepie z artykułami ekologicznymi.
Naturalna pasta do zębów bez fluoru
Coraz częściej można usłyszeć głosy, że fluor jest szkodliwy dla zdrowia. W ogólnodostępnych pastach do zębów związki fluoru są powszechnymi składnikami – szacuje się, że zawiera je nawet 99% dostępnych na rynku produktów do higieny jamy ustnej. Na wielu stronach internetowych można jednak znaleźć informacje, że fluor w czasie szczotkowania zębów wchłania się do organizmu, powodując m.in. spadek płodności, artretyzm, choroby tarczycy, a nawet uszkodzenia mózgu. Najbardziej radykalni autorzy wiążą fluor z teorią spiskową, jakoby substancja ta miała obniżać IQ. Tymczasem badania stomatologów mówią zupełnie coś innego – fluor zapobiega próchnicy i wzmacnia szkliwo, a jego niewielkie ilości zawarte w pastach nie mają szkodliwego wpływu na organizm. Fluor ma działanie toksyczne dopiero w bardzo dużych ilościach. Jednak osoby, które postanawiają dmuchać na zimne i chcą go wykluczyć, mogą zastosować naturalne pasty do zębów. Funkcję chroniącą szkliwo i przeciwpróchniczą pełnią w nich ksylitol oraz ekstrakty ziołowe.
Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:
Kiedy zacząć używać naturalnej pasty do zębów?
Standardowe pasty do zębów zawierają składniki, które u osób wrażliwych mogą wywoływać podrażnienia i alergie. Do składników tego typu należą: niektóre aromaty, barwniki (oznaczone w składzie jako CI+ numerek), parabeny, substancje spieniające – najczęściej SLS (sodium lauryl sulfate), konserwanty i przeciwutleniacze (biguanid polyaminopropylu, phenoxyethanol, tocopheryl acetate, benzyl alcohol). Działać drażniąco na środowisko jamy ustnej mogą także środki wiążące wszystkie składniki past do zębów, takie jak guma celulozowa, karbomery i gliceryna. Jak rozpoznać drażniące działanie pasty do zębów? W jamie ustnej zaczynają pojawiać się afty, objawy stanów zapalnych w postaci pieczenia, opuchlizny, zaczerwienienia, a także biały nalot. O alergii na składniki pasty do zębów mogą świadczyć pojawiające się w kącikach ust, na dziąsłach i języku owrzodzenia. Osoby, u których zdiagnozowano tego typu alergie, miały też problem ze spierzchniętymi ustami, z obrzękiem języka i czerwonymi plamami w kącikach ust. Reakcja alergiczna może pojawić się nawet poza ustami – na brodzie, szyi, a nawet dłoniach. Jest to dobry moment, aby zacząć używać naturalnej pasty do zębów. Alergicy jednak i w tym przypadku muszą uważać, bo niektóre związki roślinne również mogą powodować reakcje alergiczne – należy do nich mięta, rumianek, pokrzywa, drzewo herbaciane, cynamon i ylang ylang. W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić pastę do zębów samodzielnie.
Jeśli chodzi o naturalne pasty wybielające dostępne w aptekach i sklepach ekologicznych, to mają one bezpieczny skład. Jak wyżej zostało wspomniane, alergikom zaleca się sprawdzać, czy nie zawierają ekstraktów z roślin, które mogą wywołać u nich uczulenie. Taka pasta zamiast SLS-ów, parabenów i konserwantów zawiera wyłącznie to, co konieczne. W jej składzie znajdują się: działający przeciwpróchnicowo ksylitol, olejki eteryczne z mięty lub eukaliptusa, łagodząca alantoina i składniki ścierne w formie ekstraktów roślinnych. Naturalne pasty do zębów dla dzieci są również bezpieczne, a ich skład dość łagodny. Ich cechą dodatkową są owocowe smaki.
Naturalna pasta do zębów – przepis
Jak zrobić naturalną pastę do zębów samodzielnie? Najprostszym przepisem jest połączenie oleju kokosowego i sody, które należy wymieszać w równych proporcjach. Soda ma działanie ścierające, antybakteryjne i odświeżające oddech. Neutralizuje kwasy, dzięki czemu zapobiega rozwojowi próchnicy. Olej kokosowy działa wybielająco, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Prostą pastę do zębów można zrobić również z soli morskiej. Potrzebne będą: pół łyżeczki drobno zmielonej soli morskiej, 2 krople olejku miętowego i odrobina wody, dzięki której uzyska się pożądaną konsystencję.
W warunkach domowych można zrobić nawet pastę do zębów o działaniu remineralizującym. Składniki potrzebne do jej wykonania:
- 5 części wapnia w proszku,
- 2 części sody oczyszczonej,
- jedna część ziemi okrzemkowej,
- 3–4 części oleju kokosowego,
- dowolny olejek naturalny, np. miętowy.
W misce należy wymieszać wapń, sodę i ziemię. Dla uzyskania pożądanej konsystencji dodajemy olej kokosowy. Na koniec całość „doprawiamy” odrobiną olejku eterycznego.
Bibliografia:
- M. i M. Kasiak, Pasty do zębów – skład i działanie, Farm Pol, 2009, s. 665–672.