Polub nas na Facebooku
Czytasz: Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?
menu
Polub nas na Facebooku

Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

marihuana

Fot.: LPETTET / Getty Images

Marihuana medyczna, inaczej konopie lecznicze, może być stosowana u osób z chorobami układu nerwowego, takimi jak alzheimer lub choroba Parkinsona. Zmniejsza ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej, hamując rozwój jaskry. Ograniczają też częstotliwość ataków padaczki.

Marihuana medyczna bywa też określana mianem konopii medycznych. Są one uprawiane według pewnych norm i przechodzą kontrolę jakości zgodnie z międzynarodowymi zasadami ziołowych produktów leczniczych. Stosuje się je w celach terapeutycznych. Warto dodać, iż termin „medyczna marihuana” jest kontrowersyjny.

Marihuana medyczna – właściwości

Marihuanę medyczną stosuje się w terapii wielu schorzeń. Dzieje się tak ze względu na to, że większość narządów wewnętrznych ma obszary wrażliwe na działanie aktywnych substancji znajdujących się w konopiach. Należą do nich m.in. THC i CBD, czyli tzw. kannabinoidy. Wiele efektów, które wywołują są dopiero w fazie badań i sięgając po nią, należy sugerować się aktualnymi wynikami tych testów. Medyczna marihuana jest stosowana jako środek:

 • przeciwbólowy,
 • przeciwzapalny,
 • przeciwwymiotny i zapobiegający nudnościom,
 • pobudzający apetyt,
 • przeciwskurczowy,
 • zwiotczający mięśnie,
 • przeciwdrgawkowy,
 • regenerujący i chroniący tkankę nerwową,
 • przeciwlękowy,
 • przeciwutleniający,
 • regulator immunologiczny.

Zobaczcie, jak wygląda leczenie medyczną marihuaną:

Zobacz film: Co to jest medyczna marihuana? Źródło: Dzień Dobry TVN

Marihuana medyczna w leczeniu raka

Naukowcy z San Francisco w 2007 r. poddali badaniom osoby z nowotworami złośliwymi i rakiem piersi. Okazało się, że CBD zawarte w marihuanie zabija komórki wywołujące te schorzenia. Dzieje się to za sprawą dezaktywacji ekspresji genu ID-1, powodującego rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w ciele. Z kolei badacze z Hiszpanii w 2006 r. opublikowali wyniki testów, które pokazują, że kannabinoidy niwelują raka gruczołowego trzustki. Jak wiadomo, osoby chore na raka leczone za pomocą chemioterapii cierpią na wiele skutków ubocznych, takich jak brak apetytu, wymioty oraz biegunki. Marihuana medyczna zmniejsza te niepożądane efekty terapii lekami cytostatycznymi.

Alzheimer a marihuana medyczna

Konopie lecznicze mogą być też wykorzystywane w leczeniu alzheimera. Jak opisano w Scripps Research Institute w Molecular Pharmaceutics, THC zdecydowanie spowalnia tworzenie się płytek amyloidowych. To one zabijają komórki znajdujące się w mózgu, co wywołuje chorobę. Natomiast znajdujące się w medycznej marihuanie kannabinoidy blokują enzymy odpowiedzialne za formowanie się płytek amyloidów.

Konopie lecznicze w terapii choroby Parkinsona

Kolejnym schorzeniem, którego objawy łagodzą konopie jest choroba Parkinsona. Lekarze z Izraela często wykorzystują tę formę terapii i wskazują, że zdecydowanie zmniejsza ona ból. Wpływa też korzystnie na zdolności motoryczne pacjentów.

Marihuana medyczna na napady padaczkowe

Marihuana medyczna zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych. Jako pierwszy, w 2003 r., badania na ten temat przeprowadził Robert J. Delorenzo z Uniwersytetu Commonwealth w Virginii. Wyniki opublikowano w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics.

Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Warto wiedzieć, że prowadzone są badania na temat wpływu konopi leczniczych na zespół stresu pourazowego. Zleciło je Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych. Co więcej, większość pozwoleń w Nowym Meksyku, jednym ze stanów w USA na używanie medycznej marihuany jest wydawane właśnie osobom z PTSD.

Konopie lecznicze na stwardnienie rozsiane

Konopie lecznicze zmniejszają też ból u chorych na stwardnienie rozsiane. Dr Jody Corey-Blooma leczył w ten sposób 30 pacjentów, u których nie działały inne metody. Wyniki jego badań zostały opublikowane w 2016 r. w Canadian Medical Association Journal.

Marihuana medyczna w leczeniu jaskry

Marihuana medyczna to skuteczny lek u osób cierpiących na jaskrę. Substancje aktywne obniżają ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej, co opóźnia proces uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jest ono wywoływane właśnie przez podwyższone ciśnienie. Działanie konopi zostało przedstawione już w 1970 r. przez National Eye Institute.

Choroby układu pokarmowego: WZW typu C, choroby zapalne jelit i poprawa metabolizmu

Kannabinoidy mogą być wykorzystywane także u osób, które chorują na WZW typu C. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w European Journal of Gastroenterology and Hepatology ci, którzy palili tzw. trawkę zdecydowanie lepiej reagowali na leczenie. Terapia była skuteczna aż u 86% pacjentów. Warto dodać, że po zakończeniu terapii poziom wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C utrzymywał się na niskim, dopuszczalnym poziomie aż u 54% palących marihuanę. Wśród tych, którzy zdali się na tradycyjne leczenie, było tylko 8% osób z niskim stężeniem wirusa. Konopie pomagają także w chorobie Leśniowskiego-Crohna i innych zapaleniach jelit. Skutecznie łagodzą objawy tych schorzeń. Medyczna marihuana dodatkowo przyspiesza metabolizm węglowodanów. Zmniejsza to ryzyko zachorowania na cukrzycę. 

Zobacz film: Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Pierwsze wyniki badań nad amantadyną.
Czy będzie skutecznym lekiem przeciw COVID-19?
Pierwsze wyniki badań nad amantadyną. Czy będzie skutecznym lekiem przeciw COVID-19? Dzień Dobry TVN
Czy kurkuma może wspomóc w leczeniu depresji?
Wyniki badań są bardzo obiecujące
Czy kurkuma może wspomóc w leczeniu depresji? Wyniki badań są bardzo obiecujące Dzień Dobry TVN
Czy witamina C jest lekiem na raka?
Skuteczność metody
Czy witamina C jest lekiem na raka? Skuteczność metody TVN zdrowie
Lecznicza marihuana od listopada dostępna w Polsce
Lecznicza marihuana od listopada dostępna w Polsce TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?