Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej zostały dobrze zbadane. Mleko jaglane ma ich wiele – przede wszystkim jest odpowiednie dla alergików. Odpowiednio modyfikując przepis, można używać tego mleka jako zamiennika śmietany, stosować do pieczenia ciast, robienia gofrów i naleśników, a nawet ugotować na nim zupę mleczną. Może być też użyte do musli, koktajli, płatków. Mleko jaglane dla niemowląt można podawać po 4. miesiącu życia.
Mleko jaglane – właściwości odżywcze
Kasza jaglana przyrządzana jest z prosa. To jedna z najzdrowszych, dostępnych na naszym rynku kasz. Jej smak jest na tyle neutralny, że można ją komponować zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi. Mleko jaglane posiada wszystkie te właściwości odżywcze, które ma kasza. Zawarte w nim białko jest łatwo przyswajalne i nie obciąża układu trawiennego, co czyni je o wiele bardziej lekkostrawnym niż tradycyjne mleko. W mleku jaglanym występują duże ilości witamin z grupy B, witaminę E, a także pierwiastki: krzem, żelazo, miedź i wapń. Jest więc dobre dla osób cierpiących na niedobory tych pierwiastków oraz anemię.
Mleko jaglane nie zawiera glutenu, może więc znaleźć się w diecie osób chorujących na celiakię. Jest dobre również dla studentów w czasie sesji, osób pracujących umysłowo i uczniów – zawarta w nim lecytyna ma korzystny wpływ na koncentrację i pamięć. Substancja ta pomaga również w regulacji stężenia cholesterolu we krwi.
Polecamy : Sernik jaglany – przepis na smaczne i bezglutenowe ciasto. Co zawiera kasza jaglana?
Kasza jaglana - dlaczego warto ją jeść? Zobaczcie sami:
Mleko jaglane – przepis
Mleko z kaszy jaglanej ma pyszny smak – to już wiedzą osoby, które piją mleko dostępne w sklepach dla wegan i lepiej wyposażonych supermarketach. Mleko jaglane domowej roboty może różnić się smakiem i konsystencją od kupionego w sklepie. Wszystko zależy od zastosowanego przepisu – można dodać więcej lub mniej poszczególnych składników (np. aby mleko było gęstsze, dodajemy odrobinę mniej wody, a żeby było słodsze – więcej wanilii). Jak zrobić mleko jaglane?
Składniki:
- 500 ml wody,
- 1 szklanka dobrze ugotowanej kaszy jaglanej,
- 3 lub 4 sztuki suszonych daktyli (im więcej, tym słodsze), ewentualnie syrop daktylowy,
- laska wanilii (opcjonalnie).
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki, oprócz wanilii, wrzucamy do blendera kielichowego. Miksujemy na gładką masę.
- Uzyskany gęsty napój należy “przetrzeć” przez pieluchę lub gęstą gazę.
- Jeśli chcemy, dodajemy na koniec odrobinę wanilii.
- Otrzymane mleko możemy dodatkowo rozcieńczyć wodą.
- Z podanych składników otrzymamy od 0,5 do 1 l mleka jaglanego, które przechowujemy w lodówce, maksymalnie 2 dni od przyrządzenia!
Polecamy: Placki z kaszy jaglanej – zdrowsza alternatywa dla klasycznych placów. Dlaczego warto je robić?
Mleko jaglane z wyciskarki – przepis
Mleko z kaszy jaglanej może zostać zrobione również za pomocą wyciskarki do soków. W tym przypadku w przepisie można wykorzystać więcej składników, które nadadzą mu ciekawy smak.
Składniki:
- szklanka ugotowanej kaszy jaglanej,
- 1 l. przegotowanej wody,
- 5 suszonych daktyli,
- pół szklanki ziaren słonecznika,
- 3 łyżki wiórek kokosowych.
Przygotowanie:
- Słonecznik, daktyle i wiórki kokosowe moczymy razem w ciepłej wodzie aż do jej ostygnięcia.
- Wszystkie składniki wrzucamy do wyciskarki, zalewając je połową szklanki wody.
- Włączamy wyciskarkę – należy zamknąć wtyczkę wylotową, aby składniki jak najlepiej się połączyły.
- Gdy powstanie biały płyn, całość powtarzamy, tym razem z otwartą wtyczką. Otrzymane wytłoki możemy wrzucić do wyciskarki ponownie, z kolejną, świeżą porcją bakalii i kaszy, aby wycisnąć z nich wszystko to, co najlepsze.
- Otrzymane gęste mleko przecieramy przez pieluchę lub gazę. Możemy je dodatkowo rozcieńczyć wodą.
- Całość warto przegotować, ostudzić i umieścić w lodówce. Tak otrzymane mleko nadaje się spożycia przez 3 dni.
Mleko jaglane: kaloryczność
Mleko jaglane, mimo że jest naturalne, bezglutenowe oraz zawiera ogrom cennych składników odżywczych, ma dość wysoki indeks glikemiczny. W samej ugotowanej kaszy jaglanej wynosi on 71, podczas gdy dla ryżu i kaszy gryczanej jest to zaledwie 50. Oznacza to, że mleko z kaszy jaglanej szybko podnosi poziom cukru we krwi (który później równie szybko opada). Nie jest więc wskazane dla osób chorujących na cukrzycę. Mleko jaglane jest również dość kaloryczne – w szklance znajduje się ok. 170 kcal, podczas gdy tradycyjne mleko 2% będzie miało 120 kcal.
Warto jednak pamiętać, że zawarty w kaszy jaglanej krzem wspiera pracę układu trawiennego i wspomaga przemianę materii – osoby na diecie odchudzającej od czasu do czasu mogą sobie pozwolić na ten napój, jeśli go lubią. Tym bardziej że zrobione w domu mleko jaglane nie zawiera konserwantów i innych szkodliwych substancji, a znajdujący się w nim cukier ma pochodzenie naturalne.
Bibliografia:
- Flis K., Procner A. Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik dla technikum, część 2., wyd. XVIII., Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2009, s. 96.