Łuszczyca to przewlekła i nawracająca choroba skóry, która występuje dosyć powszechnie. Niestety, do tej pory nie udało się opracować terapii, która mogłaby w pełni wyeliminować przyczyny jej wystąpienia. Łuszczyca krostkowa jest szczególnie dokuczliwa i może wiązać się z licznymi objawami ogólnoustrojowymi.
Objawy łuszczycy krostkowej
Łuszczyca krostkowa, nazywana również krostkowicą, podobnie jak zwyczajna łuszczyca, polega na wzmożonym namnażaniu się komórek naskórka. Proces, który u zdrowego człowieka zajmuje około miesiąca, skraca się do 4 dni. W jego wyniku skóra łuszczy się i powstają charakterystyczne łuskowe zmiany, które mają tendencję do zaogniania. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne – do niepokojących objawów doprowadzają komórki własnego układu odpornościowego. Krostki występują równolegle ze zmianami łuszczycowymi lub je wyprzedzają. Zazwyczaj są niewielkie i zaognione, a w ich wnętrzu gromadzi się ropa. W przypadku łuszczycy krostkowej uogólnionej zmiany mogą objąć całą powierzchnię skóry, najczęściej obserwuje się jednak łuszczycę krostkową dłoni i stóp.
Oprócz symptomów dermatologicznych mogą pojawiać się również objawy ogólne – podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty, ból głowy i stawów. Badania laboratoryjne zazwyczaj wykazują podwyższony odczyn Biernackiego (OB) i leukocytozę. W przebiegu łuszczycy krostkowej obserwuje się również objaw Nikolskiego – spełzanie naskórka podczas pocierania skóry. Ostra postać choroby wymaga natychmiastowego leczenia. Do dermatologa należy zgłosić się niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów.
Zobacz także: Jak objawia się łuszczyca dłoni? Przyczyny przewlekłej choroby skóry i jej leczenie
Przyczyny łuszczycy krostkowej
Niestety, podłoże choroby nie zostało do końca rozpoznane. Na pewno na wystąpienie objawów znaczny wpływ ma podłoże genetyczne – osoby, których bliscy mieli podobne problemy, znajdują się w grupie szczególnego ryzyka. Łuszczycy krostkowej może sprzyjać ponadto szereg innych czynników. Zmiany mogą pojawiać się bezpośrednio po innych chorobach – groźne są niektóre infekcje oraz żółtaczka cholestatyczna. Ryzyko wystąpienia objawów znacznie zwiększa się wśród palaczy, w czasie ciąży i u osób z niskim poziomem wapnia. Na chorobę bardzo narażone są także osoby po 50. roku życia.
Leczenie łuszczycy krostkowej
Leczenie łuszczycy krostkowej w głównej mierze skupia się na łagodzeniu symptomów łuszczycy. Podczas terapii wykorzystuje się leki zewnętrzne i doustne, świetne efekty może dawać także fototerapia. Leki immunosupresyjne hamują działalność układu immunologicznego, oprócz tego wykorzystuje się również maści z kwasem salicylowym, cygnoliną i sterydami. Umożliwiają usuwanie martwego naskórka i łagodzenie zmian. Bardzo często w terapii łuszczycy podaje się retinoidy – związki będące pochodnymi witaminy A, różnicujące komórki nabłonkowe. Ulgę w krostkowicy dają okłady i kąpiele w płatkach owsianych. Fototerapia pozwala na ograniczenie stanu zapalnego i przyspieszenie gojenia zmian.
Domowe leczenie łuszczycy krostkowej
Leczenie łuszczycy krostkowej to długotrwały i wymagający proces, który może ciągnąć się latami. Można go jednak wspomóc, wykorzystując substancje znajdujące się w każdym domu. Przede wszystkim kluczowe jest zachowanie właściwej higieny. Chorzy powinni często się myć i wykorzystywać środki kosmetyczne, które nie podrażniają skóry. Należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych preparatów hipoalergicznych. Lepiej brać prysznic – korzystanie z wanny może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia naskórka, szkodliwie może działać również mydło. Należy także dbać o właściwe natłuszczenie skóry. Jeżeli zmiany dotykają okolic głowy lub twarzy, konieczna jest rezygnacja z niektórych farb do włosów, prostownicy czy lokówki. Uważać należy także z suszeniem włosów – zwłaszcza gorącym nawiewem.
Zobacz także: Łuszczyca paznokci – diagnozowanie i leczenie zmian na paznokciach
Leczenie łuszczycy krostkowej warto wspomagać optymalną dietą. Dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji ma olbrzymi wpływ na przebieg procesu gojenia. Przede wszystkim należy zadbać o właściwy poziom witamin i minerałów. Pacjenci powinni zatroszczyć się o to, by posiłki dostarczały do ich organizmów witaminę A, D i kwasy omega-3. Należy spożywać dużo warzyw, owoców i ryb. Lepiej ograniczyć spożywanie kawy, mocnej herbaty, czekolady, wieprzowiny i ostrych przypraw. Konieczne będzie również podejmowanie aktywności fizycznej – spacery lub jazda na rowerze wpływają pozytywnie na ukrwienie i wzmocnienie organizmu. W ich czasie należy jednak używać kremu z filtrem UV, który zapobiega dodatkowemu podrażnieniu skóry. Pamiętać trzeba również o tym, że stres jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia objawów łuszczycy krostkowej – należy go unikać i nauczyć się z nim radzić. Leczeniu sprzyja odpoczynek i relaks.