Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nalewka bursztynowa – właściwości i zastosowanie. Jak samodzielnie przygotować bursztynówkę?
menu
Polub nas na Facebooku

Nalewka bursztynowa – właściwości i zastosowanie. Jak samodzielnie przygotować bursztynówkę?

Piotr Wytrazek/getty images

Nalewka bursztynowa ma liczne właściwości zdrowotne, w tym m.in.: rozgrzewające, pobudzające krążenie, odkażające, rozkurczowe, wzmacniające, przeciwzapalne, wspomagające funkcje trawienne. Można ją samodzielnie przygotować lub nabyć gotową.

Bursztyn, znany też jako amber lub jantar, to kopalna żywica drzew iglastych. Kojarzy się przede wszystkim z biżuterią i wakacjami nad morzem. Specjaliści wskazują również na jego korzystny wpływ na ludzki organizm. Przygotowana z niego nalewka bursztynowa ma wielokierunkowe działanie i nie wykazuje istotnych klinicznie niepożądanych efektów stosowania.

Czym jest bursztynówka?

Nalewka bursztynowa, zwana też bursztynówką, to środek leczniczy, należący do grupy ziołowych preparatów, będący jedną z najbardziej znanych postaci wykorzystania drogocennych właściwości skamieniałej żywicy. Prozdrowotne działanie bursztynu znane jest już od starożytności. Pisali o nim m.in. Pliniusz Starszy czy Hipokrates. Na uwagę zasługuje skład nalewki, w którym znajdują się m.in.: kwas bursztynowy, terpeny, fenole, związki organiczne, kwasy karboksylowe, mikroelementy, jak krzem, wapń, magnez, potas, żelazo.

Ile kosztuje nalewka z bursztynu?

Nalewka z bursztynu możliwa jest do nabycia w sklepach zielarskich, aptekach (nie wymaga to recepty) lub poprzez sprzedaż online. Opakowanie 50 g preparatu kosztuje średnio 10 zł. W 100 g znajduje się 0,1 g bursztynu i minimum 92% etanolu.

Jak zrobić nalewkę z bursztynu?

Istnieje możliwość samodzielnego przygotowania nalewki z bursztynu. Wykorzystuje się do tego miałkie, nieoszlifowane, naturalne bursztyny. Po czym poznać, że bursztyn jest prawdziwy? Przede wszystkim w słodkiej wodzie opada na dno, a w słonej unosi się na powierzchni. Delikatnie ogrzany, pachnie żywicą. Ma właściwości elektrostatyczne – uprzednio potarty o ubranie z wełny, przyciąga małe kawałki papieru. Jednym z najbardziej znanych przepisów na nalewkę z bursztynu jest ten autorstwa ojca Czesława Klimuszki. Oto, jak należy ją przyrządzić:

Około 50 g umytego w gorącej wodzie i rozdrobnionego bursztynu wsypuje się do słoika i zalewa 500 ml wysokoprocentowego alkoholu. Miksturę odstawia się na co najmniej 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Należy pamiętać o potrząsaniu nią od czasu do czasu. Po tym czasie przefiltrowuje się ją i zlewa do butelek. Pozostały bursztyn może zostać wykorzystany jeszcze raz.

Nalewka bursztynowa – zastosowanie

Nalewka bursztynowa ma wielokierunkowe zastosowanie prozdrowotne. Wykorzystywana jest jako środek łagodzący migreny i bóle głowy. Podnosi ogólną odporność organizmu. Bursztynówkę poleca się przy stanach zapalnych gardła, infekcjach górnych dróg oddechowych i przeziębieniach, zaburzeniach funkcji trawiennych, dolegliwościach reumatycznych i artretycznych czy bólach stawowo-mięśniowych. Preparat wspomaga leczenie wrzodów żołądka, schorzeń tarczycy, biegunki, problemów z sercem. Nalewka bursztynowa wykazuje właściwości odkażające, rozgrzewające, adaptogenne, rozkurczowe, przeciwzapalne, wzmacniające i pobudzające krążenie. Ze względu na obecność kwasu bursztynowego działa antyoksydacyjnie, zwalcza wolne rodniki i hamuje proces starzenia organizmu. Kwasowi 1,4-butanodiowego zawdzięcza zaś działanie przeciwbakteryjne, w tym zdolność do zwalczania gronkowca złocistego (z łac. Staphylococcus aureus) bez szkodliwego wpływu na pożyteczną mikroflorę organizmu.

Nalewka z bursztynu na włosy

Nalewkę z bursztynu poleca się do pielęgnacji włosów – można wzbogacić nią skład odżywek, masek czy szamponów lub wcierać ją w skórę głowy po rozcieńczeniu z wodą. Działa wygładzająco, wzmacniająco i przeciw przetłuszczaniu. Chroni przed szkodliwym wpływem środowiska, w tym pełni funkcję naturalnego filtra UV. Stymuluje porost włosów. Łagodzi podrażnienia skóry głowy i problem rozdwajających się końcówek.

Nalewka bursztynowa – sposób użycia

Nalewka z bursztynu ma zastosowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Oto najczęstsze sposoby jej użycia:

  • migreny i bóle głowy – niewielką ilością preparatu naciera się skronie, czoło, kark, nadgarstki,
  • zapalenie gardła – płukanie jamy ustnej roztworem sporządzonym z pół łyżeczki nalewki i 150 ml wody,
  • przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych – niewielką ilość preparatu wciera się w skórę klatki piersiowej i pleców, po czym nakrywa ciało ciepłym kocem, co przyspiesza jego wchłanianie,
  • problemy ze strony układu pokarmowego – w 150 ml ciepłej wody należy rozpuścić 20 kropli preparatu dla osoby dorosłej a 10 dla dziecka,
  • nadciśnienie tętnicze krwi – przed śniadaniem pije się miksturę powstałą z połączenia 125 ml wody i nalewki bursztynowej. Pierwszego dnia dodaje się 3 krople preparatu. Ich ilość zwiększa się o jedną dziennie do uzyskania dawki 10 kropel. Wówczas konieczna jest 10-dniowa przerwa, a po niej powrót do kuracji od początku cyklu, tj. od 3 do 10 kropli. Taki schemat zaleca się powtórzyć sześciokrotnie.

Nalewka bursztynowa – przeciwwskazania

Nalewka bursztynowa przeciwwskazana jest w przypadku:

Zobacz film: Właściwości bursztynu

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Z. Ogrodnik, Nalewki na zdrowie, Studio Astropsychologii, Białystok 2008.

2. J. Grabowska, J. Gardzielewska, J. Korpal, Polski bursztyn, Interpress, Warszawa 1982.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
4
Polecamy
Nalewka z propolisu – działanie, na przeziębienie, na gronkowca.
Jak zrobić i jak stosować nalewkę z propolisu?
Nalewka z propolisu – działanie, na przeziębienie, na gronkowca. Jak zrobić i jak stosować nalewkę z propolisu? Dzień Dobry TVN
Moc pyłu wulkanicznego, czyli glinka bentonitowa.
Właściwości, zastosowanie, korzyści
Moc pyłu wulkanicznego, czyli glinka bentonitowa. Właściwości, zastosowanie, korzyści Dzień Dobry TVN
Nalewka z bursztynu – przepis i zastosowanie, nalewka z bursztynu na włosy 
Nalewka z bursztynu – przepis i zastosowanie, nalewka z bursztynu na włosy  TVN zdrowie
Bukwica lekarska – właściwości i zastosowanie w lecznictwie
Bukwica lekarska – właściwości i zastosowanie w lecznictwie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?