Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak trzustki - objawy i terapia nowotworu
menu
Polub nas na Facebooku

Rak trzustki - objawy i terapia nowotworu

Starszy mężczyzna trzyma dłonie na żołądku

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Rak trzustki stanowi zaledwie około 2-3% przypadków nowotworów złośliwych występujących u ludzi, ale jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych. Rozwija się bezobjawowo, a w zaawansowanym stadium jest zwykle nieoperacyjny, więc można go leczyć wyłącznie paliatywnie. Niektóre objawy są lekceważone. 

Zabieg chirurgiczny stanowi jedyną szansę wyleczenia dla osób cierpiących na raka trzustki. Niestety, choroba długo przebiega bezobjawowo, a jej pierwsze symptomy są niespecyficzne, więc zwykle przypisuje się je innym dolegliwościom. Diagnostykę nowotworu trzustki podejmuje się zwykle w jego późnym stadium, kiedy obecne są już liczne przerzuty. Na leczenie jest wówczas zbyt późno, a zabiegi paliatywne tylko niewielkiemu odsetkowi chorych pozwalają na przeżycie pięciu lat.

Zobacz film: Pani Sylwia, dzięki bliskości i wsparciu swojej córki, wygrała walkę z rakiem. Źródło: Nationale Nederlanden

Rak trzustki - przyczyny zachorowań

Według danych statystycznych nowotwory trzustki u mężczyzn występują blisko dwa razy częściej niż u kobiet. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem - aż 80% przypadków raka trzustki dotyczy osób po 60. roku życia.

Etiologia choroby nie jest do końca znana, ale wskazuje się wiele uwarunkowań sprzyjających powstawaniu tego nowotworu. Za jeden z najważniejszych czynników zagrożenia uznaje się palenie tytoniu, a konkretnie toksyczny wpływ niektórych związków chemicznych zawartych w dymie papierosowym.

W grupie ryzyka zachorowań znajdują się osoby, w przypadku których nowotwór wystąpił u najbliższych krewnych. Rak trzustki jest dziedziczny - występowanie czynnika genetycznego stwierdza się u 10-15% chorych.

Przyczyn raka trzustki

upatruje się też w wielu innych schorzeniach. Należą do nich: nawracające zapalenie trzustki, cukrzyca, źle leczona choroba wrzodowa, której skutkiem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Kancerogenne wydaje się także naświetlanie obszaru trzustki z powodu innego nowotworu.

Zachorowania na raka trzustki pozostają w korelacji ze złymi nawykami żywieniowymi (nadmiar czerwonego mięsa, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, niedobór witaminy C, błonnika i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), nadwagą, otyłością, niską aktywnością fizyczną. Nie stwierdzono, by rozwojowi nowotworu trzustki sprzyjało spożywanie alkoholu - istnieją wręcz doniesienia, według których umiarkowana konsumpcja czerwonego wina ma działanie ochronne.

Rak trzustki - objawy wczesne i w późnym stadium choroby

Rak trzustki przez długi czas rozwija się bezobjawowo, w związku z czym w większości przypadków rozpoznaje się go w bardzo zaawansowanym stadium, często wówczas gdy zmiany nowotworowe obejmują już inne narządy. Wczesne objawy nie są charakterystyczne, zależą od lokalizacji guza, jego wielkości oraz stopnia naciekania sąsiednich tkanek.

Na początku choroby niektóre osoby (nie jest to regułą) odczuwają ogólne osłabienie, ból brzucha pod żebrami, dyskomfort w górnej części brzucha (uczucie "przelewania się"), brak apetytu. Następuje u nich także dość gwałtowna utrata masy ciała. Z czasem nasilają się dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, pojawiają się nudności i wymioty (związane z naciekaniem przez guz trzustki dwunastnicy lub okolic odźwiernika), biegunki lub/i zaparcia. Stolce oraz mocz mogą mieć nietypowe zabarwienie. U nawet 75 proc. pacjentów pojawia się swędzenie skóry i jest to objaw, który często jest lekceważony.

Zobacz także: Gdzie leży trzustka?

W późniejszym etapie rozwoju raka trzustki zwykle występuje żółtaczka. Jest ona wynikiem zajęcia przez nowotwór odcinka trzustkowego przewodu żółciowego, co utrudnia prawidłowy odpływ żółci. W tej fazie chorzy skarżą się też na świąd skóry, ból pleców (spowodowany naciekaniem przez nowotwór splotu trzewnego i przestrzeni zaotrzewnowej), gorączkę. Częstym objawem raka trzustki jest nagłe pojawienie się cukrzycy lub nieprawidłowej tolerancji glukozy. Wielu chorych cierpi również na zakrzepowe zapalenie żył.

W zaawansowanym stadium choroby zazwyczaj dochodzi do zapalenia trzustki. Często pojawia się krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Inne typowe objawy to: powiększenie pęcherzyka żółciowego, wodobrzusze, powiększenie wątroby i niektórych węzłów chłonnych, próg Blumera (masy guzowate w zachyłku odbytniczo-pęcherzowym - u mężczyzn - lub odbytniczo-pochwowym - u kobiet). W badaniu fizykalnym można stwierdzić obecność guza w nadbrzuszu.

Zobacz film: Poznaj historię Pani Adriany, która przez 7 lat czekała na przeszczep serca. Źródło: Nationale Nederlanden

Rak trzustki - leczenie operacyjne (terapeutyczne, objawowe i paliatywne)

Niezależnie od stadium zaawansowania choroby, raka trzustki leczy się chirurgicznie. W zależności od stanu chorego wykonuje się:

  • radykalne resekcje leczące,
  • zespolenia omijające nowotwór,
  • zabiegi paliatywne.

Jedyną szansę wyleczenia raka trzustki stanowi całkowite usunięcie guza. Najczęściej jednak nowotwór ten zdiagnozowany jest zbyt późno, by wykonanie takiej operacji było możliwe.

Resekcja raka trzustki

to zabieg skomplikowany i obarczony ryzykiem powikłań. Wiąże się to z anatomiczną budową trzustki i bliskością wielu bardzo istotnych narządów i naczyń, takich jak: wątroba, dwunastnica, aorta, żyła wrotna, żyła główna dolna, główna tętnica jelitowa. W związku z powyższym operacja jest nie tylko niebezpieczna, ale często w ogóle niemożliwa - w przypadku gdy nowotwór zajmuje wyżej wymienione struktury. Ponieważ wyniki leczenia chirurgicznego w zawansowanym stadium raka trzustki są zwykle niezadowalające, często uzupełnia się je radio- i chemioterapią, między innymi wykonuje się radioterapię śródoperacyjną.

Jeśli całkowite usunięcie nowotworu nie jest możliwe, przeprowadza się zabiegi, których celem jest poprawa jakości życia chorego poprzez zlikwidowanie dotkliwych objawów choroby. Przykładem jest tu zespolenie żołądka z pozadwunastniczym odcinkiem jelita cienkiego, dzięki czemu pokarm omija odcinek przewodu pokarmowego zamknięty przez guz. Innym zabiegiem jest odbarczenie dróg żółciowych poprzez ich operacyjne zespolenie z jelitem. Pozwala to na odpływ żółci z wątroby do jelit (guz trzustki często blokuje odpływ żółci naturalną drogą).

Leczenie paliatywne

u chorych z rakiem trzustki wykrytym w bardzo zaawansowanym stadium polega między innymi na niszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi dotkliwe, w przypadku nowotworu trzustki, dolegliwości bólowe. W tym stadium choroby istotne jest utrzymanie odpowiedniej diety trzustkowej, złożonej z niewielkich, częstych, wysokokalorycznych posiłków o dużej zawartości białka a niskim procencie tłuszczu. Ponadto osoba cierpiąca na raka trzustki powinna przyjmować znaczną ilość płynów i enzymy trzustkowe.

Rak trzustki - rokowania

Resekcje zakończone powodzeniem dają chorym 15-20% szans na przeżycie 5 lat. Średni czas życia osób po usunięciu raka trzustki to około 12-18 miesięcy. Chorzy, u których wykonano zespolenia omijające i zabiegi paliatywne, przeżywają średnio 6-12 miesięcy.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
264
23
Komentarze (2)
Anna
Nie rozumiem co do tego maja żeby ? Możesz wyjaśnić ?
Czytaj całość
realista
Trzeba pamiętać takze o zębach leczonych kanalowo( 4 i 5 przedtrzonowy) należy wszystkie pousuwać, daje to duza ulgę w chorobie
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?