Mięta na trawienie
Najpopularniejszą zaletą mięty jest jej pozytywny wpływ na dolegliwości układu pokarmowego np. na podrażniony żołądek. Ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia i ich objawów, takich jak wzdęcia i zaparcia. Przyczynia się do tego zawarty w liściach mentol, który ogranicza wydzielanie się żółci i ma działanie wiatropędne.
Na dolegliwości ze strony układu pokarmowego najlepiej sprawdza się napar z mięty bądź mięta w postaci herbaty, które można spożywać zwłaszcza po większych i ciężkostrawnych posiłkach. By zapobiec nawracającym dolegliwościom, zalecane jest regularne picie herbaty miętowej, nawet kilka filiżanek dziennie.
Trawienie wspomoże również regularne picie syropu z mięty. By go przygotować, wystarczy liście mięty zasypać cukrem. Po kilku godzinach mięta puści sok, który pomoże przy dolegliwościach układu pokarmowego.
Olejek miętowy do inhalacji
Wyciąg z mięty zmniejsza ból głowy. Ma działanie uspokajające - dlatego przydaje się w łagodzeniu stresu.
Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach ze strony układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji bądź maści do wcierania np. przy doskwierającym katarze. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, skutecznie udrażnia drogi oddechowe ułatwiając odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Olejek można kupić w każdej aptece, ale można również przygotować go samodzielnie w domu. Jak? Wystarczy, że do rozgniecionych liści mięty (wyciskamy aż do momentu kiedy puszczą sok) dodamy olejek migdałowy. Wywar gotujemy pod przykryciem przez ok. 30 minut. Po ostygnięciu należy odcedzić olej i przelać do słoiczka. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Po 12 dniach olejek jest gotowy do użytku.