Bursztyn, znany też jako amber lub jantar, to kopalna żywica drzew iglastych. Kojarzy się przede wszystkim z biżuterią i wakacjami nad morzem. Specjaliści wskazują również na jego korzystny wpływ na ludzki organizm. Przygotowana z niego nalewka bursztynowa ma wielokierunkowe działanie i nie wykazuje istotnych klinicznie niepożądanych efektów stosowania.
Czym jest bursztynówka?
Nalewka bursztynowa, zwana też bursztynówką, to środek leczniczy, należący do grupy ziołowych preparatów, będący jedną z najbardziej znanych postaci wykorzystania drogocennych właściwości skamieniałej żywicy. Prozdrowotne działanie bursztynu znane jest już od starożytności. Pisali o nim m.in. Pliniusz Starszy czy Hipokrates. Na uwagę zasługuje skład nalewki, w którym znajdują się m.in.: kwas bursztynowy, terpeny, fenole, związki organiczne, kwasy karboksylowe, mikroelementy, jak krzem, wapń, magnez, potas, żelazo.
Ile kosztuje nalewka z bursztynu?
Nalewka z bursztynu możliwa jest do nabycia w sklepach zielarskich, aptekach (nie wymaga to recepty) lub poprzez sprzedaż online. Opakowanie 50 g preparatu kosztuje średnio 10 zł. W 100 g znajduje się 0,1 g bursztynu i minimum 92% etanolu.
Jak zrobić nalewkę z bursztynu?
Istnieje możliwość samodzielnego przygotowania nalewki z bursztynu. Wykorzystuje się do tego miałkie, nieoszlifowane, naturalne bursztyny. Po czym poznać, że bursztyn jest prawdziwy? Przede wszystkim w słodkiej wodzie opada na dno, a w słonej unosi się na powierzchni. Delikatnie ogrzany, pachnie żywicą. Ma właściwości elektrostatyczne – uprzednio potarty o ubranie z wełny, przyciąga małe kawałki papieru. Jednym z najbardziej znanych przepisów na nalewkę z bursztynu jest ten autorstwa ojca Czesława Klimuszki. Oto, jak należy ją przyrządzić:
Około 50 g umytego w gorącej wodzie i rozdrobnionego bursztynu wsypuje się do słoika i zalewa 500 ml wysokoprocentowego alkoholu. Miksturę odstawia się na co najmniej 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Należy pamiętać o potrząsaniu nią od czasu do czasu. Po tym czasie przefiltrowuje się ją i zlewa do butelek. Pozostały bursztyn może zostać wykorzystany jeszcze raz.
Nalewka bursztynowa – zastosowanie
Nalewka bursztynowa ma wielokierunkowe zastosowanie prozdrowotne. Wykorzystywana jest jako środek łagodzący migreny i bóle głowy. Podnosi ogólną odporność organizmu. Bursztynówkę poleca się przy stanach zapalnych gardła, infekcjach górnych dróg oddechowych i przeziębieniach, zaburzeniach funkcji trawiennych, dolegliwościach reumatycznych i artretycznych czy bólach stawowo-mięśniowych. Preparat wspomaga leczenie wrzodów żołądka, schorzeń tarczycy, biegunki, problemów z sercem. Nalewka bursztynowa wykazuje właściwości odkażające, rozgrzewające, adaptogenne, rozkurczowe, przeciwzapalne, wzmacniające i pobudzające krążenie. Ze względu na obecność kwasu bursztynowego działa antyoksydacyjnie, zwalcza wolne rodniki i hamuje proces starzenia organizmu. Kwasowi 1,4-butanodiowego zawdzięcza zaś działanie przeciwbakteryjne, w tym zdolność do zwalczania gronkowca złocistego (z łac. Staphylococcus aureus) bez szkodliwego wpływu na pożyteczną mikroflorę organizmu.
Nalewka z bursztynu na włosy
Nalewkę z bursztynu poleca się do pielęgnacji włosów – można wzbogacić nią skład odżywek, masek czy szamponów lub wcierać ją w skórę głowy po rozcieńczeniu z wodą. Działa wygładzająco, wzmacniająco i przeciw przetłuszczaniu. Chroni przed szkodliwym wpływem środowiska, w tym pełni funkcję naturalnego filtra UV. Stymuluje porost włosów. Łagodzi podrażnienia skóry głowy i problem rozdwajających się końcówek.
Nalewka bursztynowa – sposób użycia
Nalewka z bursztynu ma zastosowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Oto najczęstsze sposoby jej użycia:
- migreny i bóle głowy – niewielką ilością preparatu naciera się skronie, czoło, kark, nadgarstki,
- zapalenie gardła – płukanie jamy ustnej roztworem sporządzonym z pół łyżeczki nalewki i 150 ml wody,
- przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych – niewielką ilość preparatu wciera się w skórę klatki piersiowej i pleców, po czym nakrywa ciało ciepłym kocem, co przyspiesza jego wchłanianie,
- problemy ze strony układu pokarmowego – w 150 ml ciepłej wody należy rozpuścić 20 kropli preparatu dla osoby dorosłej a 10 dla dziecka,
- nadciśnienie tętnicze krwi – przed śniadaniem pije się miksturę powstałą z połączenia 125 ml wody i nalewki bursztynowej. Pierwszego dnia dodaje się 3 krople preparatu. Ich ilość zwiększa się o jedną dziennie do uzyskania dawki 10 kropel. Wówczas konieczna jest 10-dniowa przerwa, a po niej powrót do kuracji od początku cyklu, tj. od 3 do 10 kropli. Taki schemat zaleca się powtórzyć sześciokrotnie.
Nalewka bursztynowa – przeciwwskazania
Nalewka bursztynowa przeciwwskazana jest w przypadku:
- kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- nadwrażliwości na którykolwiek składnik,
- alkoholizmu i chorób wątroby,
- dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Zobacz film: Właściwości bursztynu
Bibliografia:
1. Z. Ogrodnik, Nalewki na zdrowie, Studio Astropsychologii, Białystok 2008.
2. J. Grabowska, J. Gardzielewska, J. Korpal, Polski bursztyn, Interpress, Warszawa 1982.