Polub nas na Facebooku
Czytasz: Męskie nowotwory. Które diagnozowane są głównie u mężczyzn?
menu
Polub nas na Facebooku

Męskie nowotwory. Które diagnozowane są głównie u mężczyzn?

Mężczyzna u lekarza

Fot: Jim Craigmyle / gettyimages.com

Nowotwór to bardzo demokratyczna choroba. Może pojawić się praktycznie u każdego bez względu na wiek, płeć, czy prowadzony styl życia. Są jednak nowotwory, z którymi znacznie częściej zmagają się mężczyźni.

Mężczyźni - w przeciwieństwie do kobiet - niezbyt przejmują się swoim zdrowiem. Unikają badań profilaktycznych, często też ukrywają, że mają jakieś dolegliwości. Tymczasem to wczesne rozpoznanie daje szansę na pełne wyleczenie. Czas i zdecydowane działanie ma olbrzymie znacznie zwłaszcza w przypadku nowotworów. Które z nich najczęściej diagnozowane są właśnie u mężczyzn?

Rak płuc

Do rozwoju raka płuc przyczyni się przede wszystkim palenie papierosów. Choroba długo nie daje objawów, a pacjenci trafiają do lekarza bardzo późno. Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Przede wszystkim obecność krwi w odkrztuszanej wydzielinie, nawracające infekcje (zwłaszcza zapalenie płuc), chrypka, duszności, problemy z przełykaniem oraz ból w klatce piersiowej

Trzeba sobie zdawać sprawę, że rak płuc ma jedne z najgorszych rokowań. Dlatego tak ważne jest, aby chory jak najszybciej trafił do lekarza. 

Sposób leczenia zależy od rodzaju nowotworu oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej stosuje się leczenie operacyjne połączone z radio- lub chemioterapią.

Rak prostaty

Rak prostaty bardzo często jest dziedziczony, ale do jego rozwoju przyczyniają się nie tylko uwarunkowania genetyczne. Do jego rozwoju przyczynia się także styl życia. Znacznie częściej chorują panowie, którzy stronią od ruchu, stosują niezdrową dietę. Ryzyko rozwoju raka prostaty rośnie wraz z wiekiem, dlatego każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien badać prostatę.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że choroba może rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Objawy, które mogą sugerować chorobę i powinny skłonić do wizyty u specjalisty to:

  • potrzeba nawet kilkukrotnego oddawania moczu w nocy (nykturia);
  • odczuwanie nagłego parcia na mocz;
  • oddawanie moczu cienkim, powolnym strumieniem;
  • stwierdzenie krwinkomoczu (zmiana nie zostaje zaobserwowana przez pacjenta, lecz w wykonywanym rutynowo laboratoryjnym badaniu ogólnym moczu).

Raka prostaty najczęściej leczy się operacyjnie. Podczas zabiegu lekarz całkowicie usuwa gruczoł krokowy wraz z kanałami nasiennymi oraz okoliczne węzły chłonne. Alternatywą dla leczenia chirurgicznego mogą być brachyterapia (miejscowa implantacja radioaktywnych izotopów), krioterapia lub HIFU (niszczenie utkania nowotworowego zogniskowaną wiązką ultradźwięków o wysokiej energii).

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego zabija każdego dnia aż 33 osoby. Dzieje się tak ponieważ większość pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Do objawów, które mogą sugerować, że w obrębie jelita rozwija się nowotwór należą:

  • biegunki na zmianę z zaparciami;
  • wymioty;
  • nawracające krwawienia z odbytu;
  • pojawienie się krwi w stolcu. 

Najlepszym sposobem na rozpoznanie choroby jest regularne wykonywanie kolonoskopii. Specjaliści zalecają, aby każdy kto przekroczył pięćdziesiątkę wykonywał ją raz na pięć lat. Podczas badania lekarz może nie tylko pobrać wycinek do badania histopatologicznego, ale także usunąć niepokojącą zmianę.

Czy badacze z Izraela znaleźli lek na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Źródło: 36,6

Rak żołądka

Szacuje się, że rak żołądka to jeden z najrzadszych i najtrudniejszych do zdiagnozowania nowotworów złośliwych. Co przyczynia się do jego rozwoju? Na to pytanie nauka nie potrafi udzielić jednoznaczniej odpowiedzi, mimo to do grupy ryzyka należą osoby, które mają wrzody żołądka, są zakażone Helicobacter pylori. Nie bez znaczenia jest także sposób odżywiania. Zdaniem badaczy menu ubogie w warzywa i owoce, a bogate w przetworzoną żywność może doprowadzić do rozwoju zmian nowotworowych. Co może sugerować chorobę? Do konsultacji w lekarzem powinny skłonić:

  • ból w nadbrzuszu (o niewielkim nasileniu, niestały, zazwyczaj pojawiający się tylko po posiłku);
  • utrata masy ciała;
  • spadek apetytu (w szczególności - wstręt do jedzenia mięsa);
  • zaburzenia połykania;
  • wzdęcia;
  • odbijanie;
  • nudności;
  • ogólne osłabienie, przemęczenie, senność.

Leczenia raka żołądka zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Trzeba podkreślić, że nowotwór średnio reaguje na radio- i chemioterapię. Największe szanse na pokonanie choroby daje leczenie operacyjne lub nowoczesna, celowana terapia molekularna, która polega na hamowaniu procesów nowotworowych w konkretnych komórkach.

Rak wątroby

Do rozwoju raka wątroby przyczynia się palenie papierosów, alkohol, zakażenie HCV lub HBV, cukrzyca, otyłość czy pozapalna marskość wątroby. Rak wątroby długo nie daje żadnych objawów, a jeśli chory zaczyna mieć jakieś dolegliwości to zazwyczaj nie łączy ich z chorą wątrobą. Zapowiedzią problemów może być złe samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu, spadek masy ciała. Pojawienie się wodobrzusza oraz tępy podbrzusza z prawej strony powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Sposób leczenia oraz skuteczność terapii zależą od tego, jak szybko zgłosi się do lekarza. Badania pokazują, że zmiana wykryta na wczesnym etapie daje aż 90 proc. szans na pełne wyleczenie. Wątroba wykazuje duże zdolności regeneracyjne i nawet usunięcie sporego fragmentu daje szansę na to, że narząd się odbuduje. Niestety zaledwie 30 proc. chorych kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

U tej grupy pacjentów można wykonać zabiegi termoablacyjne z wykorzystaniem hipertermii, czyli przegrzewania zmiany. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego laparoskop.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?